13 Aralık 2009 00:00

'İnsan yerine konulmadılar'

Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde kömür ocağında grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 19 işçinin çalışma koşularına ilişkin çarpıcı gerçekler açığa çıkıyor.

Paylaş

Bursa’nın Kemalpaşa ilçesinde kömür ocağında grizu patlaması sonucu hayatını kaybeden 19 işçinin çalışma koşularına ilişkin çarpıcı gerçekler açığa çıkıyor.
Madende çalışan işçiler genellikle civar köylerden gelip çalışıyorlar ancak Zonguldak’tan, Kütahya’dan gelip burada çalışan işçiler de var. Gurbetçi işçilerin kaldıkları ve yemek yedikleri barakalar berbat durumda. İşçilerin kölelik koşullarında çalışmayı tercih etmelerinin sebebinin yoksulluk olduğu, ailelerin anlattıkları yaşam hikayelerinden anlaşılıyor.
İDDİALAR
ÖFKEYİ ARTIRIYOR
Göçükte 5 yakınını kaybeden Sebahattin Dadak, “Burada işçiler 650-700 lira maaş alıyorlar. Çalışma koşulları çok kötü. Bir de ölüyoruz” diyerek tepki gösterirken abisi göçük altında kalan Mustafa Reşik şu iddiaları gündeme getirdi: Patlamayla ilgili ciddi şüpelerim var. 16-24 vardiyalarında gaz ölçümlerinin yeterince yapılmadığı konuşuluyor.”
Dinamit patlamasından sonra, göçük olduğunu hatırlatan Reşik şu sözlerle isyan etti: Hangi çağda yaşıyoruz yerin 300 metre altında işçilerin olduğu bir ortamda dinamit patlatılıyor. İnsan yerine konulmadılar. Öfkeliyiz...”
Hayatını kaybeden İşçilerden Ahmet Çetin’in, emekli olmasına rağmen borçları nedeniyle bir hafta önce işe girdiği öğrenildi. Ahmet Çetin’in kızı Selma Çetin, babasının borçlarını ödemek için çalışırken hayatını kaybettiğini söylerken gözyaşlarına boğuldu.
EMEKLİLİĞİNİ
BEKLERKEN...
Madenci Ahmet Bayram patlamada hayatını kaybeden arkadaşı Kütahyalı Ramazan Baştepe’nin, önümüzdeki günlerde emekli olmayı beklediğini söyledi. Bayram, bu bölgede açık ve kapalı madenlerde yaklaşık 350 işçinin çalıştığını, madenlerde çalışma koşulları çok kötü olmasına rağmen köylerde gençlerin okulu bırakarak yeraltında çalışmak zorunda kaldığı bilgisini verdi.
Bayram başka bir sosyal gerçekliğin altını çizdi: Şu anki yaş sınırı nedeniyle emekli olamayacağımızı biliyoruz. Bu nedenle Madencilik Yasası’ndaki erken emeklilik hakkından yararlanmak için buralarda, yerin altında, berbat koşullarda çalışmayı kabul ediyoruz. Ayrıca zaten başka da buralarda yapacağımız iş kalmadı. Tarımla uğraşırken karnımızı doyuramaz olduk. Bu ralı gençler olarak ya madende ya da mermer işinde çalışmak zorundayız.” (Bursa/EVRENSEL)

ÇHD OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Bursa’da Çağdaş Hukukçular Derneği’nin çağrısı ile bir araya gelen siyasi partiler ve emek örgütleri 19 işçinin yaşamına mal olan olayın bütün yönleri ile ortaya çıkarılması için olayın takipçisi olacaklarını açıkladılar. Adliye sarayı önünde yapılan açıklamayı okuyan Çağdaş Hukukçular Bursa Şube Başkanı Avukat Aslı Evke Yetkin, Bir dizi ihmaller barındırdığı anlaşılan ve insan yaşamına gerekli önemin verilmediğini ortaya koyan bu olay maalesef ilk değildir” dedi.
Daha önce de kimi zaman kaza, kimi zaman doğal afet şeklinde nitelendirilen can kayıplarına neden olan sayısız olay meydana geldiğini hatırlatan Yetkin sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorumluluğu bulunanlar hakkında hukuksal olarak gereğinin yerine getirilmemesi ve idari açıdan gerekli düzenlemelerin hayata geçirilmemesi yeni felaketlere davetiye çıkarmaktadır. Meydana gelen göçük de göstermektedir ki; gelebilecek herhangi bir kazaya karşı gerekli önlemlerin alınmaması, olayda ihmaller bulunması olayın kaza olarak geçiştirilmesini mümkün kılmamaktadır. Daha önce de meydana gelen patlamada can kaybı olmasına rağmen muhtemel bir patlama veya göçük esnasında olaya müdahale edecek uzman bir kurtarma ekibinin bulunmaması maden işçilerinin hangi koşullarda çalışmak zorunda bırakıldığını gözler önüne sermektedir. Kurtarma için Zonguldak’tan gelecek ekibin beklenmek zorunda kalınması ve göçükte kalan işçilere herhangi bir yardımda bulunulmaması acımızı daha da derinleştirmiştir. Çağdaş Hukukçular Derneği Bursa Şubesi olarak sorumluların yargı önünde hesap vermesi için her türlü hukuki girişimde bulunacağımızı kamuoyuna bildiririz”. (Bursa/EVRENSEL)
Hakkı Tali
ÖNCEKİ HABER

NOT

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa