17 Aralık 2009 05:00

Meslek liselilerin feryadı

KAYSERİ’de Arif Molu Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri, katsayı adaletsizliğinin son bulması ve eğitimin herkes için eşit...

Paylaş

KAYSERİ’de Arif Molu Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri, katsayı adaletsizliğinin son bulması ve eğitimin herkes için eşit, parasız ve nitelikli olmasının önündeki adaletsizliklerin kaldırılması için okullarının önünde eylem yaptı.
Kayseri Arif Molu Anadolu Teknik Lisesi öğrencileri bir haftayı aşkın süredir yürüttükleri dilekçe kampanyası sonrasında topladıkları yüzlerce dilekçeyle birlikte okullarının önünde bir eylem yaparak katsayı adaletsizliğini protesto etti.
Öğle yemeği arasında yapılan eyleme okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmenler de katılırken, öğrenciler adına açıklamayı yapan Okan Önder, kendilerine destek olan Türk-Eğitim Sen, Eğitim Bir-Sen’in Şube Başkanlarına, Emek Partisi İl Başkanına ve Emek Gençliği’ne teşekkür etti. “Danıştay’ın verdiği son adaletsiz karar meslek liselileri geleceksizliğe ittiği için buradayız. Katsayı adaletsizliği sona erdi diye binlerce meslek liseli dershanelere milyarlarca lira yatırdık” diyerek kendileriyle ve gelecekleriyle oynandığını ifade eden Okan Önder, zaten okullarda gördükleri eğitimin niteliğinin düşük olması nedeniyle eskiden de 5-0 geride başladıklarını, şimdi ise maça çıkmalarının dahi anlamı olmadığını ifade etti. 2 yıllık doğrudan geçiş haklarının da ortadan kaldırılmasının anlaşılmaz olduğunu dile getiren Önder, herkes için nitelikli, eşit ve parasız eğitim istemeye devam edeceklerini söyledi. “Buradan Kayseri’deki bütün liselerdeki arkadaşlarımıza çağrımız var. Eğitim hakkımız için, imzalar toplayalım, dilekçeler yazalım, eylemler yapalım” diyen Önder, öğretmenleri ve velilerinin de kendilerine destek olmaları gerektiğini söyledi. Eylemin ardından basına açıklama yapan Türk-Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Ali İhsan Öztürk de öğrencilerin haklarını aramak için eylemler yapmasının demokratik bir hak olduğunu ifade etti. Eylemde bir gün sonra da Kayseri Teknik Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin yapacağı eyleme de destek olma çağrısı yapıldı. (Kayseri/EVRENSEL)
Ümit Kartal
ÖNCEKİ HABER

ATAMALAR GÖSTERMELİK

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa