17 Aralık 2009 00:00

Saldırgan için JiTEM’ci iddiası

Muş’un Bulanık İlçesi’nde önceki gün halkın üzerine ateş açarak 2 kişiyi öldüren Turan Bilen’le ilgili ortaya çıkan ayrıntılar, Bilen’in JİTEM’le bağlantılı olduğu iddialarını güçlendiriyor.

Paylaş

Muş’un Bulanık İlçesi’nde önceki gün halkın üzerine ateş açarak 2 kişiyi öldüren Turan Bilen’le ilgili ortaya çıkan ayrıntılar, Bilen’in JİTEM’le bağlantılı olduğu iddialarını güçlendiriyor. Olayların hemen ardından yetkililerin ve bir çok basın organının ‘iş yeri taşlandığı için sinirlenip ateş açan esnaf’ dediği Bilen o kadar masum görünmüyor. Korucu olan Bilen ailesi, ilçe de MHP’nin kurucuları arasında yer alıyor. Ailenin daha önce de başka gruplara silahlı saldırı da bulunduğu ortaya çıktı.
Önceki gün Bulanık’ta yaşanan olaylarda yaşamını yitiren iki kişi toprağa verilirken saldırgan Turan Bilen’le ilgili ortaya çıkan bilgiler ve saldırı günü Bulanık’ta yaşananlar olayın önceden planlanmış bir provokasyon olduğu fikrini güçlendiriyor.
JİTEM’LE BAĞLANTI
Bulanık’ta göstericilere kalaşnikofla ateş açarak iki kişiyi öldüren Turan Bilen’le ilgili bir çok iddia gündeme geldi. Bilen’in babası Şerif Bilen, Bulanık MHP ilçe teşkilatının kurucuları arasında. JİTEM ve polisle yakın bağlantıları olduğu iddia edilen Turan Bilen’in manifatura dükkanında sürekli ağır silahlar bulunduğu ve Bilen’in işyerinde daha önce yapılan bir aramada, sis bombası, çeşitli mühimmatlar ve makinalı silahlar bulunduğunu öne sürülüyor. Bilen’in babasının 1978’de ‘Ala Rizgariciler’ olarak bilinen bir gruba silahlı saldırı da bulunduğu da ortaya çıktı. Bulanıklıların bir çoğu Bilen’i JİTEM’ci olarak tarif ederken, bu kişinin aynı zamanda silah ticareti yaptığı da iddia ediliyor.
BU DA KORUCU ÇIKTI
Kitleye kalaşnikofla ateş eden Bilen’in esnaf olduğu ve camlarının kırılması nedeniyle göstericilere ateş ettiği öne sürülmüştü. Oysa Bilen’in gönüllü köy korucusu olduğu ortaya çıktı. Sayısız suçla gündeme gelen ve devletten maaş almayan gönüllü korucuların, koruculuğun sağladığı güçle bir çok yasadışı olaya karıştıkları ve bir çok karanlık olayda rol oynadıkları biliniyor.
POLİS KORUMASI
Önceki gün Bulanık merkezde sabah saatlerinde binlerce kişi tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polisin yaptığı müdahaleyle başlayan olaylar ilçe geneline yayılmıştı. Tüm kepenklerin kapalı olduğu ilçede sadece Turan Bilen isimli gönüllü köy korucusu polisin koruması altında işyerini açtı. Kitlenin yürüyüşüne polisin müdahale etmesi sonucu çıkan olay sırasında, polis de Bilen’in yanından ayrıldı. Bilen, daha sonra kendi işyerinden kaleşnikof marka silahla kitleye ateş açtı. Bilen’in kitleyi taraması sonucu Yoncalı Köyü muhtarı Kemal Ağca ile Necmi Oral isimli bir kişi hayatını kaybetti. Silahlı saldırı da 4’ü ağır 7 kişide yaralandı. (Muş/
EVRENSEL)


KiM BUNLAR?
Son dönemlerde bir çok kentte meydana gelen olaylarda göstericilere silahla, satır ya da sopalarla saldırılması görüntülerine sıkça rastlanıyor. Göstericilere ateş eden, linç eden saldırganlar ise “vatandaş” ya da “esnaf” olarak sahipleniliyor. Hükümet ve basın tarafından ısrarla “sabrı taşan, sade vatandaş tepkisi” gibi sunulsa da, bu örgütlü ve silahlı saldırganlığın arkasından her defasında karanlık güçler çıkıyor.
Bulanık’ta yaşanan olayları “esnaf tepkisi” olarak sunan basın, saldırganın polisle bağlantısını görmezden geldi. Yaşananları, göstericilerin esnafa saldırısı olarak meşru göstermeye çalışan yetkililerin ve medyanın, “sade bir esnafta neden makineli tüfek bulunduğu” sorusuyla ilgilenmemesi de dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Dolapdere’de DTP’lilerin üzerine 3 kişi tarafından ateş açılması olayında da birçok gazete ve televizyon olayları ‘sabrı taşan vatandaşların silah çekmesi’ olarak izah etmişti. Fakat olayın hemen ardından 3 kişiye bir gün öncesinde silah ve para verildiği ortaya çıkmış, saldırganlardan biri de bunu kabul etmişti.

YAŞAMINI YİTİRENLER DEFNEDİLDİ
Bulanık’taki saldırıda yaşamını yitiren Kemal Ağca önceki akşam, Necmi Oral ise dün toprağa verildi. Oral’ın cenazesine kapatılan DTP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu binlerce kişi katıldı. Cenaze törenin başlaması üzerine Malazgirt ilçesindeki esnaf ta kepenk kapatarak, Bulanık’ta yaşanan olayları protesto etti. Dükkanını kapatan esnafın büyük çoğunluğu Oral’ın cenaze törenine katıldı. Oral’ın cenaze töreninin ardından da polisle kitle arasında gerginlik yaşandı.
BULANIK’TA SESSİZ BEKLEYİŞ
Muş’un Bulanık ilçesinde yaşanan olayların ardından ilçede esnaf dün de kepenk açmadı. İstanbul, Erzurum, Van, Trabzon, Bingöl ve Bitlis’ten ilçeye takviye polis gönderilirken, ablukaya alınan ilçede, Muş Valisi Erdoğan Bektaş, incelemelerde bulundu. Necmi Oral’ın cenaze töreni sonrasında yine gerginlik yaşandı.
YARALILAR TEDAVİ EDİLİYOR
İlçede çıkan olaylarda yaralanan Fatih Yıldız ile Ozan Korkmaz’ın tedavileri sürüyor. Elazığ Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi’nde tedavisi devam eden Yıldız’ın, elmacık kemiğine isabet eden kurşunun çıkarılması için ameliyata alınacağı öğrenildi. Her iki diz kapağına isabet eden iki kurşunla yaralanan Ozan Korkmaz’ın da, Van Araştırma Hastanesi’ndeki tedavisi sürüyor.

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

Gösterilerin yapıldığı semtlerde açık duran tek dükkanın ateş açan Turan Bilen’e ait olması, saldırının önceden hesaplandığı olasılığını akla getirirken, şu sorular cevap bekliyor:
*Bilen, bu tür gösterilerde sık rastlandığı gibi, göstericilerin kendi dükkanına yöneleceğini biliyor ve bunu istiyor muydu?
*Polis, her zaman olduğu gibi neden açık olan dükkanları korumak için önlem almamıştı?
*Kamera görüntülerinde büyük bir soğukkanlılıkla göstericilerin üzerine ateş ettiği gözlenen Bilen’de en küçük bir heyecan olmaması, bu saldırıyı önceden planladığını göstermez mi?
*İki kişiyi öldürdükten ve 7 kişiyi yaraladıktan sonra elde kalaşnikofu ile göstericileri uzun süre izleyen Bilen’e polis neden uzun süre müdahale etmedi? Başka örneklerde derhal silaha sarılan polis veya askerlerin kendisine ateş açmayacağını Bilen nereden biliyordu?

