14 Aralık 2009 05:00

Şimdi neden susuyorlar?

Demokrasi için partilerin katılması zorlaştırılmalı.” Bu sözler de bugün tıpkı Başbakan gibi suskun olan...

Paylaş

*Millet iradesi hiçe sayılarak hukuk tesis edilemez.
*Demokrasi dediğimiz şey, bu kadar ucuz mu?
*Bu girişimin (parti kapatma) hukuki zemini de yoktur, meşruiyeti de.
Bu sözler kime mi ait? Cevap: Başbakan Erdoğan. Ne zaman mı söyledi bunları? Yanıldınız, DTP’nin kapatılmasının ardından değil. Başbakan bu konuda hâlâ sessiz. Erdoğan bu sözleri AKP’nin kapatılma davası sırasında sarf etti. “Demokrasi için partilerin katılması zorlaştırılmalı.” Bu sözler de bugün tıpkı Başbakan gibi suskun olan, ancak DTP’nin kapatılması için “DTP adeta beni niye kapatmıyorsunuz diyor” diye yüklenen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’e ait.
HÂLÂ SUSKUN!
Kapatma davası öncesinde DTP’yi suçlamak ve tehdit etmekten geri durmayan Başbakan Erdoğan, dava sonuçlandıktan sonra sessizliğe gömüldü. Başbakan, son olarak ABD ve Meksika gezilerinin ardından Ankara’ya adım atar atmaz ayağının tozuyla DTP’ye çatmıştı. Kapatma davasının sürdüğü saatlerde DTP’ye yüklenen Erdoğan, “DTP alışılmış görevini yerine getiriyor. İmralı’yı adres göstermelerini tasvip etmeyiz” demişti.
‘MİLLİ İRADEYİ SİNDİREMİYORLAR’
Oysa ki Başbakan’ın, kendi partisinin kapatma davası sürecinde izlediği tutum, şimdikinden çok farklıydı. Tarih 30 Temmuz 2008; yani AKP’nin kapatılma davasının sonuçlanmasından bir gün önce. Henüz görüşmelerin sürdüğü saatlerde konuşan Erdoğan, davayı kastederek, “Milli iradeyi içine sindiremeyenler var” diyordu.
‘ERDOĞAN’DAN ANLAMLI SORULAR’
Söz konusu kendi partisinin katılması olunca Erdoğan’ın açıklamaları bununla da kalmadı. AKP hakkında açılan kapatma davasını anımsatarak, “16 milyon 500 bin insanın iradesini hiçe saymak var mı? Demokrasi dediğimiz şey, bu kadar ucuz mu? Millet iradesi hiçe sayılarak hukuk tesis edilemez. Bu talihsiz girişimin hukuki zemini olmadığı gibi millet vicdanında da hiçbir meşruiyeti yoktur. Sorumluluk duygusuyla hareket etmeyenlerin faturasını her seferinde bu millet ödemek zorunda bırakılamaz’’ dedi.
ÇAĞRIYI UNUTTU
Tarih 31 Temmuz 2008. Ülkeyi büyük belirsizliğe süren kapatma davası sonuçlandı. ‘Kapatmama’ kararının çıkmasının ardından basının karşısına geçen Erdoğan, DTP davasının sonucunun aksine konuşmayı tercih etti. Erdoğan, “Ülke büyük bir badire atlattı” değerlendirmesinde bulundu. Demokrasinin ayıpla yaşamak zorunda bırakılmadığını belirten Erdoğan, bunun bir daha yaşanmaması içen siyasilere çağrı bile yaptı ve Anayasa’nın değiştirilerek parti kapatmaların zorlaştırılmasını bile istedi. Ancak aradan geçen zamanda bu sözler ‘unutuldu’, hiçbir değişiklik yapılmadı. Sonuç: DTP kapatıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

AKP DAVASINDA NE OLMUŞTU
31 Mart’ta açılan dava 30 Temmuz 2008’de sona ermişti. Parti temelli katılmadı ancak “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” gerekçesiyle hazine yardımları
kesildi. Hazine yardımının belirli bir oranda kesilmesi kararı duyurulmuştu.
Ceren Saran
ÖNCEKİ HABER

DTP’LiLER, ‘SiNE-i MiLLET’TE ISRARLI

SONRAKİ HABER

Kayseri Talas Belediyesi, Selena Gomez'e fotomontajla başörtüsü taktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa