11 Aralık 2009 00:00

O vali yine konuştu!

Her açıklaması tepkilere neden olan Adana Valisi İlhan Atış bir kez daha konuştu.

Paylaş

Her açıklaması tepkilere neden olan Adana Valisi İlhan Atış bir kez daha konuştu. Daha önce katıldıkları gösterilerde polise taş attıkları iddia edilen çocukların ailelerinin yeşil kartını iptal etme önerisiyle gündeme gelen Adana Valisi İlhan Atış, bu kez de gösterilere katılan çocukların ailelerinden alınarak Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilebileceğini söyledi. Vali Osmanlı döneminde başka milliyetlerden çocukların alınarak yeniçeri yapılmasını hatırlatacak şekilde, “Bu çocukların okumalarını iyi bir gazeteci, öğretmen, polis ve işadamı olmasını istiyoruz” dedi.
‘TAŞ ATANLAR YUVALARA’
Son günlerde yaşanan gösterilerde gözaltına alınanlardan 5 kişinin tutuklandığını, 25 kişinin ise adliyeye sevk edileceğini belirten Vali Atış, “Bize göre çocuklar maşa. Biz maşayı tutanı bulmalıyız. Galiba bir kısmını da bulduk. Bunlara fırsat vermeyeceğiz” dedi. Vali Atış’ın, kullanıldıklarını ileri sürdüğü çocukları ‘kurtarmak’ için önerdiği yöntem ise akıllara zarar. Atış, “Sürekli olaya karışan çocukları ailelerinden hakim kararıyla alıp, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na bağlı yuvalara verebiliriz. Gerekirse bu yola da başvuracağız” diye konuştu.
DEVLET KORUMASINA ALACAKMIŞ
“Bu havai fişek ve molotofları çocuklar gidip almıyor onların eline birileri veriyor” diyen Atış,”Devamlı olaya karışan çocukları ailelerinden alacağız. Uluslararası sözleşmelerde Çocuk Haklarını Koruma bildirgesi var. Eğer aileler çocuklarına gereği gibi bakmıyorlarsa, çocuklarını zararlı ortamlardan uzaklaştırmıyorlarsa. ‘İdare çocukları koruması altına alabilir’ diye madde var. Biz bugünlerde öğretmenlerimizi okul müdürlerimizi, muhtarları kanaat önderlerini ve polislerimizi devreye soktuk. Aileleri tek tek geziyoruz. ‘Çocuklarınıza sahip çıkmalarını istiyoruz. Eğer aileler çocukların ellerine molotofkokteyli verip sokağa sürerlerse bu yetkiyi kullanıp çocukları devlet koruması altına alacağız” dedi.
EYLEMCİ OLACAĞINA POLİS OLSUN!
Olaylara devamlı karışan çocukların olduğunu söyleyen Atış, “Bu çocukların sayısını biliyoruz. Görüntülerde hepsi mevcut. Şiddet ortamına giren çocuklara anne, baba sahip çıkmazsa devletin sahip çıkması gerektiğini biliyoruz. Bu çocukların okumalarını iyi bir gazeteci, öğretmen, polis ve işadamı olmasını istiyoruz. Şiddet alanlarında olmalarını istemiyoruz” diye konuştu.
Atış, gösterilerde bir çok çocuğun polisler tarafından öldüresiye dövüldüğü, bir çoğunun onlarca yıl cezalar verilerek demir parmaklıklar ardına atıldığı gerçeğini göz ardı ederek, “Eğer gözümüzde çok büyütürsek telaşa kapılırız. Emin olun biz hiçbir zaman telaşa kapılmadık. Telaşa kapılsak sert davranırız, çocuklarımızı üzeriz” dedi. Atış’ın bu sözleri, ‘Bir de telaşa kapılsanız kim bilir neler olur?’ sorusunu akıllara getirdi.
MADEM OYUN BU MUAMELE NİYE?
Kentin göç alan bölgelerinde 127 bin öğrenci bulunduğunu, bunlardan 200’ünün olaylara karıştığının belirlediklerini öne süren Vali İlhan Atış, bu çocukların da oyun sanarak polislerin karşısına geçtiğini söyledi. Vali Atış, “Benim zamanımda biz elektrik ve telefon direklerindeki fincanlara sapanla taş atardık. Ben eminim ki çocuklar polis olduğu için taş atmıyor. Bir oyun sanıyor. Hatta, ‘Ulan Hasan beni akşam televizyonda gördün mü?’ diyor, ‘Gördüm’ diyen Hasan’a, ‘Gel seni de götüreyim’ diyor” dedi. Atış açıklamalarında ‘oyun olarak gördükleri bir şeyden dolayı çocukların nasıl olur da onlarca yıl hapis cezalarına çarptırıldığı’ konusuna ise değinmedi. (Adana/EVRENSEL)

ABORJİNLERDEN ÖZÜR DİLENMİŞTİ
Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, ülkenin yerli halkı Aborjinlerden, uygulanan asimilasyon politikası çerçevesinde zorla alınan çocuklar için özür dilemişti.
Ülkede, Aborjin çocukların, devlet kurumlarında ve beyaz ailelerin yanına yerleştirildiği bu politika da, 1960’ların sonuna dek uygulanmıştı.
Çocukların çoğuna bu sırada ebeveynlerinin ölmüş olduğu söylendi. Pek çok ebeveynin de çocuklarının ülkeden çıkarıldığından haberi olmadı.
Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, İngiltere’nin Çocuk Göçü Programı kapsamında gönderildikleri ülkesindeki yetimhane ve bakımevlerinde kötü muameleye maruz kalan yaklaşık yarım milyon kişiden de özür diledi. Ülke kamuoyunda “Unutulmuş Avustralyalılar” olarak nitelendirilen bu kişiler, İngiltere’de 1930-1970 yılları arasında çocukken ailelerinden alınmış ve devlet ya da kilise tarafından yönetilen çeşitli bakımevlerine gönderilmişlerdi.
Yoksul olan ve daha iyi bir yaşam vaadiyle İngiltere’den İngiliz Uluslar Topluluğu ülkeleri arasındaki Kanada, Yeni Zelanda, Güney Afrika, Zimbabve ve Avustralya’ya gönderilen bu kişilerin bazıları cinsel tacize maruz kalmış, bazıları da çok kötü koşullarda çalıştırılmıştı.
ÖNCEKİ HABER

Küreselleşmeye ‘evet’ de, domuz gribi ol…

SONRAKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan yeniden ameliyat oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa