12 Aralık 2009 00:00

KATALANLAR BAĞIMSIZLIĞIOYLAYACAK

İSPANYA’nın doğusundaki Katalonya bölgesinde yaklaşık 170 beldede pazar günü düzenlenecek sembolik referandumda, halka bağımsız bir Katalan devleti isteyip istemediği sorulacak.

Paylaş

İSPANYA’nın doğusundaki Katalonya bölgesinde yaklaşık 170 beldede pazar günü düzenlenecek sembolik referandumda, halka bağımsız bir Katalan devleti isteyip istemediği sorulacak.
Katalonya’da bağımsızlık yanlısı örgütlerin girişimiyle ilk kez 13 Eylül’de 8 bin nüfuslu Arenys de Munt beldesinde düzenlenen, katılımın yüzde 41 olduğu sembolik referandumda yöneltilen “Katalonya’nın AB’ye entegre, sosyal, demokratik, bağımsız bir devlet olmasından yana mısınız” sorusuna halkın yüzde 96’sı “Evet” demişti.
Referandumun bu dönemde yapılmasında temel neden, 2006 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren yeni Katalonya özerklik statüsünde, başta “Katalanların millet olarak tanınması” olmak üzere, bazı maddelere karşı açılan davada anayasa mahkemesinin karar aşamasında olması gösterilirken, bağımsızlık yanlısı referandumlarla anayasa mahkemesinin kararına etki edilmesinin hedeflendiği yorumları yapılıyor.
Katalanların sembolü olarak bilinen Barcelona kulübünün başkanı Joan Laporta da referanduma destek veriyor.
Öte yandan, referanduma karşı olan diktatör Franco rejimi yanlısı aşırı sağcı “La Falange” partisinin yandaşları, referandum günü gösteri izni alamayınca, bir gün önce Katalonya sokaklarında gösteri düzenleyeceklerini açıkladılar. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakanlar konuşurken öğrenciler eylem yaptı

SONRAKİ HABER

Leyla Aydemir'in annesi mahkeme başkanına seslendi: Farz edin ki Leyla sizin kızınız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...