14 Aralık 2009 05:00

Tansiyon yükseliyor

UZUN süredir Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları nedeniyle yüksek olan tansiyon DTP’nin kapatılmasının ardından iyice yükseldi.

Paylaş

UZUN süredir Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşulları nedeniyle yüksek olan tansiyon DTP’nin kapatılmasının ardından iyice yükseldi. Yüksekova’daki gösterilere polis çok sert müdahale etti. Malatya’da basın açıklaması yapan gruba ülkücüler saldırdı. Bir çok yerde DTP binalarına saldırı düzenlendi.
POLİS MÜDAHALESİ
Kepenklerin açılmadığı Yüksekova’nın değişik noktalarında bir araya gelen grupların yürüyüşüne asker ve polis çok sert müdahalede bulundu. Göstericiler bir çok mahallede barikatlar kurarak, ateşler yaktı. Gruba asker ve polislerin birlikte yaptığı müdahalede gerçek mermilerin kullandığı belirtiliyor. Gösteriler bütün gün sürdü. Önceki akşam İstanbul’da protesto gösterisine polis müdahalesinde yaralanan, 15 yaşındaki Burhan Karataş sağ gözünükaybetti.
ÜLKÜCÜ SALDIRI
Malatya Postanesi önünde Türkiye Barış Meclisi Malatya Girişimi üyeleri tarafından yapılmak istenen açıklama sırasında bir grup ülkücü kitleye saldırdı. Saldırı esnasında polisin saldırganlara karşı ılımlı tutumu dikkat çekti. Yaşanan arbedenin ardından kitle ‘Faşizme karşı omuz omuza’ sloganlarıyla DTP binasına yürürken, Ülkücü grup DTP binasına gelerek sataşmaya devam etti. Grup uzun süre il binası çevresinden ayrılmadı. DTP binasına geçen barış girişimi üyeleri burada, DTP İlçe Başkanı Zeki Kılıçgedik’e çiçek sunarak desteklerini ilettiler.
KEPENKLER AÇILMADI
Batman’da protestolar dün de devam etti. Bir çok mahallesinde bir araya gelen gruplar ateşler yakarak, gösteri yaptı. Kentte esnaf kepenk açmadı. Şırnak’ın İdil ve Uludere ilçelerinde esnaf, kepenk açmadı. Adıyaman, Bitlis ve Bingöl’de de gösteriler yapıldı. Gösterilerde onlarca kişi gözaltına alındı.
TUTUKLAMALAR SÜRÜYOR
Iğdır’da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto gösterileri sırasında yaşanan olaylarda gözaltına alınanlardan 32 kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. Kars’ın Kağızman İlçesi’nde ise, protesto gösterisinin ardından gözaltına alınan Cesim Güzel, tutuklandı. Protesto gösterilerine katıldıkları gerekçesiyle Erciş’te 12 kişi, Bingöl’de ise 3 çocuk tutuklandı.
DTP’YE SALDIRILAR
Mersin’de DTP Yenişehir İlçe Başkanlığı binasına sabaha karşı kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından saldırı düzenlendi. Cam şişelerle yapılan saldırıda, parti binasının camları kırıldı. Muğla’nın Milas İlçesi’nde de DTP’nin İlçe binasına saldırı düzenlendi. Saldırının kim veya kimler tarafından yapıldığı öğrenilmezken, binada maddi hasar meydana geldi. Olay gerine giden DTP Muğla İl ve ilçe yöneticileri, yetkililerle görüşerek saldırganların bulunmasını istedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

DTP’NİN KAPATILMASINA TEPKİLER...

SONRAKİ HABER

CHP'den ihraç edilen Öztürk Yılmaz yeni parti kurma hazırlığında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa