14 Aralık 2009 05:00

‘SÖZDE’ AÇILIM!

Açılıma yönelik ‘Somut adım atılmıyor, bu açılım sözde’ eleştirileri kanıtlandı.

Paylaş

Açılıma yönelik ‘Somut adım atılmıyor, bu açılım sözde’ eleştirileri kanıtlandı. DTP’nin kapatılması ve sokaklardaki gerilimin artmasıyla birlikte hükümetin başlattığı “Demokratik Açılım” bir süre sadece ‘söylemlerle’ devam etme kararı aldı. Hükümetin bu süreçte başlattığı somut adımlar askıya alınırken, bir taraftan da “süreç işliyor” denilecek. Yani hükümet açılımı ‘sözde’ kalacak.
DÜZENLEME YOK
Hükümetin “Demokratik Açılım”ının ilk yasal düzenlemesi olan ve kamuoyunda “taş atan çocuklar” olarak bilinen ve torba yasa olarak içerisinde pek çok düzenlemeyi getiren yasal düzenleme şimdilik askıya alındı.
Meclis Adalet Komisyonu’nda bekleyen hükümet tasarısının ne zaman gündeme alınacağı ise bilinmiyor. Hükümetin, bu tasarıyı şimdilik gündeme almayacağı biliniyor.
İçişleri Bakanlığı’nın hazırlık çalışmalarını sürdürdüğü ve açılım sürecinde yine orta vadede yapılması planlanan düzenlemeler de şimdilik bekletiliyor.
AYRIMCILIK KOMİSYONU’NUN KURULMASI
İçişleri Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde hazırlanan, “Ayrımcılık Komisyonu” da yine hükümetin askıya aldığı konulardan birisi. Bu komisyonun kurulması, ertelenmeseydi, ocak ayının ilk günlerinde yasa teklifi olarak Meclis Başkanlığı’na sunulacaktı.
KÜRTÇE DE ASKIYA ALINDI
Hükümetin üzerinde çalıştığı ve askıya aldığı, farklı dil ve lehçelerin kullanılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme de yine askıya alınanlar arasında yer alıyor. Bağımsız kolluk şikayet mekanizmasının kurulması için yürütülen çalışmalar da yavaşladı. Bu düzenlemeyle; bir yandan işkencenin önlenmesi, diğer yandan güvenlik güçlerinin haksız yere eleştirilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.
ESKİ İSİMLER YOK
Hükümetin önemle üzerinde durduğu bir diğer yasal düzenleme de, bugüne kadar çeşitli sebeplerle isimleri değiştirilen yerleşim birimlerine, yerel talep olması halinde mevzuat hükümlerine uygun olarak eski isimlerinin verilmesinin sağlanması. Bu düzenleme de yine şimdilik bekleyen somut adımlar arasında.
SİYASETE DE DARBE
Diğer yandan, siyasi partiler hukukunun alanını genişletmeyi, ifade ve örgütlenme özgürlüğünün bir gereği olan siyasi propaganda hakkının önündeki bazı yasal engellerin kaldırılmasını amaçlayan değişiklik üzerindeki çalışmalar bitti, ancak bu düzenleme de tam da DTP’nin kapatıldığı dönemde beklemeye alındı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Şimdi neden susuyorlar?

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanlığı Antep İl Müdürlüğü Antep'deki bebek ölümlerini gizledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa