15 Aralık 2009 00:00

İddianameleri hep tartışmalı

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı iddianamenin değerlendirilmesi...

Paylaş

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın hazırladığı iddianamenin değerlendirilmesi üzerine DTP hakkında kapatma kararı verilmesinin ardından detayları ortaya çıkan iddianameye ilişkin soru işaretleri de artıyor. Hayatta olmayanları ve parti üyesi olmayanları iddianameye sokarak siyasi yasak getirilmesini talep eden Başsavcı’nın AKP davasında olduğu gibi, DTP davasına sunduğu delillerin de büyük çoğunluğu geçersiz çıktı.
AKP kapatma davasında mahkemeye sunduğu 400 delilden sadece 50’si geçerli kabul edilen Yalçınkaya’nın DTP’nin kapatma davasında kullandığı 141 delilden de 70’i geçersiz sayıldı.
Partinin kapatılması için sunduğu delillerin yarısı geçersiz sayılan Yalçınkaya’nın daha fazla milletvekiline siyasi yasak getirilmesini istediği ancak bunun için sunduğu delillerin geçersiz olduğu ortaya çıktı. Yalçınkaya, yaptıkları konuşmalardan dolayı 6 milletvekilinin daha yasaklılar kapsamına alınmasını talep etti. Ancak yapılan incelemede adı geçen vekillerin yaptıkları konuşmaların parti kurulmadan önce yapıldığı ortaya çıktı.
Yalçınkaya’nın AKP hakkında hazırladığı iddianamede uzun süre tartışılmıştı. Delil olarak sunduklarının çoğunluğu gazete küpürü çıkan Yalçınkaya’nın iddianamesindeki toplam 400 delilden 350’si geçersiz sayılmış ve Anayasa Mahkemesi AKP’yi kapatmamıştı. Yalçınkaya’nın iddianamesi o zamanlar kamuoyunda ‘google davası’ olarak nitelendirilmişti. AKP tarafından Yalçınkaya’nın delil toplama tekniği de ‘hukuk garabeti’ olarak nitelenmişti. (ANKARA)ÖNCEKİ HABER

HATAY’DA KAPATMAYI MI GÖRÜŞTÜLER?

SONRAKİ HABER

Stockholm'de İran protestosunda 15 kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa