16 Aralık 2009 05:00

Fotoğraf değil, foto röportaj dergisi

FOTOĞRAF Notları dergisinin ilk sayısı bu ay yayınlandı.

Paylaş

FOTOĞRAF Notları dergisinin ilk sayısı bu ay yayınlandı. Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi tarafından yayınlanan dergi, bir foto-röportaj dergisi. Üç aylık dergi, daha çok fotoğraflı bir haber dergisi olacak.
“Anlamak ve Anlatabilmek İçin Foto-Röportaj” Sloganıyla Yayınlanan Fotoğraf Notları dergisinin ilk sayısında haber ve belge niteliği taşıyan altı foto-röportaj yer alıyor.
Dergi, alışılagelmiş haber dergilerinden farklı olarak sürekli değişen gündemin peşine düşmektense, zaman aşımına bırakılmış konuların üzerine giderek hatırlatıcı olmaya çalışıyor, görmezden gelinen ya da kitlesel ilgiden uzak kalanları gündeme taşıyor.
Fotoğraf Notları dergisi’nin ilk sayısı Reuters Foto-Muhabirlerinden Murad Sezer’in, eylül ayında özellikle İstanbul’u derinden etkileyen “sel” sırasında çektiği fotoğraflarla başlıyor. Ardından, Tuncay Dersinlioğlu’nun yerel seçimler sırasında izlediği aykırı bir belediye başkan adayının portresi yer alıyor, Maltepe’den “Tam Bağımsız Belediye Başkan Adayı” Güner Yener. Ezîdiler’i iki yıl boyunca fotoğraflayan NarPhotos Fotoğrafçılarından Hüsamettin Bahçe’nin çalışması ise farklı kültürlere karşı tahammülsüzlüğün yükseldiği günümüzde önemli bir anlama çabasını içinde barındırıyor.
Derginin bir diğer konusu ise Saner Şen’in Silikozis çalışması. Saner Şen gibi NarPhotos üyesi olan fotoğrafçılardan Serra Akcan ile Kerem Uzel’in foto-röportajında ise izleyici İstanbul’un önemli kentsel dönüşüm alanlarından Ayazma Mahallesi’nde yaşanan zorunlu göçün sonuçlarına tanık oluyor.
Son yıllarda gazete ve dergilerden çok internet üzerinden yaygınlaşmakta olan foto-ropörtaja bir yenilik getirmeyi amaçlayan dergi, yeni foto-röportajları bekliyor.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

GÖZLEMEVİ

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa