15 Aralık 2009 00:00

Andın andımız sevdan sevdamız

Erdal Eren, darağacında katledilişinin 29. yılında yurdun birçok yerinde yapılan etkinliklerle anıldı.

Paylaş

Erdal Eren, darağacında katledilişinin 29. yılında yurdun birçok yerinde yapılan etkinliklerle anıldı. Anmalara katılan gençler Erdal Eren’in mücadelesinin kendilerine yol gösterdiğini belirtti.
İstanbul’da Kadıköy Kenan Evren Anadolu Lisesi önünde yapılan eylemde, okulun isminin Erdal Eren olarak değiştirilmesi talebini haykıran Emek Gençliği, başta Kenan Evren ve ‘80 darbecilerinin yargılanmasını istedi.
Kadıköy Çarşısı’ndan Kenan Evren Anadolu Lisesi’nin önüne yürüyen yaklaşık 150 kişi, lisenin önünde Erdal’a ithaf edilen şarkıları söyledi.
Basın açıklamasını okuyan Emek Gençliği ilçe yöneticilerinden Göker Kandil, Erdal’ın her milliyetten gencin, ‘İş, eğitim, barış’ mücadelesinde yaşadığını; liseli genç kardeşleriyle birlikte ‘Parasız, bilimsel ve anadilde eğitim’ mücadelesi verdiğini vurguladı.
Emek Gençliği’nin Erdal Eren’in yolunda olduğunu belirten Kandil, Emek Gençliği’nin “İş, eğitim, barış” talepleriyle düzenlediği 5. konferansa davet çağrısıyla konuşmasını bitirdi.

MÜCADELEMİZDE YAŞAYACAK
Erdal Eren, İzmir’in Çiğli, Buca ve Bornova ilçelerinde gençlerin yaptığı etkinliklerle anıldı. Gençler, Eren’i, iş eğitim ve barış mücadelelerinde yaşatacaklarını dile getirdiler.
Emek Gençliği Çiğli İlçe Konferansı için bir araya gelen işçi-işsiz, liseli yaklaşık 70 genç, konferansın ardından Erdal Eren için bir yürüyüş gerçekleştirdi. Çiğli belediye binasından başlayarak Kasaplar Meydanı’na yürüyen gençlerin liselerden yoğun katılımı dikkat çekti.
Emek Gençliği, Buca’da da yaptığı yürüyüş ve basın açıklaması ile Erdal Eren’in bugünün gençliği için ölümsüz olduğunu vurguladı. Forbest Caddesi’nde toplanan Emek Gençliği üyeleri, Şirinyer Tansaş önüne kadar alkışlarla, sloganlarla yürüdü. Bornova Atatürk Mahallesi’nde yapılan etkinlikte de Erdal Eren anıldı. Burada Emek Gençliği adına konuşan Halil Sarıkoç, “Erdal Eren yoldaşımızın mücadelesini devraldık. Yükselterek devam ettireceğiz” dedi.
‘HEPİMİZ ERDAL EREN’İZ’
Aydın Emek Gençliği, pazar günü Erdal Eren etkinlikleri düzenledi. EMEP il binası önünde toplanan Emek Gençliği üyeleri, yüze yakın kişinin oluşturduğu kortejle birlikte Sevgi Yolu’na yürüdü. Yürüyüş sırasında polisin, kitlenin “Erdal Eren ölümsüzdür” sloganını atmasına müdahale etmesi ise tepkiyle karşılandı. TKP, DTP ve ÖDP’li gençlerin de destek verdiği etkinlikte, sık sık “Hepimiz 17 yaşındayız, hepimiz Erdal Eren’iz”, “Gençlik gelecek, gelecek sosyalizm”, “Erdal Eren ölümsüzdür” sloganları atıldı.
Emek Gençliği Aydın İl Örgütü, basın açıklamasının ardından EMEP il binasında, Erdal Eren’in avukatı Nihat Toktay’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşide konuşan Erdal’ın avukatı Nihat Toktay, Erdal’ın cezaevinde ve idama giderken aynı cesareti taşıdığını, bu cesaretinin altında da halka olan inancının yattığını belirtti. Erdal Eren’in örnek alınması gereken bir devrimci ahlaka sahip olduğunu anlatan Toktay, yargılama sürecinin hukuksuzluğuna da dikkat çekti.
ERDALLAR KAZANDI
Antalya’da EMEP, ÖDP ve TKP tarafından düzenlenen anmaya 100’e yakın kişi katıldı. ÖDP il binasında yapılan anma, Erdal’ı ve ‘80 dönemini anlatan sinevizyon gösterimi ile başladı. Anmaya, Erdal Eren’in mücadele arkadaşı Ahmet Tozluyurt da katıldı. ‘80 döneminde Erdal gibi nice gencin yitirildiğine değinen Tozluyurt, Erdalların bugün kaybettiğini kimsenin söyleyemeyeceğini, Erdalların kazandığını belirtti.
Yapılan anmada EMEP, TKP ve ÖDP temsilcilerinin konuşmacı olarak katıldığı bir de panel yapıldı. Modaratörlüğünü Hasan Doğan’ın yaptığı panelde, Erdal Eren’in mücadelesinin yanı sıra gerçekleşen birçok darbenin halk üzerinde bıraktığı etkilere de değinildi.
ANISINA SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZDİR
Erdal Eren, Elazığ’da Eğitim Sen binasında Emek Gençliği’nin düzenlediği etkinlikle anıldı. Etkinlikte Eğitim Sen Şube Başkanı Halit Ateş, Emek Partisi İl Başkanı A.Cemal Zülfikar, Emek Gençliği’nden Burcu Kılıç ve Cafer Yılmaz birer konuşma yaptılar. Erdal Eren ile ilgili bir sinevizyon gösteriminin de yapıldığı anmada, bölgede yargılanan ve öldürülen çocuklarla ilgi bir pano da düzenlendi.
Erdal Eren, Malatya Emek Gençliği tarafından da anıldı. Parti binasında yapılan açıklamada, Erdalların bugün de öldürüldüğüne dikkat çekilerek, yüzlerce çocuğun taş attıkları gerekçesiyle yıllarca hapis cezasına mahkum edildiğine işaret edildi.
Açıklamayı yapan Dilaver Çapik, “Biz gençler, Erdal’ın önümüzde simgeleştirdiği ve uğruna ölüme gözünü kırpmadan gittiği değerlerle, bağımsız ve demokratik bir ülke için kendi taleplerimizle ve öz örgütlerimizi güçlendirerek, attığımız adımları işçi sınıfı ve emekçilerle birleştirerek, sınıfsız, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya için devrim ve sosyalizm mücadelesini yükselteceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Yakupabdal köyünde yıkım

SONRAKİ HABER

Maraş’ta serinlemek için nehre giren genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa