15 Aralık 2009 00:00

Kansere karşı tiyatro!

MERSİN’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Yenice Beldesi’nde yaşayan gençler, 9 yaşındaki kan kanseri Hünkâr Yamaç için tiyatro oyunu sergileyecek.

Paylaş

MERSİN’in Tarsus İlçesi’ne bağlı Yenice Beldesi’nde yaşayan gençler, 9 yaşındaki kan kanseri Hünkâr Yamaç için tiyatro oyunu sergileyecek. Ağır tedavi koşullarıyla birlikte paralı sağlık sisteminin yükünü kaldıramayan aile, Yeniceli gençlerin bu girişimiyle bir süre daha idare edebilecek. 20 Aralık tarihinde Yenice Belediyesi Düğün Salonu’nda sahne alacak “9 Canlı” tiyatro oyununun tüm geliri Hünkâr Yamaç’ın tedavisinde kullanılacak.
2 ay önce kurdukları Anatolia Tiyatro Grubuyla Yenice’nin tiyatro eksikliğini tamamlamaya çalışan 8 genç, bununla sınırlı kalmayarak bir başka önemli amaca daha hizmet etmiş olacaklar. İnsanların birbirlerine yabancılaşmalarına karşı “Söyleyecek sözümüz var” diyen gençler, oyunlarını 9 yaşındaki Hünkâr için sergileyecekler. Çalışan, öğrenci, işçi ve işsizlerden oluşan gençler, her akşam prova yaparak iyi bir oyun çıkarmaya çalışıyor.
İNSAN İÇİN SANAT!
Oyunun yönetmeni ve oyuncularından Metin Bulut, Anatolia Tiyatro Grubu olarak toplumdaki karamsarlığı ve güven sorununu ortadan kaldırmak istediklerini söyledi. Bu amacı kendilerine bir görev olarak belirlediklerini söyleyen Metin Bulut, “Bu görevimizin ilk ayağında beldemizde yaşayan ve kanser hastalığına yakalanan ufak bir kardeşimize yardım toplamak. Bu nedenle ilk oyunumuzu onun için sahneleyeceğiz” dedi.
‘TOPLUM KENDİSİNE YABANCILAŞIYOR’
Bulut, televizyonlarda “Aile içi güvenin olmadığı” ve “Arkadaşın arkadaşı sırtından vurduğu” dizilerin çokluğuna değinerek, tiyatroya başlama nedenlerinin de toplumdaki yabancılaşma ve bireyciliğe karşı alternatif oluşturmak olduğunu ifade etti. Dizilerle şekillenen toplumun kendisine yabancılaştığı kaydeden Metin Bulut dizilerin farklı konuları içermesine rağmen özünde “Babana bile güvenme, Kendi başının çaresine bak” propagandasını yaydığını söyledi. “İnsan babasına güvenmeyecekse kime güvenecek” diyen Bulut, kapitalist sistemin insanları yozlaştırdığını vurguladı.
Tayfun Türkili’nin yazdığı ‘9 Canlı’yı Metin Bulut yönetiyor. Toplumsal ilişkilerin günümüz dünyasının örneklemeleriyle anlatıldığı oyunda, Metin Bulut, Nazlıcan Durna, Hüseyin Yiğit, Buket Şan, Bayram Tosun, Uğur İnan Kara ve Eren Ergün rol alıyor. Oyun 20 Aralık’ta Yenice Belediyesi Düğün Salonu’nda sahnelenecek.
(Mersin/EVRENSEL)
Kadir Baziki
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kürt müziğinde farklı bir albüm; Ji Te Hez Dikim

SONRAKİ HABER

Marx hem öldü hem ölmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...