KİTLE O TARAFA YÖNLENDİRİLDİ
Muş Baro Başkanı Sabahattin Göçmen olayların planlı olduğunu söyledi. İlçede esnafın kepenk kapattığını, göstericilerin basın açıklaması yapmak için çarşı merkezine giderken kasıtlı olarak açık olan manifaturacının bulunduğu tarafa yönlendirildiğini belirten Göçmen “Polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale ediyor. İlçede tüm dükkanlar kapalıyken, kitle açık olan manifaturacının bulunduğu tarafa yönlendiriliyor” dedi. Görgü tanıklarından Osman Sönmez, yürüyüş sırasında işyerini açan tek kişinin Turan Bilen olduğunu ve kitlenin üzerine ateş açtığı sırada üzerlerine sürekli gaz bombaları atıldığını” söyledi. Diğer bir görgü tanığı Abdurrahman Aydoğdu da, polislerin Bilen’e dükkanı açtırdığını söyleyerek, “Polisler bir yandan gaz bombaları atıyordu, bir yandan da silah sıkıyordu. Birçok silahtan ateş açılıyordu” dedi.

‘KARDEŞLiK VE BARIŞ KAZANSIN’

TEK GIDA-İŞ Sendikası, Bulanık’ta yaşananlara ilişkin bir açıklama yaparak sağduyu çağrısında bulundu. Açıklamada, “Varılan noktada başta siyasetçiler olmak üzere medyaya, kanaat önderleri ile tüm toplumsal aktörlere büyük sorumluluk düşmektedir” denildi. “Gün, sağduyu içinde hareket etme günüdür” denilen açıklamada, “Toplumun değişik kesimlerinde yaşanan duyarlılıkları ısıtarak gerginlikleri artırma günü değildir. Kan ve gözyaşı istemiyoruz.Türkiye kazansın. Kardeşlik, dostluk ve barış kazansın” ifadelerine yer verildi.


TETİĞİ ÇEKEN JİTEM
Ahmet Türk, Bulanık’taki olayda tetiği derin devlet ve JİTEM’le iç içe olan bir şahsın gerçekleştirdiğini söyledi. Diyarbakır’dan Ankara’ya dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ahmet Türk Bulanık’taki olaylardan JİTEM’in sorumlu olduğunu söyledi. “Muş’ta, aldığımız bilgilere göre yıllardan beri derin devlet ile ve JİTEM’le çok içice olan bir şahsın gerçekleştirdiği, halkın üzerine ateş ettiği bir kişi’’ diyen Türk, halka sağduyu çağrısı yaptı.


ARINÇ: ESNAF KENDİNİ SAVUNDU
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, JİTEM’le bağlantısı olduğu öne sürülen Turan Bilen’in açtığı ateş sonucu 2 kişinin yaşamını yitirdiği olayla ilgili yaptığı açıklamada olayı ‘adli’ olarak niteledi. Arınç, yeni Başbakanlık Binası’nda bir grup Suriyeli gazeteciyi kabulünde, olaylara ilişkin “Maalesef bazı yerlerde meydana gelen gösterilerde esnafımızın kendi tabiriyle ‘ekmek teknesi’ olan dükkanı, iş yeri, malzemesi bilinçsiz bir şekilde zarar vermek amacıyla taşlanmaktadır, kırılıp dökülmektedir, insanların canı ve malı tehlikeye atılmaktadır” diyerek esnafın kendini koruduğunu iddia etti. Arınç, “Buna karşılık esnafın verdiği tepkiyi hem kanuni sınırlar içerisinde hem de çok daha sağduyulu ve sabırlı olarak göstermesi gerekir” dedi. Arınç, “Olay adli bir olaydır” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL’E DÖNÜŞ MÜ?

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...