15 Aralık 2009 00:00

iKLiM EYLEMCiLERiNE ‘SOĞUKTA BEKLEME CEZASI’

DANİMARKA polisi, başkent Kopenhag’da düzenlenen yürüyüş sırasında gözaltına aldığı yaklaşık bin göstericiyi soğukta saatlerce sokakta yerde oturmak zorunda bıraktı.

Paylaş

DANİMARKA polisi, başkent Kopenhag’da düzenlenen yürüyüş sırasında gözaltına aldığı yaklaşık bin göstericiyi soğukta saatlerce sokakta yerde oturmak zorunda bıraktı. Uygulama yoğun eleştiri aldı.
Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın yapıldığı Kopenhag’da dün 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine 50 binin üzerinde kişi katılarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş Kopenhag’daki Christiansborg Alanı’nda başladı. Mavi yağmurluk giyip ellerinde yeşil renkte bayraklar ve üzerlerinde türlü dillerde “iklim adaleti” yazan pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra konferansın yapıldığı 7 kilometre uzaklıktaki Bella Center’a doğru yürüdü.
SAATLERCE BEKLETİLDİLER
Danimarka ile birlikte tüm kuzey ülkelerinde bugüne dek gerçekleştirilen en geniş kapsamlı ve kalabalık gösteride polis, göstericileri sokak ortasında iple birbirine bağlayarak saatlerce bekletti.
Gösterilere katılan Mattias Bernhardsson, elleri bağlı olarak sokakta akşam soğuğunda 6 saat yerde oturtularak bekletildiğini, tuvalete gitmelerine bile izin verilmediğini söyledi. Gösteri sonrası çıkan olaylarda Danimarka polisi 968 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 955’i serbest bırakıldı. Eylemler, iklim değişikliğine karşı önlem almayan ülke ve kuruluşları protesto ederek, alternatif bir iklim konferansı düzenlenmesini sağlamayı amaçlıyordu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Berlusconi’nin ağzını burnunu kırdılar!

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...