12 Aralık 2009 00:00

Neredeyse Ceylan’a terörist diyecek

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde öldürülen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümü ile ilgili rapor hazırlayan Abalı Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Yüksel Şanlıtürk, bölge insanının genel eğiliminin her türlü konuyu...

Paylaş

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde öldürülen 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un ölümü ile ilgili rapor hazırlayan Abalı Jandarma Karakol Komutanı Astsubay Yüksel Şanlıtürk, bölge insanının genel eğiliminin her türlü konuyu ‘terör’ olayı olarak istismar etmek olduğunu ileri sürerek, “Bu yolla devletten her halükarda tazminat ve para alınmaya çalışıldığı bilinen bir gerçek” iddiasında bulundu.
Daha önce olay yerine “güvenlik yok” gerekçesiyle gitmeyerek, savcının da gitmesine engel olduğu ileri sürülen Abalı Jandarma Karakolu Komutanı Astsubay Yüksel Şanlıtürk, hazırladığı bir fezlekeyle yeni bir skandala imza attı. Önkol’un ölümüne ilişkin soruşturma dosyasına giren fezlekede, olayın türü, tarihi ve yeri belirtilirken, belgedeki “Şüpheliler” kısmında “Yoktur” ibaresi dikkat çekiyor. Fezlekede tamamen yoruma dayalı bir belge hazırlanmış olması da dikkat çeken bir diğer nokta. Ancak, fezlekedeki asıl skandalı, yoruma dayalı hazırlanan içerikte bölge insanına yönelik yapılan değerlendirmeler oluşturuyor.
‘TERÖRÜ DESTEKLEYEN İNSANLAR’
Fezlekenin giriş bölümünde olayın özeti aktarılırken, “Netice ve Kanaat” bölümünde, “Yapılan araştırma ve incelemeler neticesinde; bahse konu olayın gerçekleştiği yerin BTÖ (Bölücü Terör Örgütü) mensuplarınca sıkça kullanılması, bölgedeki köy ve mezraların teröre müzahir insanlardan (destekleyen) oluştuğu bilinmektedir. Patlamanın olduğu yer ve bu bölge civarındaki arazide geçmiş yıllarda mayın ve el yapımı patlayıcı düzenekleri bulunmuş ve yerinde imha edilmiştir” deniliyor. Fezlekede olay yeri incelendiğinde, olayın havadan gelen bir cisimden ziyade, yerden patlayan bir cisimden kaynaklı olduğu ileri sürülerek, bu kanaate varılma gerekçeleri sıralanıyor.
‘DEVLETTEN PARA ALMAK İÇİN’
Fezlekenin son bölümlerinde kullanılan cümleler ve yorumlar ise dikkat çekici. Bu bölümde şunlara yer veriliyor: “Normal olarak bölge insanının genel eğilimi, her türlü konunun terör olayı olarak istismar edilmesi ve devletten her halükarda tazminat ve para almaya çalışıldığı bilinen bir gerçektir. Bu ailenin BTÖ dağ kadrosunda bir ferdinin bulunduğu da (Azize Önkol) ayrıca dikkate değerdir. Vatandaşların kendi aralarında yaptığı konuşmalarda konunun açıkça istismar edildiği, ‘yerdeki bir şeyi kurcaladınız, para için düştüğünüz hallere bakın’ gibi serzenişlerde bulunanlar olduğunun duyulduğu.”
Fezlekede, “Netice olarak Ceylan Önkol adlı vatandaşın ölmesinin BTÖ mensuplarınca tuzaklanmış bir madde veya malzemenin bilinçli veya istem dışı bir davranışla patlamasının sonucu gerçekleşmiş olduğu kanaati oluşmuştur” deniliyor. (Diyarbakır/DİHA)

SORUŞTURMA SKANDALLARLA DOLU

Önkol ailesinin avukatı İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Serdar Çelebi, belgenin içeriği itibariyle bir skandal olduğunu belirterek, bu belgeyle devlet yetkililerinin bölge insanına bakış açısının bir kez daha ortaya çıktığını söyledi. Olayın ardından yürütülen soruşturmanın baştan itibaren skandallarla dolu olduğunu kaydeden Çelebi, “Devlet yetkilileri, daha olayın ilk anında olay yerine gitmeyerek büyük bir suç işlemişlerdir. Bu suç ve skandallar, olayı takip eden günlerde de devam etmiştir. Gerek olay yeri inceleme raporu gerekse de, bilirkişi raporu, tamamen askerleri aklamaya dönük bir yaklaşımla hazırlanmıştır. Son olarak bu olaydan birinci dereceden sorumlu askeri yetkili, hazırladığı bu belge ile yeni bir skandala imza atmıştır” dedi.
‘BÖLGE İNSANI DÜŞMAN OLARAK GÖRÜLÜYOR’
Fezlekede bölge insanına yönelik çirkin söylem ve yaklaşımın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Çelebi, şunları söyledi: “Biz gerek aile avukatları olarak, gerekse de insan hakları savunucuları olarak bu olayın takipçisi olmaya devam edeceğiz. Hiçbir kurum ve makam, insanlarımızı rencide edici söylem ve yaklaşımda bulunma hakkını kendinde görmemelidir. Bölgedeki güvenlik güçleri, bulundukları yerlerde vatandaşları korumakla mükelleftir. Ancak göründüğü kadarıyla vatandaşları korumak bir yana, insanlarımız düşman olarak görülmektedir. Bu da kabul edilemez bir yaklaşımdır. Konuya ilişkin gerekli girişimlerde bulunacağız.”
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

AKP BU HALE GETİRDİ

SONRAKİ HABER

Karara tepkilere polis saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...