13 Aralık 2009 00:00

Kararda Leyla Zana skandalı

Anayasa Mahkemesi, DTP’nin kapatılması kararı ile birlikte üye olmadığı halde DEP Milletvekili Leyla Zana’ya da 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi.

Paylaş

Anayasa Mahkemesi, DTP’nin kapatılması kararı ile birlikte üye olmadığı halde DEP Milletvekili Leyla Zana’ya da 5 yıl boyunca siyaset yasağı getirdi. Zana, partileşme çalışmaları olan Demokratik Toplum Hareketi çalışmalarında yer alsa da 9 Kasım 2005 tarihinde kurulan DTP’ye üye olmayarak, kurucular kurulunda yer almadı. 2007 Mart ayında yapılan kongrede kongreye katılmamasına rağmen Parti Meclisi’nde yer verilen Leyla Zana, parti yetkilileri tarafından istenmesine rağmen MYK’da yer almadı. Ancak kısa bir süre sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın istemi ile siyaset yasağı devam ettiği belirtilen Zana’nın üyeliği diğer DEP’liler ile birlikte düşürüldü. DTP üyesi olmadığı halde, DTP’li olduğu gerekçe gösterilerek Zana’ya 5 yıl boyunca siyaset yasağı getiren Anayasa Mahkemesi, bir skandala da imza attı.
Aynı zamanda Leyla Zana’nın faaliyetlerinin DTP’nin kapatılmasına gerekçe olarak gösterilmesi de Anayasa Mahkemesi’nin imza attığı bir başka skandal oldu.
ÖNCEKİ HABER

Ortak mücadele çağrısı

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif G-7 zirvesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa