14 Aralık 2009 05:00

Sedat Simavi ödülleri sahiplerini buldu

Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl 33’üncüsü organize edilen ve gelenekselleşen Sedat Simavi Vakfı ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Paylaş

Gazeteciler Cemiyeti tarafından bu yıl 33’üncüsü organize edilen ve gelenekselleşen Sedat Simavi Vakfı ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin kurucu başkanı olan ve 56 yıl önce aramızdan ayrılan Sedat Simavi adına düzenlenen ödül töreni, cemiyet başkanı Orhan Erinç’in sunuş konuşmasıyla başladı. Sedat Simavi’nin “Kalemine efendi kal, uşak olmamaya gayet et, mecbur kalırsan kır, sakın satma” sözlerini hatırlatan Erinç, “bu özdeyişin aynı zamanda gazetecilerin kalemlerinin yönetimine girmemeleri öğüdünü de içerdiğini düşünüyoruz” diyerek, ilkeli gazeteciliğe vurgu yaptı.
Bilim, sanat, yazın ve spor dünyasını kapsayan ve dokuz dalda verilen ödüllerin ilki olan Gazetecilik ödülü, Taraf gazetesinden Mehmet Baransu’nun “O Dört Er Böyle Öldü: Pimini Çekip Bombayı Verdi” başlıklı haberine verildi. Ayrıca Levent Albayrak’ın Akşam gazetesinde yayımlanan “Münevver’in Üzerindeki Sperm Bir Başka Cesetten mi Bulaştı?: Adli Tıp’ta Pis Masa Skandalı” başlıklı haberini, seçici kurul övgüye değer buldu.
Radyo ödülünü Ayça Kotran, TRT’de yayımlanan “İpin Ucu” adlı radyo programıyla aldı. seçici kurul, Mehmet Mahmutoğlu’nu Şanlıurfa Radyo Liva’da yayımlanan “Hayaller” adlı programı nedeniyle övgüye değer gördü. Taha Feyizli, TRT’de yayımlanan “Öteki” adlı programıyla, Nesrin Aktolun ise TRT’de yayımlanan “Ustanın Sırrı” adlı programıyla Televizyon ödülünü aldı.
Edebiyat ödülü “Angelacoma’nın Duvarları” adlı eseriyle Cemil Kavukçu’ya, Sosyal Bilimler ödülü Prof. Dr. Ergun Türkcan’ın “Dünyada ve Türkiye’de Bilim, Teknoloji ve Politika” adlı eserine verildi. Fen Bilimleri ödülü Doç. Dr. Barış Coşkunüzer’in “Hiperbolik 3-Uzaydaki Minimum Alanlı Düzlemler Düzgün Yerleşiktir” adlı eserine, Sağlık Bilimleri ödülü ise “İntrakranyal Hipotansiyon Sendromunda Dural Yırtıkların Saptanmasında İntraekal Gadolinyum ile yapılan MR Sisternografi” adlı çalışmasıyla Doç. Dr. Mehmet Sait Albayram’a verildi.
Seçici kurul ayrıca Prof. Dr. Mehmet Ali Ağırbaşlı, Dr. Günseli Servet Çakır, Prof. Dr. Şencan Özme, Prof Dr. Gönenç Ciliv’in “Türk Çocuk ve Adolesanlarda Metabolik Sendrom” adlı ortak çalışmalarını övgüye değer buldu. Görsel Sanatlar ödülü “İş Sanat Kibele Sanat Galerisi’ndeki toplu sergisi” ile seramik sanatçısı Prof. Dr. Sadi Diren’e, Spor ödülü “Avrupa-Dünya ve Kıtalararası Basketbol Şampiyonu” olması nedeniyle, Galatasaray Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’na verildi. Seçici kurul ayrıca, Gülsüm Tatar’ı “Boksta (64 kg) Dünya ve Avrupa Bayanlar Şampiyonu” olması nedeniyle övgüye değer gördü. (İSTANBUL)
Ferda Çağlayan
ÖNCEKİ HABER

MEDYATİK

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanlığı Antep İl Müdürlüğü Antep'deki bebek ölümlerini gizledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa