16 Aralık 2009 00:00

Barış için şiirler

ÜNİVERSİTE öğrencileri, “barış ve kardeşlik” taleplerini dile getirmeyi sürdürüyor.

Paylaş

ÜNİVERSİTE öğrencileri, “barış ve kardeşlik” taleplerini dile getirmeyi sürdürüyor. Kocaeli Üniversitesi Edebiyat Kulübü öğrencileri tarafından Fen-Edebiyat Fakültesi’nde barış ve kardeşlik temalı bir şiir dinletesi düzenlendi.
Dinletide ilk sözü alan Zeliha Gürel, ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu durumda insanların birbirini dışlamayacağı barış ve kardeşlik ortamına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu fark ettiklerini vurguladı.
Program, öğrencilerin barış ve kardeşlik konulu şiirler okuması ile devam ederken, Nâzım Hikmet’in “Bu Davet Bizim” adlı şiiri ve Hrant Dink için yazılan şiirler, en çok alkışlanan şiirler arasındaydı. Şiir dinletisinin ardından Anadolu’da yaşayan farklı halkların dilinden Kürtçe, Türkçe ve Ermenice türküler söylendi.
Dinleti sonunda edebiyat öğrencisi Öztekin Düzgün, bugün kendi ihtiyaçları için Irak’ı işgal eden Amerika’nın bile barış, kardeşlik ve demokrasi sözcüklerini kullandığını belirtirken, kendilerinin bu kavramlar hakkındaki düşüncelerinin ise farklı ve önemli olduğunu vurguladı. Konuşmasının sonunda “Bu ülkede herkesin gözü var, doğrudur ama neden, çünkü bizim köklerimiz bu topraklarda ve bu kökler koparılıp atılamayacak kadar sağlam” şeklinde konuştu. (Kocaeli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

UZUN MESAFE

SONRAKİ HABER

Un çuvalı taşıyan Suriyeli elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa