11 Aralık 2009 00:00

Savaş Başkanı, barış ödülünü aldı

ABD Başkanı Barack Obama, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Törene eşi Michelle ile katılan Barack Obama...

Paylaş

ABD Başkanı Barack Obama, Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle Nobel Barış Ödülü’nü aldı. Törene eşi Michelle ile katılan Barack Obama, barış ödülü alırken yaptığı konuşmada, ABD’nin maruz kaldığı tehditler karşısında pasif kalamayacağını söyledi. ABD Başkanı, Nobel Barış ödülünü almasına karşın, kimi zaman savaşın da gerekli olduğunu söyledi ve “Müzakereler El Kaide’nin silah bırakmasına yetmeyecektir” dedi.
Barış ödülünü teslim almasından dokuz gün önce Afganistan’a 30 bin ek asker gönderme kararı alan Obama konuşmasında şunları söyledi: “Uzun süreli bir barış, insan hakları, bireyler için ekonomik fırsatlar ve uluslararası kuralları ihlal eden rejimlere karşı yaptırımlar gerektirir. Barış dünyanın bazı koşulları empoze etmesi ile sağlanır. Uluslararası toplum İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere, nükleer gelişim konusunda sınırları zorladıklarında, anlamlı yaptırımlar uygulamalıdır. Aynı şey kendi vatandaşlarının haklarını ihlal eden Burma ve Darfur’da da geçerli olmalıdır.”
Göreve başlamasının üzerinden bir yıldan az zaman geçmişken ve başta Irak ve Afganistan işgalleri olmak üzere ABD dış politikasında George. Bush döneminden farklı bir politika izlemeyen Obama’nın 2009 Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmesi, şaşkınlık ve tepkiyle karşılanmıştı.
1,41 MİLYON DOLAR PARA ÖDÜLÜ ALDI
İsveçli mucit sanayici Alfred Nobel’in 30 Aralık 1896’da açıklanan vasiyetine göre, sadece barış ödülünü veren Norveç parlamentosu Storting’in Barış Komitesi, 18 ayar altın madalya ile Nobel diploması ve 10 milyon İsveç Kronu (1,41 milyon dolar) tutarındaki ödülü Obama’ya takdim etti. Obama’nın bu parayı yardım kuruluşlarına vereceği açıklandı ancak bu kuruluşların isimleri verilmedi.
Geleneksel olarak Nobel ödülleri sahiplerinin duyurulduğu ekimde yapılan açıklamaya göre, Obama, uluslararası diplomasi ve dünya halkları arasında işbirliğini kuvvetlendirmek için gösterdiği olağanüstü çabalar ve atom bombasından arınmış dünya için yaptığı çalışmalardan ötürü bu yılki Nobel Barış Ödülüne layık görülmüştü.
OBAMA: DAHA FAZLA HAK EDEN VARDIR
ABD Başkanı Barack Obama, kendisi dışındaki adayların 2009 Nobel Barış Ödülünü belki de daha çok hak ettiğini söyledi. Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Obama, “Bu ödülü muhtemelen daha fazla hak eden başka adaylar olduğundan şüphem yok” ifadesini kullandı. Stoltenberg ise Obama’nın ödülü hak etmiş olduğunu savunarak, “Geçen yıl boyunca barış için daha fazla çalışan bir başkasını düşünemiyorum” dedi.
Obama’nın sözcüsü Robert Gibbs, Obama’nın “Bir savaş başkanı olarak mı barış ödülünü alacağı?” yönündeki bir soruya “Kesinlikle evet” yanıtını vermiş ve Obama’nın, konuşmasında, Afganistan’a takviye asker gönderme kararı ile Nobel Barış Ödülü alma tarihinin çakışması konusunu gündeme getireceğini söylemişti.
Obama’nın konuşmasının metnini hazırlayan Jon Favreau da, hem Nobel Barış Ödülü alan hem de Afganistan’a 30 bin takviye asker göndermeye karar veren Obama’nın bu çelişkiyle ilgili bir konuşma yapacağını açıklamıştı. Favreau, “Başkan, iki savaşa angaje olmuş bir ülkenin başkomutanı olarak barış ödülünü alıyor” ifadesini kullanmıştı.

BARIŞ SEVERLER OBAMA’YI PROTESTO ETTİ
Nobel Barış Ödülü’nü almak üzere Norveç’e giden Barack Obama, barışseverler tarafından protesto edildi. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı protestoda, “Değiştir: Afganistan’daki savaşı durdur” yazılı pankartlar taşındı.
CASTRO’DAN ELEŞTİRİ
Eski Küba lideri Fidel Castro, Afganistan’a ek asker gönderme kararı alan ABD Başkanı Barack Obama’nın Nobel Barış Ödülü’nü kabul etmesini eleştirdi.Bundan iki ay önce Obama’nın ödüle layık bulunmasını olumlu bir adım olarak nitelendiren Castro “Obama Afganistan’da sonuna kadar savaşmaya karar vermişken neden Nobel Barış Ödülü’nü almaya karar verdi. Bu sinik davranışta bulunmaya mecbur değildi” dedi.“Birleşik Devletler Başkanı, Irak ve Afganistan’da ölen, aralarında çocukların ve masum yaşlıların da bulunduğu yüz binlerce kişi hakkında tek bir söz söylemiyor” diyen Castro, Washington’ın mevcut politikasının “Bush’unkinin aynısı olduğunu” söyledi. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Mülteci kadınlar anlatıyor: Evde koca baskısı, sokakta ırkçılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa