17 Aralık 2009 00:00

Türk-İş: İşsizlik Fonu işsizlere dağıtılmalıdır

TÜRK-İŞ İzmir şube başkanları dün toplandı.

Paylaş

TÜRK-İŞ İzmir şube başkanları dün toplandı. Toplantının açılışında konuşan Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Kundakçı, İşsizlik Fonu’nda biriken 39 milyar doların işsiz kalan herkese, herhangi bir şart aranmaksızın dağıtılması gerektiğini belirtti.
İşsizlik Ödeneği Yasası’nın da işçiler lehine değiştirilmesi gerektiğini belirten Kundakçı, “Kurslar açılıyor, ancak istihdam yaratılmıyor. Bir belediye 30 bin kişiyi kurstan geçirdiğini söylüyor. Ama bir tek kişi iş sahibi olamıyor. Bu kurslar için harcanan paralar, Çıraklık Eğitim Merkezlerine verilmeli. Teknik eğitime harcanmalı” dedi.
DTP’nin kapatılmasına da değinen Kundakçı, Türkiye’nin bir an önce parti kapatma ve siyasi yasak ayıbından kurtulması gerektiğini belirterek, Muş’ta bir esnafın iki kişiyi öldürmesine ilişkin olarak da, “Esnafın yaptığı yanlıştır. Vatandaşı devlet korumalıdır” dedi. Bursa’da maden işçilerinin ölümüne de değinen Kundakçı, Bursa’da, Davutpaşa’da ve Tuzla’da yaşanan ölümlerin bir daha yaşanmaması için bir an önce İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın çıkması gerektiğini söyledi.
Asgari ücretin insanca tespitini ve iş güvencesi istediklerini belirten Kundakçı, 2010 bütçesinde oluşacak açıklar nedeniyle yeni vergiler gelebileceğine dikkat çekti. Kundakçı, yapacakları toplantıda şube başkanları ile neler yapılabileceğini görüşeceklerini, taleplerini gerçekleştirmek için diğer konfederasyonlara bağlı sendikalarla da görüşerek yeni platformlar oluşturabileceklerini söyledi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

‘Kapitalizmde sınıf, kimlik ve devlet’ tartışılıyor

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif G-7 zirvesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa