13 Aralık 2009 05:00

Kayıp kemikler kaybedilmesin

GALATASARAY Meydanı’nda 246’ıncı kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, ölüm kuyularında yapılan kazılarda delillerin karartıldığına dikkat çekti.

Paylaş

GALATASARAY Meydanı’nda 246’ıncı kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, ölüm kuyularında yapılan kazılarda delillerin karartıldığına dikkat çekti.
Geçtiğimiz haftalarda kayıplarla ilgili bir çalışma başlatan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı ve yazarımız Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, kayıp aileleri adına açıklama yaptı. Geçen hafta yapılan eylemde, kaybedilen Hüseyin Taşkaya’nın kardeşi ve yeğeninin sivil polislerce kimlik kontrolüne tabi tutulduğunu hatırlatan Fincancı, “Devlet kayıpların akıbetini açıklamak, faillerini yargılamak yerine, burada oturan biz kayıp yakınlarına hala ‘şüpheli şahıs’ muamelesi yapıyor” dedi.
BAĞIMSIZ KURUL
Toplu mezarlardaki kazıların iş makineleri ve kepçeyle yapılmasının ‘delilleri kararma’ amaçlı olduğuna dikkat çeken Fincancı, şöyle devam etti: “Bu kazıların bilimsellikten uzak olduğunun altını çiziyor, kazıların içinde arkeolog ve bağımsız uzmanların olduğu ekipler tarafından yapılması konusundaki ısrarımızı sürdürüyoruz. Bulunan kemiklerin, tarafsızlığı çokça tartışılan bir devlet kurumu olan Adli Tıp Kurumu tarafından değil, bağımsız bir adli bilimler kurulu tarafından incelenmesini istiyoruz. Kayıplarla ilgili başarılı sonuçlar elde edilen ‘Bosna modeli’ndeki gibi Türkiye’de de kayıplara ilişkin bir ‘veri tabanı’ ve ‘DNA bankası’ kurulmasını ve işlev kazandırılmasını talep ediyoruz.”
Eyleme İlhan Erdost’un eşi Gül Erdost ve Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini Canan Kaftancıoğlu da katıldı.
(İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kadınlar tacizi gizliyor

SONRAKİ HABER

Iotape Antik Kenti’nden 3 kamyon çöp çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa