11 Aralık 2009 05:00

İstifa görüşmeyi ‘gölgede’ bıraktı!

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Washington ziyaretine ne damgasını vurdu? Başbakan ile Obama’nın gülen yüzleri mi?

Paylaş

BAŞBAKAN Erdoğan’ın Washington ziyaretine ne damgasını vurdu? Başbakan ile Obama’nın gülen yüzleri mi? Birbirlerine ve yönettikleri ülkelere dizdikleri övgüler mi? Görüşmenin beklenenden çok daha uzun sürmesi mi? Bugüne kadar “Seyahate ne damgasını vurdu?” sorusuna üstteki maddelerden birini koymak mümkündü; ama ortaya çıktı ki o damgayı Büyükelçi Nabi Şensoy, istifası ile vurdu.
Hükümet tarafından çok önem verilen Amerika gezisinde kriz, dışişleri bürokrasisinde koptu. Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, kendisine verilen talimatı görüşme öncesinde Beyaz Saray’a iletmedi. Ve sonuçta istifasına giden kriz yaşandı.
3 AY KALA
Her şey Başbakan’ın Washington ziyaretinde oldu. Bir talimat krize dönüştü. Ve o kriz bir diplomatın emekli olmasına 3 ay kala görevinden ayrılmasına neden oldu. Beyaz Saray’daki Erdoğan-Obama görüşmesinin formatına ilişkin soru işaretleri nedeniyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy arasında geçen bir diyalog bu sonucu getirdi.
TALEBİ İLETMEDİ
Görüşmenin heyetler arası yapılması, daha sonra da baş başa bir görüşme olması öngörülüyordu. Ancak Ankara’nın talebi bu görüşmeye, hem Türk hem de Amerikan Dışişleri Bakanlarının da katılması yönündeydi. Talep Şensoy’a iletildi. Şensoy’un da bu talebi Beyaz Saray’a iletmesi gerekiyordu. Ancak Beyaz Saray’da görüldü ki Erdoğan ve Obama’nın baş başa görüşmesi planlanmıştı. Böyle de oldu.
MERKEZE ALINDI
Görüşmenin baş başa yapılması üzerine, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şensoy’a “Bizim talebimizi ilettiniz mi?” sorusunu yöneltti. Ancak iddiaya göre Şensoy, “İletilmedi, dilerseniz beni görevden alın” dedi, bir gerekçe de sunmadı ve ipler gerildi. Bu sözlerin ardından Nabi Şensoy merkeze dönmek istediğini bildirdi. Dışişleri Bakanlığı da talebi hızla kabul etti.
NEDEN BEKLEMEDİ?
Büyükelçi Şensoy ‘Bu konuda konuşmak istemiyorum’ demekle yetindi. Şensoy eğer merkeze dönmek istemeseydi 3 ay sonra zaten emekli olacaktı. Neden istifa etmeyi tercih ettiği ise soru işareti olarak kaldı. 2006’dan beri Washington’da büyükelçi olarak görev yapan Şensoy ile hükümet arasındaki mesafe, diplomasi koridorlarındaki fısıltılardan biriydi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez görevine alınmasını talep eden ve bu talebi kabul edilen Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Nebi Şensoy’un talebiyle ilgili ‘Hayırlısı olsun” dedi. (HABER MERKEZİ)

19 YIL ÖNCE DE KRİZ YAŞANMIŞTI
Bundan tam 19 yıl önce de yine bir Washington gezisi sonrası bir istifa gelmişti. 1990’da, 1. Körfez Savaşı öncesi Dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Beyaz Saray’da ABD Başkanı George Bush ile baş başa görüşecekti ama sonradan görüşmeye ABD Dışişleri Bakanı James Baker’ın da katıldığı ortaya çıktı. Özal’a eşlik eden ama görüşmeye giremeyen dönemin Dışişleri Bakanı Ali Bozer istifa etti. Oval Ofis’teki görüşmeye ise Türk heyetinden sadece bir kişi daha girmiş, konuşulanlara tanık olmuştu. O gün Özal’ın Özel Kalem Müdürü olan, bugün ise Washington Büyükelçiliği’nden istifa eden Nabi Şensoy.
ÖNCEKİ HABER

CHP darbe çığırtkanlığı yapıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Birileri karar sebebiyle hem YSK hem AK Parti'ye saldırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa