15 Aralık 2009 05:00

Yakupabdal köyünde yıkım

ANKARA’nın Çankaya ilçesine bağlı Yakupabdal köyünde vatandaşlar, “Kentsel Dönüşüm” adı altında evlerinin yıkılacak olmasından endişeliler.

Paylaş

ANKARA’nın Çankaya ilçesine bağlı Yakupabdal köyünde vatandaşlar, “Kentsel Dönüşüm” adı altında evlerinin yıkılacak olmasından endişeliler. Köyleri Çankaya Belediyesi’ne mahalle olarak bağlanınca tapulu evlerinin yıkılacağına dair tebligat alan vatandaşlar, sorunlarının çözümü için muhatap bulamıyorlar. Çankaya Belediyesi’ne gittiklerinde Büyükşehir Belediyesi’ne, Büyükşehir Belediyesi’ne gittiklerinde Çankaya Belediyesi’ne yönlendirildiklerini ifade eden köy sakinleri, sorunlarını gazetemize anlattılar.
Yaklaşık 10-15 yıl önce Yakupabdal köyüne yerleşen vatandaşlar, satın aldıkları tapulu arsalar üzerine evlerini yaptılar. 2001 yılından itibaren köylülerle Çankaya Belediyesi arasında dava süreci başladı. Çankaya Belediyesi, ruhsata aykırı yapı yaptıkları gerekçesiyle köylülere ceza kesti. Kesilen cezalar, köy henüz belediyeye bağlı olmadığı için İdare Mahkemesi ve Danıştay tarafından iptal edildi.
Ancak 2004 yılında köy, mahalle olarak Çankaya Belediyesi’ne bağlanınca, Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi’nin de baskısıyla encümen kararı alarak evlerin yıkılmasına karar verdi. Yine İdare Mahkemesi’ne açılan davada, mahkeme yıkım kararının tapu sahiplerine tebliğ edilmediği gerekçesiyle yıkımı iptal etti. Bu arada yıkıma gelen belediye ekipleri de köy halkının direnişiyle engellendi.
Son olarak Çankaya Belediyesi bir kez daha yıkım kararı alarak, köylülere tebliğ etti. Bazı köylüler yıkım kararı için yürütmeyi durdurma kararı aldılar. Bir kısmının ise önümüzdeki günlerde yürütmeyi durdurma kararı alması bekleniyor. Yıkımı ise asıl olarak arsaları “Kentsel Dönüşüm Projesi”ne dahil etmeyi planlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin istediği belirtiliyor. Çankaya Belediyesi’nin 16 Aralık 2009 Çarşamba günü (yarın) 25 evin yıkımı için köye gelecek olması, köy halkını endişelendiriyor.
22 yıldır köyde oturan Hasan Kamışlı, Çankaya Belediyesi’nin mahkeme kararlarına rağmen yıkım yönündeki encümen kararında ısrarcı olmasına tepkili. Kamışlı, Çankaya Belediyesi’ne tepkisini; “Neden burada iyi niyetli davranmıyor, bizi oyalıyorlar? Büyükşehir Belediyesi ile birlikte paslaşıyorlar” diyerek gösterdi. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’tan açıklama beklediklerini belirten Kamışlı, “Biz nereye gideceğimizi, nereye başvuracağımızı şaşırmış durumdayız” diye sordu.
‘BU KIŞTA NEREYE GİDELİM?’
10 senedir köyde yaşayan Rıza Gündoğdu da yaşananların sorumlusunun Büyükşehir ve Çankaya belediyeleri olduğunu söyledi. Evleri yapılırken elektrik, su abonesi olduklarını, köye otobüs ve dolmuş hattı verildiğini anlatan Gündoğdu, “O zamandan bu yana yaptığımız konutlara neden müsaade edildi de, şimdi yıkmak istiyorlar? Bu kışta nereye gideceğiz? Burası kimlere peşkeş çekilmek isteniyor?” dedi.
Mustafa Şimşek de gördükleri muameleden şikayetçi. Şimşek, şunları söyledi: “Evimizi yıkmakla kim ne yapmak istiyor? Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi ne demek istiyorlarsa açıkça söylesinler. Bu kış günü evlerimizi yıkmakla amaçları nedir? Biz başka yerden gelip burayı işgal etmedik. Emeğimizle alın terimizle yuvamızı kurmuşuz. Kimseye karşı art niyetimiz yok. Neden bizi tedirgin ediyorlar? Askerdeki oğlum geldiğinde ‘Babamın evi yıkılmış’ diyecek.”
Endişeli köylüler, çarşamba günü gelecek yıkım ekibine izin vermeyeceklerini belirtirken, yetkililerden de “haklarına saygı göstermelerini, evlerine dokunmamalarını” istiyorlar. (Ankara/EVRENSEL)
İbrahim Kale
ÖNCEKİ HABER

Eksi 2 derecede üşüten yardım

SONRAKİ HABER

İnci Sözlük ile Uludağ Sözlük’ün %50 hissesi satıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa