13 Aralık 2009 00:00

ÖZGÜRLÜK

Televizyonun karşısına geçmiş Humprey Bogart’ın oynadığı bir filmi izliyorum.Televizyon kanalının yayın politikasıymış, tüm sigara ve sigara dumanı görüntülerini buğulandırıyorlar; bizlerden de parmaklarından ve ağzından sigarası, ağzından ve burnundan çıkan sigarasının dumanı silinmiş baş rol oyuncusunu yeni ‘resmi’ imajıyla değerlendirmemiz isteniyor.

Paylaş

Televizyonun karşısına geçmiş Humprey Bogart’ın oynadığı bir filmi izliyorum.
Televizyon kanalının yayın politikasıymış, tüm sigara ve sigara dumanı görüntülerini buğulandırıyorlar; bizlerden de parmaklarından ve ağzından sigarası, ağzından ve burnundan çıkan sigarasının dumanı silinmiş baş rol oyuncusunu yeni ‘resmi’ imajıyla değerlendirmemiz isteniyor.
Koltuğumdan kalkıyor, aynanın karşısına geçiyorum.
Bir sigara yakıyor, dumanını aynaya üflüyorum. O da ne? Aynada parmaklarımdaki sigarayı göremiyorum, sigaramın dumanını üflüyorum ama duman aynadaki yansımama erişmiyor.
Eşim yüksek sesle gazete manşetlerini okuyor ve bana soruyor : “Ne düşünüyorsun?”
Düşüncem sigaramda, düşüncemi sigaramın dumanıyla iletmeye çalışıyorum; bir el sigaramı da sigaramın dumanını da buğulandırıyor. Kendimi kendimin bile yeni ‘resmi’ imajımla değerlendirmem isteniyor.
Sigaramın dumanında hayaller, umutlar, beklentiler, barış, birlikte dostça yaşama heyecanı, coşkusu…
Yakın bir sigara, üfleyin dumanını herkese ulaşsın; duman siliciler de durmasınlar hayallerinizi, umutlarınızı, barış, birlikte yaşama heyecanınızı, coşkunuzu buğulandırmaya uğraşsınlar. Elleri her sigarayı ve sigara dumanını buğulandırırken yineledikleri hareketlerle mekanikleşecek, kullanım süresi dolmuş robotlar çöplüğüne gönderilecekler.
Ve onların yarattık sandıkları ‘dumansız, temiz havada’ bizler sigaralarımızın dumanlarıyla yayılan düşüncelerimizdeki barış, birlikte yaşama heyecanı ve coşkusu, birbirimizle kucaklaşıp kol kola dans edeceğiz.
YÜCEL SAYMAN
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adalet tüm Türkiye için gerekli

SONRAKİ HABER

Buca'da eski eşi tarafından katledilen Büşra Yabaşkul’u kadınlar uğurladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa