12 Aralık 2009 00:00

DEÜ öğrencileri otobüslerini istiyor

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri, Tınaztepe Kampüsü ile Eğitim Fakültesi arasında ücretsiz ulaşımı sağlayan 412 No’lu otobüsün kaldırılmasına tepki göstererek kampüs önünde eylem yaptı.

Paylaş

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri, Tınaztepe Kampüsü ile Eğitim Fakültesi arasında ücretsiz ulaşımı sağlayan 412 No’lu otobüsün kaldırılmasına tepki göstererek kampüs önünde eylem yaptı.
Okul çıkışı kampüs son durağında toplanan öğrenciler, yaptıkları basın açıklamasında 29 Mart yerel seçimleri öncesi sosyal belediyecilik yapacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun, seçimlerden sonra verdiği tüm vaatleri unutarak AKP’li belediyeler gibi piyasacılık heveslisi olduğunu gösterdiğini ifade ettiler.
Seçimlerden hemen sonra 412 numaralı ücretsiz otobüsün kaldırıldığını, ulaşıma yüzde 40 zam yapıldığını ve kesilen bursların yerine yapılacağı söylenen ulaşım indirimin tamamen unutturulduğunu söyleyen öğrenciler “Parasız eğitim, parasız ulaşım” sloganları attılar.
1 Ocak’ta almak zorunda kalacakları yeni kent kartları için verecekleri 10 TL’nin de öğrencilere ayrı bir yük getirdiğini belirten öğrenciler “öğrenci düşmanı belediye başkanı” sloganı atarak 412 numaralı ücretsiz otobüslerin Ege Üniversitesi Kampüsü’nde olduğu gibi Dokuz Eylül Kampüsü’nde de tekrar kullanıma açılmasını istediler. 412 numaralı otobüslerin yeniden kullanılması için topladıkları 1500 imzayı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na ulaştırmaya çalıştıklarını söyleyen öğrenciler, imzaları dahi başkana iletemediklerini belirttiler.
EYLEMLER SÜRECEK
Basın açıklamasının ardından otobüslere kent kart göstermeden binerek Eğitim Fakültesi’ne gitmek isteyen öğrenciler, otobüslere ücretsiz bindiler fakat otobüs şoförleri, Büyükşehir Belediyesi’nden gelen talimatla bulundukları noktadan hareket etmediler. Otobüsün hareket etmemesi üzerine açılan kapılardan dışarı çıkan protestocu öğrenciler, otobüslerin önünü kapatarak hareket etmelerine engel olmaya çalıştılar. Yaklaşık 250 öğrencinin katıldığı eylemde öğrenciler, eğitimin her gün paralı hale geldiğini, emekçi ailelerin çocuklarının eğitim alma hakkının engellenmeye çalışıldığını ve okumak için tüm engelleri aşmaya kararlı olduklarını belirttiler. Bir saat süren eylem sonunda öğrenciler Eğitim fakültesine ücretsiz gidemediler ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu kendileriyle görüşüp sorunu çözene kadar aynı eylemi her akşam tekrarlayacaklarını, daha farklı eylemlerle seslerini tüm İzmir’e duyuracaklarını ifade ettiler. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HES’ler geri dönüşü olmayan tahribat yaratır

SONRAKİ HABER

KUŞATILAN ÇEVREMİZ

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...