17 Aralık 2009 00:00

Asgari ücrette karar 29 Aralık’ta

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu (AÜTK) ikinci toplantısını hükümet ve işveren temsilcileri ile yaparken, Türk-İş heyeti ...

Paylaş

ASGARİ Ücret Tespit Komisyonu (AÜTK) ikinci toplantısını hükümet ve işveren temsilcileri ile yaparken, Türk-İş heyeti ise “görüş ve taleplerinin kamuoyuna duyurulmasının Bakanlığın müdahalesiyle engellendiği” itirazıyla ikinci görüşmeye de katılmadı. Karar toplantısı ise 29 Aralık gününe bırakıldı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün ikinci kez biraraya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndaki toplantıyı Türk-İş protesto ederken, toplantı Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın başkanlığında yapıldı. Toplantıya TİSK Yönetim Kurulu üyesi Ali Nafiz Konuk başkanlığındaki işveren heyeti ile bakanlık bürokratları katıldı.
HÜKÜMET-İŞVEREN BELİRLEYECEK
Toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hazine Müsteşarlığı ve Devlet Planlama Teşkilatı’ndan (DPT) daha önce istenen veriler geldi. Bir sonraki toplantıda bu veriler doğrultusunda bir rakam belirlenecek.
TİSK Temsilcisi Konuk toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Türk-İş’in toplantıya katılmamasının kendilerini üzdüğünü ama bunun konfederasyonun takdiri olduğunu söyledi.
Komisyonun 29 Aralık 2009 tarihinde yeniden toplanacağını bildiren Konuk, yeni asgari ücretin bu toplantıda açıklanabileceğini belirtti.
Rakam’ın sorulması üzerine Konuk, “Ne biz ne bakanlık bir rakam telaffuz etti. Verilerimizi inceleyip bir sonraki toplantıda görüşlerimizi dile getireceğiz” dedi.
TÜRK-İŞ ‘BU OYUNDA YER ALMAYACAĞIZ’
Toplantıyı protesto eden Türk-İş’ten ise yazılı açıklama geldi. Türk-İş Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, toplantıya katılmama kararı alındığı belirtilerek, “Geleneksel uygulamada, toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı katılıp, Hükümetin asgari ücret ile ilgili yaklaşımını açıklaması beklenirken 10 Aralık tarihindeki toplantıda bu mümkün olmadı” denildi. Ayrıca, sosyal tarafların asgari ücrete ilişkin görüş, talep ve beklentilerini belirtmelerinin de Bakanlık müdahalesi ile engellendiği belirtilen açıklamada, “Sosyal diyalog yerine dayatmacı yaklaşım” olarak tanımlanan bu durumun protesto edildiği ifade edildi.
“Asgari ücretin belirlenmesi çalışmalarına katılımın ön koşulu, geçim koşulları, aile unsuru, refah payı gibi unsurlur dikkate alınarak TÜİK tarafından yapılan hesaplama sonucunun kabul edilmesidir” denilen açıklamada, asgari ücretin insanca bir yaşama düzeyi sağlamaktan uzak “sefaleti sürdürmeye yönelik düzeyde belirlenmek istenmesinin, kabul edilemez” olduğu vurgulandı.
Yapılan açıklamada, “Türk-İş, oynanmak ve dayatılmak istenen bu oyunda yer almayacaktır” denildi. (Ankara/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüzde 30’luk su zammı protesto edildi

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...