12 Aralık 2009 05:00

DEMOKRASi AYIBI

Anayasa Mahkemesi, DTP’nin kapatılması istemiyle açılan davada kararını açıkladı.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, DTP’nin kapatılması istemiyle açılan davada kararını açıkladı. 11 kişilik mahkeme heyetinin tamamı DTP’nin kapatılması yönünde oy kullandı. Bu karar 4 gündür ‘demokrasi kazanabilir’ umuduyla bekleyen demokrasi güçleri ve Kürtler arasında büyük üzüntü ve öfke yarattı.
4. GÜN SONUNDA AÇIKLAMA
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2007 yılı sonunda “DTP’nin kapatılması” talebiyle hazırladığı iddianameyi Salı günü esastan görüşmeye başlayan Anayasa Mahkemesi kararını dün 9 saat süren toplantının ardından akşam saatlerinde açıklandı. Mahkeme oy birliğiyle DTP’nin “eylemleri yanında terör örgütüyle olan bağlantıları da değerlendirildiğinde devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiilerin işlendiği bir odak haline geldiği” gerekçesiyle Anayasa’nın 68. ve 69. maddeleri ile 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 101 ve 103. maddeleri gereğince kapatılmasına karar verdi.
2 MİLLETVEKİLİ VE 4 BAŞKANA CEZA
Mahkeme, “beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden oldukları” için DTP Eş Başkana ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk’un milletvekilliklerini düşürdü. Mahkeme yine aynı gerekçeyle aralarında Tuğluk ve Türk ile Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Batman Belediye Başkanı Necdet Atalay, Cizre Belediye Başkanı Aydın Budak ve Kızıltepe Belediye Başkanı Ferhan Türk ile birlikte toplam 37 DTP’li hakkında “5 yıl süreyle bir başka partinin kurucusu, üyesi, yöneticisi ve denetçisi olamayacakları” yönünde karar verdi. Milletvekilliklerinin düşürülmesi ve siyasetten men yasası gerekçeli kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından geçerli olacak.
MALVARLIĞINA EL KOYULACAK
Ayrıca mahkeme, DTP’nin “parti tüzel kişiliğinin de” kapatılmasına karar verdi. Bu karar da ara kararın açıklanmasının ardından geçerli olacak. DTP’nin tüm mal varlığı Siyasi Partiler Kanunu gereğince Hazine’ye devredildi. Ayrıca karar örneği gereğinin yerine getirilmesi için Başbakanlığa ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilecek.
ELEŞTİRİLER ACIMAZMIŞ!
Kararı açıklayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, davanın “demokratikleşme sürecini sabote ettiği” yönündeki eleştirileri “haksız ve acımasız” bulduğunu söyledi. Davanın 2 yılı aşkın bir süredir devam ettiğini ve söz konusu 141 delilin eksiklerinin henüz giderildiğini belirten Kılıç, “bu sürede dışarıdaki demokratikleşme süreci ile ilgili herhangi bir değerlendirme ya da tasarruflarının olmadığını” söyledi.
‘BATASUNA KARARI ÖRNEK ALINDI’
“Hukukun yükünü mahkemeler çeker, siyasetin yükünü siyasi partiler çeker. Kimse mahkemelerden siyasi yardım beklememelidir” diyen Kılıç, kararı verirken Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Batasuna kararını incelediklerini söyledi. Kılıç, AİHM’in Anayasa Mahkemesi’nin benzer kararları için verdiği “ihlal” kararlarını da değerlendirerek bu kararı verdiklerini ifade etti. (Ankara/EVRENSEL)

YASAKLILAR
Anayasa Mahkemesi, 37 kişi için 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un da milletvekilliği düştü. İşte yasaklananlar:
Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hilmi Aydoğdu, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İbrahim Sungur, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Salih Sağlam, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğulları, Mustafa Tuç, Nejdet Atalay, Nurettin Demirtaş, Orhan Miroğlu, Sedat Yurttaş ve Salim Sadak. Kararla birlikte Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliği düştü.

ÇİÇEK’İN DEDİĞİ OLDU
Kapatma davası gündemde değilken DTP’ye “DTP adeta beni niye kapatmıyorsunuz diyor” diye yüklenen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, dava görülürken yeni çok tartışılan bir öneri yaptı.
İspanya’nın kapattığı Batasuna Partisi ile ilgili AİHM kararını hatırlatan Çiçek, “DTP bu kararı iyi okumalı” tehdidinde bulundu. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’da kapatma kararını açıklarken “Batasuna’yı da inceledik ve bizim için örnek oldu” değerlendirmesinde bulundu.
YARGIYA MÜDAHALE
Bask dilinde “birlik” demek olan Batasuna, ETA ile bağı olduğu gerekçesiyle kapatılmıştı. AİHM de bu kararı uygun bulmuştu. DTP Genel Merkezi’nde yazılı bir açıklama ile Çiçek’e cevap vererek “Bu sözler, adeta ‘DTP’yi kapatın’ telkinidir. Yoksa yargı aşamasında bu tür sözler sarf etmenin başka bir izahı olamaz” dedi. Ve DTP’nin de deği gibi bur sonuç çıktı.

DAVA BİLE KESMEDİ
BAŞBAKAN Erdoğan, Ankara’ya adım atar atmaz ayağının tozuyla DTP’ye çattı. Kapatma davasının sürdüğü saatlerde DTP’ye yüklenen Erdoğan, “DTP alışılmış görevini yerine getiriyor. İmralı’yı adres göstermelerini tasvip etmeyiz” dedi.

İLK TEPKİLER
DTP hakkındaki kapatma kararı gündeme bomba gibi düştü. Daha önce kendi partileri veya politikaları konusunda alınan kararlarda yargıyı eleştiri bombardımanına tutun siyasiler bu defa ‘yargı kararına saygı’ açıklamaları yaptı. İşte, siyasilerden ilk yorumlar...
AKP: AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, DTP’nin kapatılmasının ardından, “Partilerin kapatılmasına karşıyız. Partileri halk kapatmalı. Ancak karara saygı duyuyoruz” açıklamasında bulundu.
AKP Adana Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat: “Süreci mutlaka etkileyecektir. Türkiye’de maalesef siyasi partiler mezarlığı, dünyadaki en zengin siyasi parti kapatmaya sahip ülke Türkiye. Yasal değişiklerin yapılması lazım.
MHP: Genel Başkan Devlet Bahçeli, “Kararı herkes saygıyla karşılamalı” dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Karar huzuru kaçırmamalı” dedi.
CHP: CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, DTP’nin PKK ile arasına mesafe koyamadığını belirtti ve partinin kapatılması kararının doğru olduğunu söyledi.

ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE
Anayasa Mahkemesi kararının ardından gözler “Partimiz kapatılırsa sine-i millete döneriz” diyen DTP’ye çevrildi. Ahmet Türk yaptığı açıklamada “arkadaşlarımız en kısa zamanda istifalarını meclise sunacak” dedi. Kapatma kararını protesto etmek için 21 DTP’li istifa etmesi bekleniyor. Eğer istifalar gerçekleşirse TBMM’deki boş sandalye sayısı 27’ye yükselecek. Anayasa’ya göre 28 milletvekilliğinin boşalması durumunda 3 ay içinde ara seçim zorunluluğu var.

10 PARTİ KAPATILDI
Anayasa Mahkemesi “Kürt Sorununa” ilişkin programları nedeniyle bugüne kadar DTP’ni dışında 9 partiyi kapadığı belirlendi. Mahkeme, DTP ile aynı gelenekten gelen, HEP, ÖZDEP, DEP ve HADEP ile programlarında “Kürt Sorununa” ilişkin yer alan hedefler nedeniyle de Türkiye Birleşik Komünist Partisi, Sosyalist Parti, Sosyalist Türkiye Partisi, Demokrasi ve Değişim Partisi, Emek Partisi’nin kapatılmasına karar vermişti. DTP’nin de kapatılmasının ardından bu sayı 10 oldu.

KÜRTLERLE SAVAŞA DEVAM KARARI ALMIŞTIR
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel:
Bu kapatma kararıyla birlikte Türkiye devleti antidemokratik bir yapı, hukuk sistemi ve siyasal yönetim anlayışına sahip olduğunu bir kez daha göstermiştir. ‘Terör ve şiddetle bağlantı’ gerekçesiyle verilen kapatma kararı şiddetin hüküm sürmesinin önünü açmıştır. Türkiye devleti Kürtlerle barışa değil savaşa devam kararı almıştır. Bu kararın arkasındaki egemen siyasi irade AKP hükümeti, CHP ve MHP muhalefetiyle anlayış birliği içinde TBMM’de demokrasi güçlerinin temsilcisi durumunda olan DTP’nin varlığına tahammül edememiştir. Bu kararla birlikte Türkiye, demokrasi, açılım, çözüm lafları arasında yeni bir kaos ve çözümsüzlük sürecine sürüklenmiştir.

MAHKEME BARIŞ KÖPRÜSÜNÜ YIKTI
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel Başkanı Alper Taş:
Bu karar karşısında büyük üzüntü duyduk. Yeniden bir parti kapatma ayıbı ile karşı karşıyayız. DTP Kürt sorununda barış için bir köprüydü. Kapatma kararıyla birlikte bu köprü yıkılmıştır. Kapatma davası görüşülürken Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek’in Batasuna örneğini vermesi aslında kapatma kararının önceden belli olduğunu da göstermektedir. Bu kapatma kararı devletin kendisine Kürt sorununun muhatabı olarak kendi yaklaşımına uygun bir siyasal aktör yaratmayı amaçladığını da göstermektedir. Verilen kararın özü, devletin artık Kürt sorununda muhatabının DTP değil fiili olarak PKK olacağıdır.
ÖNCEKİ HABER

Türk; ‘Kararımızın arkasındayız’

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa