17 Aralık 2009 00:00

Bologna süreci: Tam gaz piyasalaşma

HER geçen gün piyasayla iç içe geçmiş olan eğitim Bologna süreciyle birlikte bu entegrasyonu tamamlamış görünüyor.

Paylaş

HER geçen gün piyasayla iç içe geçmiş olan eğitim Bologna süreciyle birlikte bu entegrasyonu tamamlamış görünüyor. Üniversitenin asıl sahibi olan akademisyenler, öğrenciler ve üniversite çalışanları mevcut haklarından ediliyor.
Kocaeli Üniversitesi Tıp fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu TÜSİAD’ın da çok önemsediği danışma kurularının üniversitelere önerildiğini hatırlatarak, “Amacın ‘sürdürülebilir kalite de rasyonel ve verimli sonuçlara ulaşabilecek bir üniversite müfredatı oluşturmak için üniversite dışı paydaşlarla bir program oluşturmak’ olarak gerekçelendiriyorlar” dedi.
Hamzaoğlu; paydaşın esasen hissedar anlamına geldiğini, böyle bir şeyin doğrudan doğruya üniversiteleri ticarileştirmek olduğunu söyledi. Diğer bir amacının piyasada ucuz emek gücü yaratmak için genç mühendisleri, eczacıları, hekimleri, teknisyenleri, hukukçuları yetiştirmek olduğunu söyleyen Hamzaoğlu, böylece sanayicilerin ve tüccarların kârlarını maksimize etmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.
REKTÖRLER İZLEYİCİ
Rektörlerin bu kurula sadece izleyici olarak katılmasının 1990’lardan sonra gelişen ‘üniversite yönetimlerini patronlara devredelim’ yönetim anlayışına hizmet ettiğini belirten Hamzaoğlu, “YÖK 2008-2009 öğretim yılında ani bir kararla Türkiye’deki tüm üniversitelerin bu sürece dahil olmasını zorunlu kıldı. Böylece üniversitelerin özerk karar verme inisiyatifini de YÖK üniversitelerin elinden almış oldu” dedi.
Bologna süreciyle yapılmak istenenin Avrupa üniversiteler birliğini, yani hem öğretim üyeleri arasındaki hem de öğrenciler arsındaki standardizasyonu sağlamak olduğunu kaydeden Hamzaoğlu, eğitimin tam gazla piyasalaşmaya doğru gittiğini vurguladı.
Üniversitenin tüm bileşenleri tarafından bu yapıların teşhir edilmesi ve bunlara karşı bir mücadele ağının örülmesi gerektiğini söyleyen Hamzaoğlu,Kocaeli Üniversitesi’nde Bologna süreciyle ilgili yapılacak konferansa katlım çağrısı yaptı. (Kocaeli/EVRENSEL)
Vedat Yalvaç - Yağmur Boyraz
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Davayı karıştırdılar!

SONRAKİ HABER

Bir el arabası kömür işçiden daha değerli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...