17 Aralık 2009 00:00

Sancaktepe Belediyesi’nde işçi protestosu

BELEDİYE Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası bünyesine Sarıgazi, Samandıra, Yenidoğan belediyeleri katılan Sancaktepe Belediyesi’nde ...

Paylaş

BELEDİYE Kanunu’nda yapılan değişiklik sonrası bünyesine Sarıgazi, Samandıra, Yenidoğan belediyeleri katılan Sancaktepe Belediyesi’nde işçiler, toplu iş sözleşmesinde yaşadıkları sorunların çözülmemesi üzerine eylem yaptılar.
DİSK/Genel-İş üyesi işçiler, kendileriyle toplu iş sözleşmesine oturmayan Sancaktepe Belediyesi’ni protesto ettiler.
Sancaktepe Belediyesi Çalışma Bakanlığı’nca onaylanmış olmasına rağmen, Sarıgazi Belediyesi’nden gelen Genel-İş üyesi işçilerin toplu iş sözleşmesinden doğan 2. yıl zammına ilişkin hükümlerini uygulamıyor. Bu nedenle işçiler, ücret ve diğer sosyal haklarını eksik alıyor.
‘Baskılar bizi yıldıramaz’, ‘Başkan şaşırma sabrımızı taşırma’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Sancaktepe işçisi direnişin simgesi’ diye sloganlar atan işçiler, pankart ve dövizlerle de Belediye Başkanı İsmail Erdem’e gönderme yapmayı ihmal etmedi: “İşçi haklarını ödememek = Erdemli Belediyecilik”, “ İsmail Erdem!.. Adil olursan, Erdemli olursan, herkesin belediye başkanı olursun...”
İşçiler adına basın açıklamasını DİSK/Genel-İş Anadolu 2 No’lu Şube Başkanı Nevzat Karataş yaptı. Belediye yönetimine yakınlığıyla bilinen Hizmet-İş üyeleriyle toplusözleşme yapılıp kendilerinin toplusözleşmeye çağırılmadığını söyleyen Karataş, sorunun çözümü konusunda belediye başkanına defalarca yazılı ve sözlü uyarı yaptıklarını belirtti. Uyarıların dikkate alınmadığını vurgulayan Karataş, işçilerin Hak-İş’e Bağlı Hizmet İş’e üye olmaya zorlandığını kaydetti.
Karataş, “İki tarafın hukukçuları bir araya gelerek, sorunun çözümü hususundaki önerilerimiz baştan kabul edilmiş olsa da bu girişimimize de olumlu yanıt verilmemiştir. Toplu iş sözleşmesinin uygulanması ve alacakların yasal yollarla tahsiline gidildiğinde, faiz ve diğer yargı giderleri ile birlikte borç yükünün daha da artacağı ve kamu zararı doğacağı yönündeki uyarılarımıza da olumlu cevap alamamış durumdayız” dedi.
CHP DE AYNI
DİSK Örgütlenme Daire Başkanı İsmail Özsaran da benzeri uygulamaların sadece CHP’li belediyelerde yaşanmadığına dikkat çekti: “Dün CHP’li Ataşehir Belediyesi, 30 Nisan’dan beri Karşıyaka Belediyesi, Esenyurt Belediyesi işçileri. Sendikası ne olursa olsun işçilere yapılan haksız uygulamalar ortada. AKP Hükümeti, sistem ve merkezi iktidar bir taraftan, ekonomik ve demokratik haklara bakış açısını, siyasal anlamda her gün Türkiye emekçi halklarına karşı yürüttüğü saldırı politikasına hiç soluk almadan devam etmekle gösteriyor. Demokratik Açılım yaparken diğer taraftan DTP kapatılmakta. Alevi çalıştayına Maraş katliamı sanığı Ökkeş Şendiller’in davet edilmesi, AKP’nin içyüzünü göstermektedir” dedi.
Eylemin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Uçar, işyeri temsilcileri ve işçilere hakaret ederek tehditlerde bulundu. Belediye Meclisi Üyesi Daimi Derin ve işçilerin tepkisi üzerine Yusuf Uçar, belediye binasına kaçmak zorunda kaldı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Türk-İş: İşsizlik Fonu işsizlere dağıtılmalıdır

SONRAKİ HABER

Ankara’da İYİ Partinin standına saldırı: Bir kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa