15 Aralık 2009 00:00

Grizu patlamasında hatalar zinciri

BURSA Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin müfettişlerce hazırlanan ön rapora göre...

Paylaş

BURSA Valisi Şahabettin Harput, Mustafakemalpaşa ilçesindeki maden ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin müfettişlerce hazırlanan ön rapora göre, ocakta havalandırmanın ve gaz ölçüm cihazlarının yetersiz olduğu ve dinamit ateşlemede bazı yanlışlıkların yapıldığının tespit edildiğini açıkladı.
Harput, düzenlediği basın toplantısında, müfettişlerin yaptıkları ön incelemelerde ocakta havalandırmanın yetersiz olduğunun belirlendiğini dile getirerek, “Gaz ölçüm sistemlerindeki yetersizliğinin, dinamit ateşlemede meydana gelen bazı yanlışlıkların ve ocakta bir kısım yanlışlıkların, eksikliklerin olduğu müfettişlerin yaptığı ön tespitlerle de ortaya çıkmıştır” dedi.
Vali Harput, Bükköy Madencilik AŞ’nin sahibi olarak Nurullah Ercan olarak görüldüğünü, ancak şu anda madenciliğin işletmesinin gözaltına alınan kişilerin üzerinde bulunduğunu dile getirerek, “Madencilik Yasası’nda ruhsatı alan kişi daha sonra, işletmede başkalarıyla ortaklık yapabilir. Devredebilir. Ancak bu insanların yasal sorumluluğunu değiştirmez” dedi. (BURSA)
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa