14 Aralık 2009 05:00

DTP’NİN KAPATILMASINA TEPKİLER...

YAŞAR KEMAL: Yaşar Kemal, Ahmet Türk’ü arayarak, partinin kapatılması ve hakkında alınan kararla ilgili, “Geçmiş olsun” dileklerini iletti.

Paylaş

YAŞAR KEMAL: Yaşar Kemal, Ahmet Türk’ü arayarak, partinin kapatılması ve hakkında alınan kararla ilgili, “Geçmiş olsun” dileklerini iletti. Türk ise Kemal’e teşekkür ederek, “Biz bunlara alışığız ağabey” karşılığını verdi.
PROF. DR. KABOĞLU: Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın, mahkemenin DTP’yi kapatma kararına gerekçe yaptığı eylemleri açıklamadan yorum yapar gibi kapatma kararını açıklamasını Anayasa’ya aykırı buldu. Kaboğlu, DTP’ye de çağrıda bulunarak “Ben Meclis’te kalmalarından yanayım” dedi.
SOL PARTİ: Federal Almanya Milletvekili ve Sol Parti Federal Meclis Grubu Uluslararası İlişkiler Sözcüsü Sevim Dağdelen, DTP’nin kapatılmasını ‘milyonlarca Kürde indirilmiş bir darbe’ olarak niteledi. Dağdelen, antidemokratik karara karşı Türkiye’nin AB üyeliği görüşmelerinin dondurulması gerektiğini söyledi.
AVUSTURYA PARLAMENTOSU: DTP’nin kapatılmasını tartışan Avusturya Parlamentosu, olayı bir skandal olarak tanımlayarak, hükümetin parlamentoda Kürtlerin temsili olmaksızın Kürt sorununu nasıl çözeceğini sordu.
YENİ KIBRIS PARTİSİ: YKP, DTP’nin kapatılmasının siyaset dışı yolları meşrulaştırdığına dikkat çekti. YKP, barışın sesinin susturulmaması için tüm kesimleri daha fazla mücadele etmeye çağırdı.
TÜSİAD: TÜSİAD, Anayasa Mahkemesi’nin, hukuksal açıdan olduğu kadar siyasal açıdan da önemli sonuçları olacak bir karar verdiğini hatırlatarak DTP’nin kapatılmasını eleştirdi. TÜSİAD, toplumsal kutuplaşmadan kaygı duyulduğunu bildirdi.
SINIR TANIMAYAN AVUKATLAR BİRLİĞİ: STAB Başkanı Claes Forsberg, “İspanya’nın Bask bölgesi için tanıdığı demokratik haklar, Kürtler için tanınmıyor. DTP’nin kapatılmasında Batasuna örnek gösterilemez” dedi.
FEDERAL KÜRDİSTAN BÖLGESİ: Federal Kürdistan Bölgesi’nde aralarında Asuri ile Türkmen siyasi partilerinin de bulunduğu 14 siyasi parti, DTP’nin kapatılmasına tepki göstererek, kararının Kürtlerin demokrasi taleplerinin önüne geçemeyeceğini belirtti. KDP ve YNK ise şuana kadar bir açıklama yapmadı.
İSVEÇ: İsveç’in başkenti Stockholm’de de Kürt Konseyi’nin çağrısıyla yapılan gösteriye katılan 500 kişi meşaleli yürüyüşle DTP’nin kapatılmasına tepki gösterdi.
DERSİM: DTP’nin kapatılmasına tepkiler sürerken, partiye ziyaretler gerçekleştiriliyor. Kapatmanın ardından KESK Tunceli Şubeler Platformu, DTP Tunceli İl Başkanlığı’na ziyarette bulundu.
GAZİANTEP: Emek Partisi ( EMEP) Gaziantep il örgütü DTP Gaziantep il binasına ziyaret ederek destek verdi. Emep İl başkanı Mecit Bozkurt “Kapatma kararıyla Türkiye Devleti barışı değil, savaşı tercih etmiştir” dedi.
VAN: Van’da Eğitim-Sen şube binasında bir araya gelen KESK Şubeler Platformu, İHD, TMMOB, Genel İş Sendikası, Göç Der, TUYADDER, MAZLUMDER ve bir çok kurum DTP’nin kapatılmasına tepki gösterdi. Kararın ideolojik olduğu belirtilen açıklamanın ardından kurumlar, DTP’ye destek ziyaretinde bulunuldu.
İZMİR: Konak Eski Sümerbank önünde toplanan çok sayıda insan hakları savunucuları DTP’nin kapatılmasını protesto etiler. TÜMTİS, Barış ve Demokrasi Partisi, Özgür Demokratik Alevi Harereketi, SDP, Barış Anaları ve Barış İçin Kadın Girimi’ninde aralarında bulunduğu 13 siyasi parti ve kitle örgütleri eyleme destek verdi.
ANKARA: Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde bir araya gelen DTP, SDP, Ankara Kadın Platformu, Kurd-Der, İHD, Ankara Şubesi, 78’liler Girişimi, Genç Siviller kapatma kararını protesto etti.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakırlı işçiler, TEKEL için direnecek

SONRAKİ HABER

Afyon'da yolcu otobüsü devrildi: Ölü ve yaralılar var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa