16 Aralık 2009 00:00

Polis hızını alamadı

Üzerinde kimlik bulunmadığı için şüpheli şahıs olarak 15 yaşındaki S.M. ile 12 yaşındaki M.D’yi döverek gözaltına alan polislerin...

Paylaş

Üzerinde kimlik bulunmadığı için şüpheli şahıs olarak 15 yaşındaki S.M. ile 12 yaşındaki M.D’yi döverek gözaltına alan polislerin, çocukları daha sonra da karakola götürmek için bindirdikleri ticari taksinin şoförüne dövdürdüğü iddia edildi. Mahkeme, maruz kaldığı şiddet sonucu her iki kolu kırılan S.M’yi karakolda zorla imzalattırılan ifadeler nedeniyle tutuklarken, şehir dışına bile çıkmamış olan M.D. hakkında ise yurtdışına çıkış yasağı ve her gün karakola giderek imza atma zorunluluğu getirdi.
Gözaltına alan polisler tarafından olay yerinde arabadan arabaya vurulan, yere yatırılarak tekmelenen çocuklar, çağrılan ekip aracının gecikmesi üzerine ticari taksiyle karakola götürüldü. Araç içerisinde de polisler tarafından dayak yemeye devam eden çocukların, polislerin isteği üzerine bir de taksi şoföründen dayak yediği öne sürüldü.
POLİS İŞKENCEYLE KOL KIRDI
Götürüldükleri 75. Yıl Polis Karakolu’nda çocuklar uzun süre diz üstü yere çökertilip, elleri duvara yaslı vaziyette bekletildi. Üzerine atılan suçları kabul etmemesine rağmen hazırlanan ifade tutanağına okumadan zorla imza atmak zorunda kalan M.D, beraber gözaltına alındıkları S.M’nin de polisler tarafından yanından alınarak karakolun iki kat altına götürüldüğünü söyledi. M.D. geri döndüğünde S.M’nin her iki kolundaki kırıklar nedeniyle korkan polislerin kendisine top oynarken kolunun kırıldığı yönünde ifade vermesi için zorlayarak, aksi takdirde tekrar dayak atmakla tehdit ettiğinden dolayı hazırlanan ifadeyi imzalamak zorunda kaldığını anlattığını ifade etti.
Gece yarısı Bakırköy Devlet Hastanesi’ne götürülen çocuklardan S.M’nin her iki kolu alçıya alındı. Yapılan kontrolün ardından bu sefer de Kocasinan Polis Karakolu’na götürülen çocuklara, sabaha kadar ne yemek verildi ne de battaniye. Sabah Bakırköy Adliyesi’ne götürülen çocuklar, savcılık ifadelerinden sonra “örgüt propagandası yapmak ve izinsiz gösteri düzenlemek” suçlamasıyla mahkemeye sevk edildi. Çıkarıldıkları mahkemede fiziki şiddete uğradıkları açıkça görülen çocukları bu duruma sokan polisler hakkında herhangi bir işlem başlatılmazken, S.M’yi tutuklayarak Maltepe Çocuk Cezaevi’ne gönderen mahkeme, doğduğundan beri başka şehir bile görmemiş olan M.D’yi, yurtdışına çıkış yasağı ve her gün karakola gidip imza atması şartıyla serbest bıraktı.
‘ÇOCUKLARIMIZA İŞKENCE YAPILIYOR’
Uğradığı şiddet ve tanık olduğu olaylar nedeniyle korkan oğlunun dilinin ağırlaştığına işaret eden baba Hamit D, tekme, tokat ve coplarla oğlunun dövülmesini ve sorumlular hakkında herhangi bir işlem yapılmamış olmasını kınadı. Suçlu suçsuz herhangi bir olayda sokakta bulunan herkesin polislerin şiddetine maruz kaldığını dile getiren anne Maide D. de çocuğuna zulüm edenlerin yaptıklarının yanlarına kalmamasını istedi. (İstanbul/DİHA)
Ömer Çelik
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balkız: Aynı masaya oturmayız

SONRAKİ HABER

Metal işçileri MESS dayatmalarına karşı mitingte: Binlerce işçi alanı dolduruyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...