12 Aralık 2009 00:00

İngiliz istihbaratından Irak itirafı

İNGİLTERE’nin dış istihbarat servisi MI6’nın Başkanı Sir John Sawers, 2001 yılında Irak’ta rejim değişikliği planlarının yapılmaya başlandığını...

Paylaş

İNGİLTERE’nin dış istihbarat servisi MI6’nın Başkanı Sir John Sawers, 2001 yılında Irak’ta rejim değişikliği planlarının yapılmaya başlandığını, ancak “askeri müdahalenin düşünülmediğini” söyledi. Ülkede devam eden ve Irak’ın işgalinde uygulanan politikaların masaya yatırıldığı Irak soruşturması çerçevesinde soruları yanıtlayan Sawers’ın bu sözleri, İngiliz gazetelerinde geniş yer buldu.
Irak işgalinden önce dönemin başbakanı Tony Blair’e dış politika danışmanlığı yapan Sawers, ülkesinin ve ABD’nin 2001’de Irak’ta rejim değişikliği, yani Saddam Hüseyin’i devirme planları yapmaya başladığını, ancak o zaman bir askeri müdahalenin gündemde olmadığını kaydetti.
İngiltere basını, Sir Sawers’ın ifadelerinin, “Irak’a askeri bir müdahale konusunda, ABD’nin iki dönem önceki Başkanı Bill Clinton’ın, en az bir önceki başkan George W. Bush kadar istekli olduğunu ortaya koyduğu” yorumlarına yer verdi.
Geçen ay sonunda başlayan Irak soruşturmasında şimdiye kadar, savaşa gitme kararının alınmasında etkili isimlerden birkaçı dinlendi. Yeni yılda da dönemin başbakanı Tony Blair’in dinlenmesi bekleniyor. Aylarca sürmesi beklenen soruşturma çerçevesinde dinlenecek kişilerle ilgili herhangi bir cezai işlem yapılmayacak, ancak komisyon bir rapor hazırlayacak. Raporun, gelecek yıl ülkede düzenlenecek genel seçimlerden önce açıklanması öngörülmüyor.
BLACKWATER-CIA ORTAK ÇALIŞMIŞ
Öte yandan, ABD’li özel güvenlik şirketi Blackwater için çalışan güvenlik görevlilerinin, Irak ve Afganistan’daki CIA operasyonlarına katıldıkları belirtildi.
New York Times gazetesinde yer alan habere göre Blackwater çalışanı özel güvenlikçiler, Irak’ta direnişin yükseldiği 2004-2006 yılları arasında düzenli olarak baskınlarda yer aldı. Haberde ayrıca, eski bir Blackwater çalışanının, gözaltına alınan zanlıların nakledilmeleri sırasında CIA uçuşlarında güvenliğin sağlanmasına yardımcı oldukları sözlerine yer verildi.
CIA OLAYI SAVUNDU
Amerikan istihbarat örgütü CIA Sözcüsü George Little ise bu haberi doğrulayamayacağını söyledi, ancak çeşitli istihbarat operasyonlarında bu güvenlikçileri kullanmalarını savundu.
Little, Blackwater’ın diğer firmalar gibi ABD yasalarının izin verdiği ölçüde işlerini yaptığını, firma kurmaylarının sorumluluğu üstlenme ve karar alma yetkisinde olduklarını kaydetti.
Merkezi North Carolina’da bulunan Blackwater firması, Eylül 2007’de Bağdat’ta kendisi için çalışan güvenlik görevlilerinin 17 sivili öldürmesi dahil bir dizi olayın ardından adını Xe Hizmetleri olarak değiştirmişti.
Blackwater’ın kurucusu Erik Prince, Vanity Fair dergisine verdiği röportajda, hem asker kiralayan şirketin yöneticisi hem de gizli görevler üstlenen bir CIA casusu olarak çalıştığını açıklamıştı. Prince, CIA’nın kendisiyle bağlantılandırılmamasını istediği çok sayıda görevde yer aldığını da söylemişti.
(DIŞ HABERLER)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

KATALANLAR BAĞIMSIZLIĞIOYLAYACAK

SONRAKİ HABER

Savaşa harcadığın parayı dünyayı kurtarmak için kullan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...