16 Aralık 2009 00:00

Suçun itirafı

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağında meydana gelen ve 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçükle ilgili Enerji Bakanlığı’nın oluşturduğu inceleme ekibince hazırlanan rapor açıklandı.

Paylaş

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağında meydana gelen ve 19 işçinin ölümüyle sonuçlanan göçükle ilgili Enerji Bakanlığı’nın oluşturduğu inceleme ekibince hazırlanan rapor açıklandı.
Enerji Bakanı Taner Yıldız “Elektrik donanımı ve bir kısım enstrümansyonlarla” ilgili eksiklik gördüklerini belirterek, “Projede bize ibraz edilenle yapılanla cebri havalandırma borularıyla alakalı eksiklikler tespit edildi” dedi. Bakanın bu açıklamaları “Madenler denetlenmiyor mu?”, “Eksikliklere rağmen madenin faaliyetine kim izin verdi?” sorularını akıllara getirdi.
TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısına gelişinde soruları yanıtlayan Yıldız, “MTA, Maden İşleri Genel Müdürlüğü, TTK, Soma Linyitleri Kömür İşletmesi, Tunçbilek’ten, Dursunbey’den yaklaşık 14 kişilik bir heyetle maden ocağında bir kısım tespitler vardı ve bunun üzerine de maden ocağını 6 ay süreyle üretime kapattık. Bu tespitler arasında, antigrizu dediğimiz, hem elektrik donanımıyla alakalı hem de bir kısım enstrümansyonlarla alakalı bir kısım eksiklik olduğunu gördük. Projede bize ibraz edilenle, yapılanla, cebri havalandırma borularıyla alakalı eksiklikler tespit edildi ve bir kısım havanın dolaşması gereken yerler yerine bir kısmın bypass edildiği gözlendi. Arkadaşlarımızın, kamu veya özel sektör, burada bütün taraflarıyla bütün bakıyoruz. Özel sektörün burada bir ihmalinin olduğunu görüyoruz.” dedi.
MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEMİ
CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal ve 23 milletvekili, 19 işçinin yaşamını yitirdiği göçükle ilgili olarak Meclis Araştırması açılmasını istedi. Önergede, ölümlere, yaralanmalara ve maddi kayıplara neden olan kazaların ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi amacıyla gerekli düzenleme, araştırma ve geliştirme programlarının doğru şekilde yapılandırılabilmesi için Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen göçükle ilgili Meclis araştırması açılması istendi.
OCAKLARDAKİ İŞ GÜVENLİĞİ SORUNU
Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı İsmail Aslan, sendikanın örgütlü olduğu yerler dışında çalışanların güvencesinin olmadığını belirterek “Önlem alınmazsa yeni grizu patlamaları sürpriz olmaz” dedi.
Bu olayın Türkiye’de maden ocaklarında yaşanan sorunları tekrar gündeme getirdiğini anlatan Aslan, grizu patlamalarının bir sonuç olduğunu, bu sonuca cehalet, patronların aşırı para hırsı, iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin yeterince alınmamasının neden olduğunu belirtti.
ÖNEMLİ UYARI
“Örgütlü olduğumuz yerler dışında çalışanların güvencesi yok. Önlem alınmazsa yeni grizu patlamaları sürpriz olmaz” diyen Aslan, şunları kaydetti “Örgütlü işyerinde işyeri baş temsilcisi, işyeri temsilcileri, iş ve iş
sağlığı kurulu üyeleri, dönem dönem Türkiye Maden-İş olarak eğitim seminerleri düzenlemekteyiz. Bu seminerlerde, grizunun, doğal nefesliklerin, gaz ölçümlerinin nasıl yapılacağı birer uzman tarafından anlatılıyor. Bizim sendikalı işçilerimiz tehlike anında çalışmaz. Ancak köyden gelmiş bir işçinin ağzını açma şansı yok.”
DENETLEYİCİLERİN MAAŞI PATRONDAN
Aslan, maden ocaklarında bir anlamda güvenliği sağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı adına denetleyen fenni nezaretçilerin maaşının şu an işveren tarafından ödendiğini, nezaretçilerin maaşlarının ya oluşturulacak bir fondan ya da doğrudan devlet tarafından ödenmesi gerektiğini söyledi.
İŞÇİLER EVLERİNE DAĞILDI
Grizu patlamasında hayatını kaybeden 19 işçi toprağa verilirken, geriye kalan işçiler evlerine döndü.
Bükköy Madeni’nde meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden 19 işçinin emekli edileceği ve bütün sosyal haklarının verileceği belirtilirken, geri kalan işçilerin de bu sosyal haklardan yararlanacağı belirtildi.
Bursa Valisi Şahabettin Harput da Enerji Bakanlığı’nın kararı ile Maden Kanunu’nun 29. maddesine göre ocağın 6 ay süreli olarak durdurulduğunu belirtti. Vali Harput, “Yaşanan patlamada hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine verilmek üzere Başbakanlığın gönderdiği 100 bin TL’ye ilave olarak 100 bin TL’lik bir katkı da Valilik olarak biz ekledik. Toplamda 200 bin TL’yi aşkın bir meblağ dağıtılacak. Ayrıca, bu vatandaşlarımızın tamamı iş kazasından hayatını kaybettiği için emeklilik hakkından istifade edecek ve diğer sosyal hakları da kendilerine verilecek.” dedi.
Vali Harput, ayrıca, diğer işçilerin ise olayda herhangi bir kabahatlerinin olmadığı ve maden kendi kusurları sonrasında kapanmadığından dolayı, sosyal bütün haklarının kendilerine verileceğini ifade etti. Maden işçilerinin 6 ay süreyle evlerine dağıldığını aktaran Vali Harput, yapılacak inceleme ile bu işçilerin haklarının tespit edilip mağdur edilmemeleri için kendilerine yardımcı olunacağını kaydetti. (HABER MERKEZİ)

MADENDE TESPİT EDİLEN EKSİKLİKLER
Maden İşleri Genel Müdürlüğü, MTA Genel Müdürlüğü, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Taşkömürü Kurumu elemanlarından oluşan 14 kişilik ekibin hazırladığı raporun 7 ana başlığı şöyle:
-Aydınlatma teçhizatının antigrizulu olmadığı
-İşletme projesinde belirlendiği biçimiyle nefeslikleri birbirine bağlayan galeri olmadığı
-Ocağın havalandırılmadığı, havalandırmanın yetersiz olduğu
-Nakliyede kullanılan elektrik motorları dışındaki ekipmanların antigrizulu olmadığı
-Tahkimat direklerinin kırılmış olduğu
-Tavanın çöktüğü
-Gaz ölçümlerinin gerekli biçimde yapılmadığı tespit edilmiştir”
ÖNCEKİ HABER

‘Eczacıların kongresinden kararlılık çıktı’

SONRAKİ HABER

Binali Yıldırım, ‘İstanbul’ diye İzmir’in verilerini anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa