12 Aralık 2009 00:00

Bakanlar konuşurken öğrenciler eylem yaptı

ALMANYA lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimdeki koşulların iyileştirilmesi talebiyle 17 Kasım’da başlattığı ders boykotu, işgaller ve gösteriler, önceki gün Bonn’da yapılan bir merkezi gösteriyle devam etti.

Paylaş

ALMANYA lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimdeki koşulların iyileştirilmesi talebiyle 17 Kasım’da başlattığı ders boykotu, işgaller ve gösteriler, önceki gün Bonn’da yapılan bir merkezi gösteriyle devam etti.
Eğitimle ilgili konuların ele alındığı ve 16 eyaletin eğitim ve kültür bakanının katıldığı Kültür Bakanları Konferansı toplantısını protesto etmek üzere Bonn’da bir araya gelen 10 bine yakın öğrenci, özellikle önümüzdeki yıldan itibaren yürürlüğe girecek olan Bologna Süreci’ne tepki göstererek, geri alınmasını istedi.
Öğrenci örgütleri tarafından düzenlenen gösteride, Almanya’da üniversite okumanın sadece zengin çocuklarına özgü bir durum haline getirilmek istendiğine işaret edildi. Ayrıca öğrencilerden alınan harçların kaldırılması istendi.
Eyalet bakanlarının toplantısının yapıldığı binanın önünde bir miting düzenleyen öğrenciler, giriş çıkışları engellemek istediler. Bu yüzden öğrenciler ile polis arasında zaman zaman gergin anlar yaşandı. Daha sonra polis, öğrencileri toplantının yapıldığı binadan uzaklaştırdı.
TEPKİLERİ YATIŞTIRMA MAKYAJI
Toplantı öncesinde öğrencilerin taleplerinin kısmen yerinde olduğunu söyleyen bakanlar ise köklü bir değişikliğe yanaşmadı. AB çapında yüksek eğitimin aynılaştırılması gerekçesiyle on yıl önce hazırlanan Bologna Süreci’ne dokunmayan bakanlar, bu sürecin içinde yer alan Bachelor ve master sistemlerinde makyaj anlamına gelen bir iki değişiklik yapmakla yetindi.
Yüksekokul Rektörler Konferansı’nın (HRK) temsilcilerinin de katıldığı toplantıda üniversite eğitiminin yapılabilmesi için koşulların iyileştirilmesi istendi. Bachelor uygulamasında yer alan küçük sınav sistemlerinin birleştirilmesine karar veren kültür bakanları, önümüzdeki dönemde daha fazla sınav yerine en az 6 başarıyı ölçme puanını yeterli kabul edecek. Böylece öğrenciler üzerinde artan ders baskısı “ölçülü” bir hale gelmiş olacak.
KMK ayrıca, diğer ülkelerde alınan üniversite diplomalarının tanınmasının kolaylaştırılmasını kararlaştırdı. KMK, tartışma konusu olan Bachelor’un süresinin mutlak bir şekilde 6 sömestr ile sınırlandırılmadığını, bunun yedi ve sekiz sömestre çıkabileceğini belirtti. Bu küçük makyaj değişikliği ile öğrencilerin Bologna Süreci’ne yönelik tepkilerinin karşılandığı ileri sürüldü.
Ancak üniversite öğrencileri ve Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW), Bachelor sistemiyle okuyan öğrencilere master hakkı tanınmasını isteyerek, eğitime daha fazla bütçe ayrılmasını talep etti.
Bazı üniversitelerin yöneticileri de KMK tarafından alınan kararların yetersiz olduğunu belirterek, eleştirilerini sürdürdüler. (Köln/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ÖZGÜRLÜK YOLU

SONRAKİ HABER

Manisa'da 3.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa