11 Aralık 2009 00:00

Bu kadar emekten sonra...

FEN-EDEBİYAT fakültelerinde okuyan öğrencilere formasyon verilmemesi, gençlerin kendi alanlarında öğretici olmalarını engelliyor.

Paylaş

FEN-EDEBİYAT fakültelerinde okuyan öğrencilere formasyon verilmemesi, gençlerin kendi alanlarında öğretici olmalarını engelliyor. Özellikle Başbakan’ın “Her üniversite mezunu iş bulacak diye bir şey yok” ifadesi de bu durumun yakıcılığını ortaya koyuyor. Geçmişte tüm fen ve edebiyat öğrencilerinin koşulsuz bir biçimde sahip oldukları öğretici olma hakları bugün yine ellerinden alındı. Öğrenciler onca yıl emek harcadıktan sonra bu duruma düşürülmelerine tepkili.
ÜNİVERSİTELER ARASINDA AYRIM
Bu uygulamaya göre İstanbul, Uludağ, Marmara ve Atatürk üniversitelerinin fen-edebiyat fakülteleri ile ilahiyat bölümü öğrencileri, formasyon uygulamasını, lisans eğitimi süresince görebilecekler. Bu uygulamaya dahil edilmeyen üniversitedeki öğrenciler, mezun olduktan sonra 1.5 sene para karşılığında formasyon derslerini alıp, bu süre sonunda öğretmenlik hakkını elde edebilecekler.
Bunun için öncelikle ALES’ten 60 puan almak gerekiyor. Bu öğrenciler arasından da sadece şanslı 75-80 kişi formasyon uygulamasına dahil ediliyor. Formasyon uygulamasına dahil olan öğrenciler ise dönemlik harçlar yatırmak zorundalar. Yatırılan formasyon harçları mezun olunan bölümlere göre değişiyor. Formasyon hakları ellerinden alınan fen-edebiyat öğrencileri, uygulamayı adaletsizlik olarak değerlendirdi.
BÜYÜK ADALETSİZLİK
Biyoloji Bölümü Öğrencisi Feyza Ferhan Kandilci, bu durumu büyük bir adaletsizlik olarak değerlendiriyor ve ekliyor: “Açıkta kalan öğrenciler ne olacak? Kimsenin umurunda bile değil. Geçmiş geleceğin aynasıdır. İşsiz sayısı çok fazla. Önce işsiz insanlara iş bulun. Eğer biz fen-edebiyat fakültesi öğrencilerinin formasyon uygulamasına çeşitli zorluklar getirilirse bizden sonrakilere nasıl bir eğitim bırakmamız bekleniyor? Bu kadar emek verdikten sonra bu uygulama gelirse okulu bırakıp tekrar sınava mı hazırlanalım? Kaybettiğimiz zamanın hesabını kim verecek?”
HAYATIN YARISI GİDİYOR
Kimya Bölümü’nde okuyan Alev Yorulmaz ise devlet bünyesinde alımların sınırlı olduğunu dile getirerek, “Elimde bir kimyagerlik diploması olacak. Bir de belki formasyon alırsam iş olanağı sağlayabilirim. Sonumuz özel sektörde çalışmak olacak. Özel sektörde de eğitim tecrübesi istiyorlar. Bu şekilde insan hayatının yarısı gidiyor” dedi. Türkiye’deki işsizlik sorunuyla karşılaşmak istemediğini vurgulayan Yorulmaz, “Formasyon için dayatılan ALES, kontenjan gibi sorunlar ortadan kaldırılmalıdır. Talep eden öğrencilere formasyon dersleri verilmelidir” diye konuştu.
Fen-edebiyat fakültesi öğrencileri son olarak şöyle konuştu: “Bizler fen-edebiyat öğrencileri olarak 3 ve 4. sınıflara bu programı tamamlayacak sürenin tanınmasını istiyoruz. Ayrıca mezun olan öğrencilerin, fakültelerine başvurup programa dahil edilen dersleri koşulsuz ve parasız almalarını talep ediyoruz. Bunun yanında alanında uzman yetiştiren fen-edebiyat fakültelerinde artırılacak olan ders kredisi yerine eğitimin kalitesini artırmak amacıyla formasyon uygulaması için ek süre tanınmalıdır.” (Adana/EVRENSEL)


Deniz Bilgin - Aydeniz Güraslan
ÖNCEKİ HABER

Siviller ölmüş olabilir

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif G-7 zirvesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa