12 Aralık 2009 00:00

BİR İŞÇİNİN HAYATI KAÇ ÇUVAL EDER?

BİR iş cinayeti de önceki gün Çine’de meydana geldi. Çine’de faaliyet gösteren Kaltun Maden AŞ’de...

Paylaş

BİR iş cinayeti de önceki gün Çine’de meydana geldi. Çine’de faaliyet gösteren Kaltun Maden AŞ’de saat 21.00 sularında yaşanan kazada, 24 yaşındaki Salih Arabacı, üzerine 1.5 tonluk maden çuvalının düşmesi sonucu feci şekilde can verdi. Geride gözü yaşlı bir eş ve bir yaşında bir çocuk bırakan 24 yaşındaki Salih Arabacı’nın doğum gününde yaşamını yitirmesi ise ailesinin acısını bir kat daha artırdı.
Aynı işletmede işçi olarak çalışan Salih Arabacı’nın ağabeyi Cuma Arabacı, kazanın yaşandığı gün çocuğunu hastaneye götürmek için sevk aldığını söyledi. Haberin kendisine telefonla iletildiğini kaydeden Cuma Arabacı, şöyle devam etti: “Hemen fabrikaya gittim. Görgü tanığı mesai arkadaşlarının anlattıklarına göre olay şöyle olmuş: Saat 21.00 sularında forkliftle çuvallar nakliye edilirken maden çuvalının sapı kopmuş. Bunun sonucu kardeşim 1.5 ton ağırlığındaki maden çuvalının altında kalarak can vermiş. Ben de aynı fabrikada çalışıyorum. Maden nakliyatında kullanılan çuvallar iki çeşittir. Biri bin kiloluk hacimli diğeri de 1200 kiloluk hacimli. Madenler dışarıya veya ihracata gidiyorsa bu tonaja uyularak dolum yapılır ve yeni çuvallar kullanılır. Fabrika içerisinde ise maden bir kısımdan başka bir kısma nakledilirken bizim devir daim dediğimiz başka yerlerden gelen eski çuvallar kullanılır ve tonaj hacimleri ise 1.5-2 tona kadar çıkar.”
VARSA YOKSA PATRONLAR
Bu duruma tepki gösteren Cuma Arabacı, “Ben şimdi soruyorum: Bir işçinin hayatı kaç çuval eder? Bu ülkede insanlar böyle ucuz ölmemeli! Bu ne yazık ki Türkiye’nin acı bir gerçeğidir” diye konuştu. Kardeşinin daha 2.5 aylık işçi olduğuna dikkat çeken Arabacı, şöyle devam etti: “Olayın takipçisi olacağız ve yargıya taşıyacağız. Olayda ihmali ve kusuru bulunan kim varsa yargı önüne çıkaracağız.Bunu yapmaktaki amacımız, bu olaydan bir ders alınması ve başka canların yanmamasıdır:”
Meclis’ten çıkan kanunların hep patronlardan yana olduğuna dikkat çeken Arabacı, “Yahu bu işçiler hangi koşullarda üretim yaparlar, ne yer ne içerler, bunu düşünen yok; varsa yoksa patronlar, işçiyi düşünen yok” diye konuştu.
Anne Zeliha Arabacı da “Oğlumu yitirdim, yüreğim yanıyor, başka anaların ağlamaması için olayın takipçisi olacağız, sorumlular hakkında dava açacağım” dedi.
PATRONLAR GİRSİN ÇUVALIN ALTINA
Salih Arabacı’nın küçük kardeşi İrfan Arabacı da “Ağabeyim 500 lira aylık için hayatını kaybetti. Ben buradan o maden patronlarına sesleniyorum; size 2 bin lira vereyim bir kere de siz girin o tozun toprağın içine, bir kere de siz girin 2 tonluk çuvalın altına. Girerler mi hiç?! Girmezler. Demek ki bu ülkede işçinin hayatı bir çuvaldan daha ucuzmuş, yazıklar olsun!” diye konuştu. (Aydın/EVRENSEL)

‘ÖRGÜTLENİN’ ÇAĞRISI
Çine’de Kaltun Maden AŞ’nin yanı sıra Eczacıbaşı, Çanakkale Seramik, Polat Maden AŞ ve Belçikalı maden tekeli OMM’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda işletme faaliyet gösteriyor. Milas, Yatağan ve Çine maden havzasında çalışan işçilerin sayısı ise 25 bin civarında.
Bu fabrikaların ortak özelliği, hiçbirinde sendikal örgütlülüğün olmaması ve çalışan işçilerin ortalama çalışma süresinin 7 ila 10 yıl arasında olması. Çünkü bu sürenin sonunda işçiler maden tozuna bağlı meslek hastalığı olan silikozise yakalanıyorlar. Hastalanan işçilerin işine ise hemen son veriliyor. Böylelikle iş gücünü kaybeden maden işçileri, ne bir yerde çalışabiliyorlar ne de tedavi olabiliyorlar. İşçiler, yaşadıkları sorunlara karşı sendikaları, bölgede örgütlenme çalışması yürütmeye çağırdılar.
Celal Şenol
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konfederasyonlar kiralık işçi düzenlemesini istemiyor

SONRAKİ HABER

HDP'den Trump'ın "Ortadoğu Planı"na tepki: Tek taraflı anlaşmalar barışı sağlayamaz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...