16 Aralık 2009 00:00

AKM asıl sahiplerine teslim edilmeli

SANAT, kent, kültür örgütleri, iki yıla yakın bir süredir kapalı tutulan Atatürk Kültür Merkezi’nin sanat ve kültürün asıl sahipleri olan sanat ...

Paylaş

SANAT, kent, kültür örgütleri, iki yıla yakın bir süredir kapalı tutulan Atatürk Kültür Merkezi’nin sanat ve kültürün asıl sahipleri olan sanat kurumlarına, sanatçılara teslim edilmesini talep ettiler.
TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde, KESK İstanbul Şube Genel Sekreteri Tarık Çakar, Özel Sanat Konseyi Dönem Sözcüsü ve Karikatürist Canol Karagöz, Mimarlar Odası Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Orhan Aydın, AKM’nin açılması talebiyle basın toplantısı düzenledi.
İstanbul Kültür Forumu, İstişan, KESK Haber-Sen, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Özerk Sanat Konseyi, TOBAV gibi çok sayıda kültür sanat kurumunun destek verdiği ortak açıklamayı, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Orhan Aydın yaptı.
Aydın, iki yıl önce yıkılmak istenen, ardından yenilenmesi öngörülen AKM, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Yasası kapsamına alınarak, işlemlerin yapılması için İstanbul 2010 AKB Ajansı’nın yetkilendirildiğini hatırlattı. Aydın, bu sırada proje ve uygulama ile ilgili herhangi bir hazırlık yapılmadan sanat alanları ve kurumlarının AKM’den tahliye edilirken, iki sanat mevsimi boyunca İstanbullu sanatseverlerin etkinliklerden yoksun bırakıldığını vurguladı.
SOMUT ADIM YOK
Sorunun çözümü ve sürecin sağlıklı işlemesi için Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin çağrısı üzerine, AKM ile ilgili kapsamlı değerlendirmeler yapılıp, 11 Ekim 2009 tarihinde proje ve uygulama süreci ile ilgili mutabakata varılmıştı. Mutabakatta, AKM’nin bir an önce İstanbulluların kültür hizmetine açılması, sürecin izlenmesi için Kültür Sanat-Sen, Özerk Sanat Konseyi, TOMEB, Mimarlar Odası ve İstanbul AKB Ajansı temsilcilerinden oluşan bir Danışma Kurulu kurulması ve sağlanan uzlaşmanın, Kültür ve Turizm Bakarlığı ve 2010 Ajansı’na iletilerek bir an önce işlemlerin başlatılması yer alıyordu.
Mutabakatın üzerinden iki ay geçmesine rağmen bakanlık ve ajans tarafından hiçbir somut adım atılmadığını söyleyen Aydın, hukuki durum ve mutabakat yokmuş gibi yetkililerin süreci tavsatan ve sorumluluğu üzerinden atmaya yönelik açıklamalarının hukuka olan güveni zedelediğine dikkat çekti. Sanat, kent, kültür insanları ve onların örgütleri olarak İstanbul 2010 AKB Ajansı’na seslenen Aydın, AKM’nin sanatçılara ve İstanbullulara derhal teslim edilmesini istedi. Aydın, bu yönde somut bir gelişme olana kadar mücadelelerine devam edeceklerini duyurdu.
(İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barış için şiirler

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...