12 Aralık 2009 05:00

İtalyan Film Haftası Maselli’yle kapandı

İstanbul’da ikincisi gerçekleşen İtalyan Film Haftası önceki gün sona erdi. Alkazar Sineması’ndaki kapanışı...

Paylaş

İstanbul’da ikincisi gerçekleşen İtalyan Film Haftası önceki gün sona erdi. Alkazar Sineması’ndaki kapanışı 2009 İtalyan yapımı “Kızıl Gölge/Le Ombre Rosse” filmi ve yönetmeni Citto adıyla tanınan 79 yaşındaki “genç” yönetmen Francesco Maselli yaptı.
Devrimci bir fikrin, ticaretin ve kuşaklar arası çatışmaların hedefi haline gelmesini anlatan filmin gösteriminin ardından Maselli söz aldı. 1930’da Roma’da doğan, 1955’te yaptığı politik filmle ödül alan, İtalyan ‘68’ini yaşayan Maselli, “Kızıl Gölge”de görüldüğü gibi filmlerinde kadın karakterlere önem veriyor.
Söyleşide; “Umudum o ki geleceğimiz kadınlarda” diyen, genç devrimci kuşaklarla öncekiler arasındaki diyalogun kurulamadığını belirten ve nasıl kurulacağını filmde de açıkça sorgulayan Maselli, Berlusconi yönetimini de eleştirdi: “İtalya’da faşizm yok ama faşist uygulamalar var, mevcut yasalar geliştirileceğine, sinema sektöründeki gibi daha da kötüleştirilmeye uğraşılıyor.”
Maselli, filmi yeniden devrimci projeye girişen iki kadın ve bir erkekle bitirerek, dünyanın içinde bulunduğu karanlık, kötü, kirli durumdan çıkacağına olan ümidinin altını çizdi ve “Çıkış yolu, mutlaka diyalektik mantığa dayanmalı” sözüyle salonu selamladı. Çeviri sıkıntısı yaşanınca salonda bulunan oyuncu Serra Yılmaz, Maselli’ye çevirmenlik yaptı. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Başbakan’a Siirt’ten yanıt

SONRAKİ HABER

Ezîdî kadınlar: Kendi topraklarımızda özgür yaşamak istiyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa