13 Aralık 2009 00:00

Kürtler dayatmaları kabul etmeyecek

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır’da olağanüstü toplantı. DTK delegeleri DTP’nin kapatılması başta olmak üzere siyasal gelişmeleri değerlendiriyor. Toplantının açış konuşmasını yapan DTK Sözcüsü Hatip Dicle, DTP’nin kapatılmasını Kürt halkının iradesine saldırı olarak değerlendirdi.

Paylaş

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Diyarbakır’da olağanüstü toplantı. DTK delegeleri DTP’nin kapatılması başta olmak üzere siyasal gelişmeleri değerlendiriyor. Toplantının açış konuşmasını yapan DTK Sözcüsü Hatip Dicle, DTP’nin kapatılmasını Kürt halkının iradesine saldırı olarak değerlendirdi. Kapatma kararının açılım sürecinin ‘tasfiye’ planı olarak işlediğini gösterdiğini belirten Dicle, tarihe atıfta bulunarak Kürtlerin dayatmaları kabul etmeyeceklerini ifade etti.
DTK, DTP’nin kapatılmasını ve siyasal gelişmeleri değerlendirmek üzere Diyarbakır’da olağanüstü toplandı. Toplantıya aralarında DTP’li 98 belediye başkanı, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, Barış Grubu üyeleri ve halk temsilcilerinin de bulunduğu 700 kişi katıldı.
KÜRTLERİN EŞİTLİK TALEBİ
Açış konuşmasını yapan DTK Sözcüsü Hatip Dicle Mezopotamya tarihine değinerek, Kürt halkının kendi topraklarında özgürlük mücadelesini verdiğini söyledi. Cumhuriyet ilan edilene kadar Kürtlerin ve Türklerin ortak hareket ettiğini belirten Dicle, “1924 yılı sonrası Kürtlere inkar ve imha, sadece kültürel soykırım değil, siyasal, ekonomik, sosyal soykırım devreye sokuluyor. En ufak direnişler kanla bastırılmıştır. Şeyh Saitler, Seyit Rızalar bu topraklarda büyük direniş sergilediler. PKK’de 29. Kürt isyanı olarak kabul ediliyor”dedi. İttihat ve Terakki anlayışının devam ettirildiğini söyleyen Dicle, Öcalan’ın İmralı Cezaevinde öldürülmek istendiğini belirtti. Kürtlerin sadece eşitlik talebinde bulunduğunu belirten Dicle, DTP’nin kapatılmasını “Devletin genlerinde var olan inkar ve imha siyasetinin devamıdır. Kürt halkının iradesine saldırıdır” değerlendirmesini yaptı. Parti kapatmalara alışık olduklarını belirten Dicle, milletvekilliğinden istifa eden DTP’lilere ve tüm Kürt kesimlerine çağrıda bulunarak, “Gelin bu çatı altında farklılıklarınızı koruyarak bir araya gelelim. Her türlü tartışmayı günlerce yapalım ama ortak tavır gösterelim. Kürt halkı onuruna yapılan bu saldırıları karşılıksız bırakmaz herkes bunu bilmelidir. Kürtlerin ulusal birliğini inşa edelim”diye konuştu.
‘SÜREÇ KRİTİK’
İstanbul, İzmir, Çanakkale gibi kentlerde yaşanan gerginliklere de değinen Dicle, devleti sağduyuya çağırarak, “Barışa mahkumuz diyoruz”dedi.
15 Şubat ile 21 Mart Newroz arasının kritik bir süreç olduğunu belirten Dicle, “Bu nedenle devletin bir an önce tasfiye planından vazgeçerek aklıselimi egemen kılarak Kürtlerin kurumlarıyla diyalog kurması gerekiyor. Biz halen yapılacak çok şeyin olduğuna inanıyoruz”dedi.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

HALK DTP ÖNÜNDEYDİ
DTP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması Diyarbakır’da tepkiyle karşılandı. Kararı siyasi olarak değerlendiren vatandaşlar, ‘AKP açılımı bu kadar’ diye tepki gösterdiler. Önceki gün akşam saatlerinde DTP üyeleri parti il binaları önünde toplanmaya başlandı. Kararı protesto etmek için yolu trafiğe kapatan kitleye polis müdahale etti. Gaz bombası, tazyikli su ve plastik merminin kullanıldığı müdahaleye göstericiler taşlarla karşılık verdi. Dün sabah saatlerinden itibaren Diyarbakırlılar tekrar DTP il binası önünde toplanmaya başladı. AKP aleyhine sloganlar atan kitle, kapatılma kararını protesto etti. Diyarbakır Barosu, DTP’nin kapatılmasına ilişkin baro binasında basın toplantısı düzenledi. Diyarbakır Barosu Başkan Yardımcısı Av. Eshat Aktaş, Anayasa Mahkemesi’nin DTP hakkında verdiği kararın Türkiye demokrasisi açısından talihsiz bir karar olduğunu belirterek, verilen kararın kabul edilemez olduğunu söyledi. Toplumun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet eden Aktaş, hukukun üstünlüğünü esas alan, insan haklarına dayalı demokratik bir sistemin oluşabilmesi için toplumun tüm kesimlerini kapsayan, demokratik sivil yeni bir anayasanın oluşması gerektiğini belirtti.
MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, DTP’nin kapatılmasına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Anayasaya göre, siyasi partilerin demokratik sivil hayatın vazgeçilmezi unsurları olduğu belirtildiğine dikkat çekildi.
(DİYARBAKIR)

VEKİLLER DİYARBAKIR’DA TOPLANACAK
İstifa mektupları eş başkanlar Ahmet Türk ile Emine Ayna’da bulunan kapatılan DTP’li milletvekilleri 14 Aralık Pazartesi günü Diyarbakır’da toplantı yapacaklar. Parlamento’dan fiilen çekilen milletvekilleri, Diyarbakır’a geçerek, Demokratik Toplum Kongresi Danışma Meclisi’nin toplantısına katılacaklar. Ayrıca Diyarbakır’da demokratik kitle örgütleri temsilcileri ile de biraraya gelecek olan milletvekillerinin, önümüzdeki hafta içerisinde Barış ve Demokrasi Partisi’ne geçmeleri de bekleniyor. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kapatmaya tepki eylemleri her yerde

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa