17 Aralık 2009 00:00

Yüzde 30’luk su zammı protesto edildi

ÇORUM’da belediyenin suya getirdiği yüzde 30’luk zam, Salı Pazarı’nda protesto edildi.

Paylaş

ÇORUM’da belediyenin suya getirdiği yüzde 30’luk zam, Salı Pazarı’nda protesto edildi. Emek Partisi (EMEP) Kale Mahallesi Semt Örgütü’nün çağrısıyla yapılan eylemde, zammın geri alınması istendi. “AKP zammını al başına çal”, “Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz”, “Zamlar geri alınsın” sloganlarının atıldığı eyleme mahalle sakinleri de katıldı.
Eylemde konuşan Cafer Gökmen, “Musluklarımızdan akan sular hem temiz değildi, hem de kokular geliyordu. Dün temiz olmadığı için içemediğimiz suyu bugün de zamdan dolayı içemeyeceğiz ve kullanamayacağız. Suyu gerçekten temizleyip arıtamayan AKP’li belediye, halkı hazır suya, yoksulları da susuzluğa mahkum etmek üzere zam yapmıştır” dedi.
YOKSULA BEDELSİZ SU
Zamlarla bütçe açığını kapatmaya çalışan hükümetin, emekçileri ise yüzde 2.5’lik maaş artışlarına mahkum ettiğine dikkat çeken Gökmen, “Emeklinin durumu ortadadır. Asgari ücrete her sene simit parası kadar zam yapan AKP, bu yıl da biz müdahale edemezsek yine simit parası kadar zammı reva görecektir” diye konuştu.
“Emek Partisi olarak Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye soruyoruz: AKP, işçiye, memura, emekliye yüzde 30 zam verdi mi ki siz suya yüzde 30 zam yapıyorsunuz?” diyen Gökmen, talepleri şöyle sıraladı: “Su zammının geri alınmasını; işsiz, yoksul ve yardıma muhtaç ailelere bedelsiz su verilmesini, evlerde kullanılan suyun en az 10 tona kadar parasız olmasını istiyoruz.”
BİR ARAYA GELMELİYİZ
Sadece zamların değil yerel yönetimin Kale Mahallesi’ne olan ilgisizliğinin de sıkıntısını yaşadıklarını dile getiren Gökmen, park ve yeşil alan konusunda önemli eksiklikler bulunduğunu, Lozanevler’in arka kısmının molozlar için kullanılması karşısında önlem alınmadığını; kaldırımların, bozuk yolların ise asfaltsız olduğunu söyledi. Gökmen, “Kale Mahallesi sakinleri olarak bir araya gelmeli, kendi sorunlarımızı yerel yönetime örgütlü bir şekilde bildirmeliyiz” dedi. (Çorum/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

CAN GÜVENLİĞİ TEHLİKEYE ATILDI

SONRAKİ HABER

Times: Türkiye'den Avrupa'ya giden mülteci sayısı son haftalarda üçe katlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa