17 Aralık 2009 00:00

İşçiye hükümet zulmü

TEKEL işçileriyle görüşen hükümet yetkilileri, işçilere “Hava soğuk, evinize dönün” tavsiyesinde bulundu.

Paylaş

TEKEL işçileriyle görüşen hükümet yetkilileri, işçilere “Hava soğuk, evinize dönün” tavsiyesinde bulundu. “Ölmek var, dönmek yok” diyen TEKEL işçileri soğuk havaya rağmen AKP Genel Merkezi önündeki bekleyişlerini gece de sürdürdüler. Ancak yoğun yağmur altında geceyi Atatürk Spor Salonu’nda geçiren işçiler dün de hem AKP önünde, hem Abdi İpekçi Parkı’nda protestolarını sürdürdüler. Ancak polis işçilere biber gazı ile müdahale etti.
HÜKÜMETİN KULAKLARI TIKALI
AKP Genel Merkezi önünde bekleyişlerini sürdüren TEKEL işçilerinin oluşturduğu 24 kişilik işçi heyeti önceki gün ilk olarak Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu başkanlığındaki işçi heyetini dinleyen Bakan Şimşek, TEKEL işçileri için özel bir düzenleme yapamayacaklarını, ancak sayıları 80 bine yaklaşan 4-c’lilerin tümünü kapsayan bir iyileştirme yapılabileceğini ileri sürdü. Ancak Şimşek böyle bir düzenlemenin de gündemlerinde olmadığını ekledi. Maliye Bakanı’ndan umdukları yanıtı alamayan heyet, daha sonra Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ile bir araya geldi. Ancak Yazıcı ve Kapusuz da Maliye Bakanı ile benzer yanıtlar verdiler.
Görüşmelerin ardından AKP Genel Merkezi önüne dönen heyet adına açıklama yapan Tek Gıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç, 4-c’li çalışmak istemediklerini tekrarladı. Bakan Yazıcı’nın kendilerine “Bu soğukta bekliyorsunuz. Evinize dönün” dediğini aktaran Amaç, “Artık bekleyecek zamanımız ve takatımız kalmadı. Yetkili biri gelip bize açıklama yapmadan buradan ayrılmayacağız. Bizler çocuklarımızı yaşatmak için buradayız, bu uğurda ölüm gelirse hoş gelir, sefa gelir” diye konuştu.
Tek Gıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel de, “Başbakanımız sesimizi duyana kadar buradayız. Umuyoruz karşıdaki iktidar partisi binasındaki yöneticilerimiz gece yataklarında uyumazlar” dedi. İşçileri ziyaret eden Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu da, hükümetle görüşmelerin devam ettiğini açıkladı. TEKEL işçilerinin aldığı eylem kararının arkasında olduklarını vurgulayan Kumlu, “Gazanız mübarek olsun” dedi.
HALAYLARLA ISINDILAR
Ankara’nın dondurucu soğuğu gecenin ilerleyen saatlerinde etkisini arttırınca, işçiler ısınmak için ateşler yaktılar. Kimileri çevredeki binaların spot lambalarıyla ısınmaya çalışılırken, kimileri çayla içini ısıttı. İşçileri asıl ısıtan ise Türkçe ve Kürtçe türküler eşliğinde çektikleri halaylar ve horonlar oldu.
Ancak soğuk havaya bir de sağanak yağış eklenince işçilerin bir kısmı Türk Metal Sendikası’nda, büyük bir kısmı da sendika yöneticileriyle birlikte geceyi Atatürk Spor Salonu’nda geçirdiler.
İŞÇİLERE BİBER GAZI
Dün sabah işçilerin bir kısmı yine AKP Genel Merkezi önüne gelirken, bir kısmı ise polis tarafından Abdi İpekçi Parkı’na yönlendirildi. Polis AKP Genel Merkezi’ne yürümek isteyenleri Türk Metal Sendikası Genel Merkezi’nin önünde ablukaya aldı. Abdi İpekçi Parkı’ndaki işçilerin AKP Genel Merkezi’ne yürümelerine de izin verilmedi. İşçilerin yürüme ısrarlarına polis gaz bombaları ve biber gazlarıyla yanıt verdi. Çok sayıda işçi gazdan fenalaştı. Yürümelerine izin verilmeyen bazı işçiler, protestolarını dondurucu soğuğa rağmen soyunup, parktaki havuza girerek sürdürdüler.
Türk Metal Genel Merkezi önünde bekleyen işçiler ise “İşçi düşmanı AKP” sloganıyla barikatı protesto ettiler. Türk-İş’in kendilerine yeterince destek vermediğini düşünen işçiler, zaman zaman “İşçi burada, Türk-İş nerede?” diye seslendiler.
Kadın işçiler başörtülerini çıkarıp, “Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’a hediyemiz olsun” diyerek yere bıraktılar. Bazı işçiler soğuk hava ve yorgunluk nedeniyle fenalaştılar.
Bu arada dün gece rahatsızlanan bir işçinin “öldüğü” iddiası ortamı gerdi. İşçiler barikatı aşarak AKP Genel Merkezi’ne yürümek istediler. Bunun üzerine polis biber gazıyla işçileri durdurdu. TEKEL işçilerinin iki ayrı noktada bekleyişleri dün de sürdü. (Ankara/EVRENSEL)

DAYANIŞMA DEVAM ETTİ
Özelleştirme Karşıtı Platform’un Ankara birleşenleri AKP Genel Merkezi önünde bekleyen işçileri ziyaret ettiler. Platform adına konuşan EMO Ankara Şube Başkanı Ramazan Pektaş, özelleştirmenin bir talan olduğunu söyledi. Pektaş, işçilere yönelik polis müdahalesine tepki gösterdi. İşçileri ÖDP Genel Başkanı Haydar İlker ve MHP’li milletvekilleri ile Emek Partisi (EMEP) üyeleri de ziyaret etti. Bu arada, Genel Maden-İş Sendikası’nın, Tek Gıda-İş’in eylemine destek vermek için Türkiye genelinde iş yavaşlatacağı belirtildi.

AKP’YE OY VEREN ELİNİ KESMEK İSTEDİ
Diyarbakır’dan Ankara’ya gelen TEKEL İşçisi Murat Aydemir, AKP Genel Merkezi önünde süren bekleyiş sırasında eline kesici bir alet alarak konuşmak istediğini söyledi. Mikrofonu alan Aydemir, kardeş kanı dökülmesini engelleyecek diye oy verdiği AKP’nin, kanı durdurmak bir yana, ekmeğini de elinden aldığını söyledi. AKP’ye oy attığı sağ elini kesmek isteyen Aydemir arkadaşları tarafından güçlükle engellendi.
Sesini Başbakan’a duyurmaya çalışan Aydeniz şunları söyledi: “Ben Diyarbakır’dan geliyorum. Ölümü biliyorum, yakından gördüm. Bu bir itiraftır. Ben genel seçimlerde sadece bölgede kanın durması için sağ elimle hayırlı olsun deyip AK Parti’ye oy verdim. Çevremde eleştirildim. Bunlar sorunu çözemediği gibi elimdeki üç ekmekten ikisini de alıyor. Bunu Başbakan görsün ve 5 yaşındaki oğluma anlatsın. Buraya gelirken oğlum soruyordu, ‘Polisler seni dövecek mi?’ diye. Başbakan gelsin kızıma ‘Artık üniversiteye gidemeyeceksin’ desin. Ben anlatamam. Bu sadece benim değil, binlerce kişinin hikayesi. Bu oy verdiğim sağ elimden utanıyorum.”
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sancaktepe Belediyesi’nde işçi protestosu

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...