16 Aralık 2009 00:00

‘YENiSi’ ABD’DE OLACAK!

Dünyanın insan hakları skandalı olarak nitelendirdiği ve işkencelerle hafızalara kazınan Guatamano taşınıyor.

Paylaş

Dünyanın insan hakları skandalı olarak nitelendirdiği ve işkencelerle hafızalara kazınan Guatamano taşınıyor. İnsanlık dramlarına ve işkencelere sahne olan Guatamano ABD’ye taşınacak. Yıllardır kapatılması talep edilen cezaevinden ABD’ye nakledilecek mahkumların koşullarının düzelip düzelmeyeceği ise hala soru işareti.
YA DİĞERLERİ
Ayrıca sadece 100 kadar tutuklunun ABD’ye nakledileceği belirtiliyor. Net sayıları bilinmeyen diğer tutukluların durumu da muamma! ABD’li yetkililere göre üste kalan tutuklu sayısı 220 insan hakları örgütleri ise bu sayının kat ve kat daha fazla olduğunu düşünüyor. İnsan hakları örgütleri bu tutukluların uluslararası hukuka uygun olarak yargılanmasını ve üste yapılan yasadışı uygulamaların ve işkencelerin sorumlularının yargı önüne çıkarılmasını istiyor.
ILLİNOİS EYALETİNE TAŞINACAK
Küba’daki Guantanamo Üssü’nü kapatmaya hazırlanan ABD, bu hapishanede tutulan bazı esirleri, ABD’nin Illinois eyaletindeki bir başka hapishaneye nakledecek. Konuyla ilgili resmi açıklamayı Beyaz Saray’da Illinois Senatörü Richard Durbin ve Illinois Valisi Pat Quinn yapacak.
Illinois’nin kırsal bir bölgesinde bulunan Thomson Islah Merkezi’nin Guantanamo tutuklularının yeni hapishanesi olarak hizmet verme emrinin ABD Başkanı Barack Obama tarafından verildiği belirtildi.
100 KİŞİ TAŞINACAK
Yeni Guantanamo olarak hizmet verecek, Thomson Islah Merkezi Mississippi nehrinin kenarında bulunuyor. Illinois’deki hapishaneye 100 kadar Guantanamo tutuklusu dışında federal tutuklular da yerleştirilecek.
Guantanamo Üssü’nün kapatılması ABD Başkanı Barack Obama’nın seçim öncesinde verdiği önemli sözlerden biriydi. Obama Guantanamo’da bulunan tutukluların yargılanabilmesi için Amerikan hapishanelerine transfer edileceğini söylemişti.
NAKİL SÜRECİ
Büyük ölçüde boş olduğu haber verilen Thomson cezaevi, Chicago’ya yaklaşık 240 kilometre uzaklıkta. Guantanamo tutuklularının bu cezaevine nakledilmesi, Illinois senatörü Richard Durbin tarafından destekleniyordu.
CEZAEVİ SEKİZ YILLIK
2001 yılında inşa edilen Thomson cezaevinin 1.600 mahkum kapasitesi var. Ancak bütçe kısıtlamaları nedeniyle cezaevinde şu anda yaklaşık 200 mahkum yer alıyor. Gelen haberlere göre Thomson cezaevi önce Federal Hapishaneler Bürosu’na satılacak, ardından da kısmen Amerikan Savunma Bakanlığı’na kiralanacak. (DIŞ HABERLER)

GUANTANAMO KAMPI
Guantanamo Kampı, 2002 yılından itibaren askeri hapishane olarak kullanılmakta olan, Guantanamo Körfezi askeri üssünün bir bölümüne verilen isim. Burada, başta Afganistan olmak üzere çeşitli ülkelerden uluslararası hukuka aykırı biçimde tutuklular bulunduruluyor. Guantanamo Körfezi’nin bir askeri hapishane olarak kullanılması insan hakları örgütleri ve birçok farklı kesimin eleştiri ve protestolarına neden olmuştu. Bu örgüt ve kesimler tutukluların işkence gördüğü veya kötü şart ve uygulamalara maruz kaldığını belirtip, buradaki tutukluların yasal durumlarının belirsizliğine işaret ediyor. Zira Guantanamo’da tutulanlar, ne savaş suçlusu ne de adi suçlu olarak tanımlanıyor. ABD yasal sistemine başvuramadıkları gibi ABD yasal sisteminden herhangi bir gözden geçirme de talep edemiyorlar. Uluslararası Af Örgütü ve BM çıkardıkları raporlarda durumu bir insan hakları skandalı olarak tanımlamıştı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

KRİZİN YÜKÜ YİNE HALKA

SONRAKİ HABER

10-17 Ocak arasında en az 347 haber, mültecilerin haklarını ihlal etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...