14 Aralık 2009 00:00

ZMO Genel Kurulu’nda ortak mücadele çağrısı

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi, 18. Olağan Genel Kurulunu topladı.

Paylaş

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Adana Şubesi, 18. Olağan Genel Kurulunu topladı. Genel kurula, ziraat mühendisleri yoğun katılım sağladı. İki gün süren genel kurulda konuk olarak Eğitim Sen, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Emek Partisi yöneticileri de yer aldı.
Açılış konuşmasını yapan ZMO Adana Şube Başkanı Prof. Dr. Haydar Şengül, kapitalist krizin insanlara derin işsizlik, yoksulluk ve bölgesel savaşları getirdiğini vurguladı. Şengül, bundan birkaç yıl önce küreselleşmenin dünyaya mutluluk getireceğinin ve herkesin kazanacağı bir sistem olduğunun söylendiğini, fakat bugün yaşanan kapitalist krizle küreselleşmenin ve neoliberal politikaların iflas ettiğini belirtti.
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, ziraat mühendisleriyle birlikte mücadele ettiklerini vurguladı.
Emek Partisi İl Yöneticisi Tugay Bek ise özelleştirmeci AKP Hükümeti’yle yan gelip satma döneminin başladığını söyledi. Bek, hükümetin kamu işletmelerini ve ülke topraklarını emperyalistlere peşkeş çektiğini vurguladı. Gıda güvenliğinin tehlikeye sokulduğunu, TEKEL yaprak işletmelerinin, şeker fabrikalarının kapatılmak istendiğini hatırlatan Bek, tüm girişimlerin ülke tarımını bitirmeye yönelik olduğunu belirtti. Mayınlardan temizlenecek arazilerin birilerine peşkeş çekilmesini ve GDO’lu ürünlerin kullanımı ve özelleştirme politikalarına karşı ziraat mühendislerinin mücadelesinin önemini hatırlatan Bek, “Halkı mağdur eden uygulamalara karşı ortak mücadele vermeliyiz. Ziraat mühendisleri, örgütlendikleri odaları aracılığı ile emek ve demokrasi güçleri ile birlikte mücadele vermelidir” dedi.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Yöneticisi Rıza Aydın da demokrasinin beş yılda bir sandıkta oy vermek olmadığını belirtirken, devletin ve toplumun yönetimine, kitle örgütlerinin ve meslek odalarının da ittifak içinde olarak müdahale etmesi gerekliliğini vurguladı. Konuşmaların ardından devam eden genel kurulda iki liste çıkarıldı. (Adana/EVRENSEL)

İŞSİZLİK ARTTI

ZMO İzmir Şubesi de kongresini gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, hükümetin uyguladığı IMF ve DB politikalarını eleştirerek, bu politikalar nedeniyle işsizliğin arttığına dikkat çekti. Krizle birlikte tarımın vazgeçilmez bir sektör olduğunun görüldüğünü ifade eden Çiftçi, buna karşın devlet destekleme sisteminin yetersiz olduğunu söyledi. İZMİR
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EVRENSEL’DEN

SONRAKİ HABER

Çin'deki koronavirüs salgınında can kaybı 80'e, enfekte sayısı 2 bin 744'e yükseldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...