12 Aralık 2009 00:00

İşçi çekişme değil artış istiyor

ON milyon işçiyi bire bir ilgilendiren asgari ücret tespit komisyonu görüşmesi önceki gün başlamadan bitse de çalışanların asgari ücret beklentisi yüksek.

Paylaş

ON milyon işçiyi bire bir ilgilendiren asgari ücret tespit komisyonu görüşmesi önceki gün başlamadan bitse de çalışanların asgari ücret beklentisi yüksek.
Önceki gün Ford otomotiv fabrikası işçileri asgari ücretin en az 900 TL olmasını önermişti. Bayrampaşa’ya bağlı Terazidere’deki işçilerle yaptığımız görüşmelerde de öneri aynı: En az 900 TL olmalı; o da yeterse! Terazidere işçi havzası çorap üretiminin yoğun olduğu ve trikotajdan metale; kağıttan plastiğe pek çok alanda üretimin yapıldığı bir yer. İşçilerin büyük çoğunluğu asgari ücretle çalışıyor. Terazidere’de yaptığımız bu görüşmelerde asgari ücretlinin hali bir kez daha gözler önüne serildi. İşçiler şimdiki asgari ücreti harçlık olarak niteliyor.
Plastik sektöründe çalışan Hakan Kara şöyle diyor: “Üretimde işçilerden verim alınması konuşuluyor ama işçinin verimli olabilmesi için ücretinin yüksek olması gerekir. Asgari ücret harçlıktan başka bir şey değil. Evdeki herkes çalışmak zorunda kalıyor. 900 TL olsa rahatlarız.”
Uğur Orhan 18 yaşında işçi. Ücreti 568 TL. Annesi ve babası da çalışmak zorunda. Üç kişinin çalışmasına rağmen geçinmekte güçlük çektiklerini söylüyor.
BİRKAÇ İŞTE BİRDEN
Rıdvan Burgucu da asgari ücret alıyor ve ev kiraları 500 TL. Kardeşleri uzun süre işsiz kalmış. Bu dönemde biriken borçlar, onları ev kiralarını bile ödeyemez duruma getirmiş. Sekiz ay kira ödeyemeyen Burgucu ailesi çareyi kredi kartı kullanmakta bulmuş. Borçları nedeniyle evlerine haciz geldiğini ve çamaşır makinesini götürdüklerini söyleyen Rıdvan Burgucu ‘Evde alacakları bir şey yok sadece buz dolabı kaldı’ diyor. ‘Zengin olmak gibi bir isteğim yok’ diyen Rıdvan Burgucu’nun tek derdi borçları. Bir an evvel 1000 TL’lik borcunu ödemeyi istiyen Burgucu ‘Hastaneye gittim ve 30 lirayı bile ustabaşından borç almak zorunda kaldım. Eczanede ise geçen yıldan beri ödeyemediğim 72 TL’lik borç duruyor. İlaç alacak para yok ki bunu nasıl ödeyeyim’ diyor. Burgucu 2005 yılında 3 lira elektrik faturası ödediğini ve bugün ise aynı miktarda elektrik harcamasına rağmen 60 TL fatura ödediğini belirterek soruyor: ‘ Dört yılda değişen nedir? Beş yıldır maaşlarımıza zam yapılmazken faturalara her gün neden zam yapılıyor?’ Burgucu hafta sonları ek işler yaparak geçimlerini rahatlatmaya çalışıyor.
(İSTANBUL)
Sinejan Kut - Çağlar Mirik
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Sanayi sektörü ikinci plana itildi’

SONRAKİ HABER

Rusya, Avrupa’ya 115 dolara sattığı doğalgazı Türkiye’ye 250 dolara satıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...