14 Aralık 2009 05:00

BASIN TURU

ABD Kongresi, Arap dünyasına karşı, sanki ABD anayasasına bağlı ve Beyaz Saray tarafından yönetilen bir vilayetmiş gibi davranıyor.

Paylaş

ABD Kongresi, Arap dünyasına karşı, sanki ABD anayasasına bağlı ve Beyaz Saray tarafından yönetilen bir vilayetmiş gibi davranıyor. Yıl geçmiyor ki ABD Kongresi’nden, Arap ülkelerinden birini veya ikisini suçlu sayan bir kanun çıkmasın ya da bunun yanında bir veya iki Arap ülkesine karşı ekonomik yaptırım kararı çıkmasın. Durum bu kadarıyla da sınırlı değil; artık bizim günlük hayatımızın ayrıntılarına kadar müdahale ediliyor. Hatta bir gün, bizim günlük yiyeceğimizi ve içeceğimizi ve de ne çeşit elbise giyeceğimizi artık ABD Kongresi üyelerinin belirleyeceğine dair bir kararın Kongre’den çıkması durumunda, çok da şaşırmamamız lazım.
Ortadoğu’da yayın yapan televizyonlardan, ‘ABD’lilere karşı şiddeti kışkırtan’ televizyonlara dair bir raporu ABD başkanının Kongre’ye sunmasını talep eden bir karar, geçtiğimiz salı günü ABD Senatosu’ndan üçe karşı 395 oyla çıktı. Aynı zamanda bu karar, ABD başkanının söz konusu bu kararı her altı ayda bir Kongre’ye sunmasını talep ediyor. Senato’dan çıkan kararda, “Ortadoğu’da televizyon kanalları yıllardır ABD’ye ve ABD halkına karşı şiddeti kışkırtan yayınlar yapmaktadır” şeklinde bir ibarenin yer alması da dikkat çekicidir. Ayrıca terörist niteliklere sahip televizyonlara karşı cezai yaptırımlar uygulanması da talep ediliyor.
Bu kanunla hedeflenen televizyonlar, Lübnan Hizbullahı tarafından desteklenen ‘Al-Manar’ televizyonu ile Gazze’yi yöneten Hamas hükümeti tarafından desteklenen ‘Al-Aksa’ televizyonu’dur. Aynı zamanda ABD siyasetini eleştiren herhangi bir Arap ya da İslami televizyon kanalına, hatta ifade özgürlüğü kapsamında ABD’ye karşı bu doğrultuda fikir beyan eden şahısları dahi misafir olarak yayına çıkaran televizyonlara karşı bu kanunun uygulanması çok da uzak bir ihtimal değildir.
Kendini özgür liberal dünyanın lideri olarak tanımlayan, bütün dünyada ifade özgürlüğünün uygulanmasına yönelik çağrıda bulunan ve bu özgürlükleri ihlal eden ülkelere dair yıllık listeler yayımlayan bir ülkenin parlamentosundan böyle bir kanunun çıkması karşısında şaşırdık. Terörizmi ve suçsuz insanların katlini kışkırtmak gibi eylemler kabul edilemez ve ayrıca suçtur. Ancak işgalcilere karşı mücadeleyi desteklemek ile terörü kışkırtmak arasında büyük farklar vardır. İşgalcilere karşı mücadele, uluslararası hukuk ve kanunlar tarafından meşru kabul edilen bir hak iken, terör ise bu hukuk ve kanunlarca suçtur. Ancak bu sayın vekiller, galiba kendi ülkelerinin suçsuz insanları katletmeyi desteklediğini ve hatta Irak ve Afganistan’da bizzat kendi ülkelerinin suçsuz insanları katlettiğini unutmuş görünüyorlar. Örneğin insansız uçaklar, Taliban ve El-Kaide militanlarını bölgeden sökme bahanesi altında Afganistan ve Pakistan’da suçsuz insanları katletmektedir. Aynı zamanda Irak’ı işgalinden önce, uyguladığı ambargo yoluyla Irak’ta bir milyon suçsuz insanın ölümüne yol açtığı gibi, işgalden sonra da bir milyon Iraklı suçsuz insanı katletti.
Çıkan karar, suçsuz insanları katleden terör ile ülkelerini işgal edenlere karşı direnenler arasında bir ayırım yapmamaktadır. Bu kararın arka planında, basın özgürlüklerini engelleme ve görevlerini iyi bir şekilde yerine getiren televizyon kanallarını kapatma amacı yatmaktadır. Ayrıca bu karar, kendi ülkelerine karşı zalim bir savaş yürüten ABD’ye karşı mücadele eden insanları, bu savaşa dair fikirlerini beyan etmek üzere yayına çıkma fırsatı sunan ve daha önce de resmi olarak ABD tarafından kınanan El-Cezire televizyonu’nun yayın alanını yok etmeyi hedeflemektedir. ABD Kongresi’nin, Arap medyasının, diktatörlükleri, baskıları ve zulmü destekleyen ve ifade özgürlüğünü bütün yollarla engelleyen, özgürlüklerin Arap dünyasına erişmesini bütün gücüyle engellemeye gayret eden sefil resmi medyanın hüküm sürdüğü cahiliye devrine tekrar dönmesini istediği çok açık bir şekilde görülmektedir.
Bu sayın vekillerin şunu hatırlamasını arzu ederdik; ister Hizbullah’a, isterse Hamas’a ait olsun, Arap televizyon kanalları, ne dünya halklarına karşı yayın yapmakta ne de başka ülkeleri işgal ederek yüz binlerce insanı katletmektedir.
Londra’da Arapça yayımlanan Al-Quds Al-Arabi gazetesi, başyazı, 11 Aralık 2009, Çeviren: Adnan Yılmaz
ÖNCEKİ HABER

İnsan yakıtlı santral

SONRAKİ HABER

CHP'li Mehmet Bekaroğlu: Demirtaş’ı serbest bırakın, çözüm süreci tekrar başlasın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa