17 Aralık 2009 00:00

AKP’ye uyarı DTP’ye destek

DTP’nin kapatılması, siyasi yasakların gelmesi ve ardından yaşanan gelişmelerden endişe duyan aydın, yazar ve sanatçılar, çatışmaları körükleyen AKP Hükümeti’ni uyardı.

Paylaş

DTP’nin kapatılması, siyasi yasakların gelmesi ve ardından yaşanan gelişmelerden endişe duyan aydın, yazar ve sanatçılar, çatışmaları körükleyen AKP Hükümeti’ni uyardı. Türkiye Barış Meclisi (TBM) üyeleri, DTP’ye ise “Kararlarınızın arkasındayız” diyerek destek verdi.
Dün Taksim Square Otel’de düzenlenen basın toplantısına Barış Meclisi üyeleri, çok sayıda akademisyen, aydın, sanatçı ve kitle örgütü temsilcisi katıldı.
ARKANIZDAYIZ
Basın açıklamasını okuyan TBM sözcülerinden Hakan Tahmaz, kapatma kararının kabul edilemez olduğunun altını çizdi. “DTP’li milletvekillerinin, sine-i millete dönme kararları tabii ki kendilerine aittir” diyen Tahmaz, ancak her şeye rağmen parlamentoda kalma seçeneğinin düşünülmesi gerektiğini belirtti. Bu öneri şu ifadelerle açıklamada yer buldu: “Türkiye Barış Meclisi olarak DTP’li milletvekillerine, sizin parlamentodan ayrılmanızı bekleyenlerin işini kolaylaştırmayın ve parlamenter zemini terk etmeyin ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için bu darbeyi birlikte göğüsleyelim, diye sesleniyoruz.”
YASALARI DEĞİŞTİRİN
AKP Hükümeti’ne seslenen Tahmaz, “Hızla tıkanıklığın zeminini oluşturan siyasi partiler ve seçim yasası öncelikli olmak üzere, Anayasa değiştirilmelidir. Kürt siyasetçilerin Meclis dışında kalmalarının ve daha fazla kanın dökülmesinin önüne geçilmelidir. Demokratik siyaset zeminleri güçlendirilmelidir.” Basın toplantısında çok sayıda aydın da konuşma yaptı.
HALK BARIŞ İSTİYOR
Türk Tabipleri Birliği Genel Başkanı Gençay Gürsoy, DTP’lilerin eylemlerine kurşun sıkan bazı kişileri hatırlatarak, “Ne olursa olsun Türkiye’de hâlâ barıştan yana bir kamuoyu var” dedi.
Yazar Leyla İpekçi, Devlet Bahçeli ve Deniz Baykal’ın konuşmalarıyla “milleti sokağa dökme politikası” izlemelerinin tehlikelerine değinirken, Tiyatro Yönetmeni Orhan Alkaya, herkese sağduyulu, akıllı ve özellikle de iyimser olma çağrısı yaptı.
MECLİS’E MECLİS DEMEYİZ DTP OLMAYINCA
Prof. Dr. Ahmet İnsel, Kürt sorununun barış içinde çözülmesi umuduna ciddi bir darbe indirildiğini belirterek, “Demokratik hukuk devleti olmak kanun devleti olmak değildir. Siyasi partilere yasaklar getirilerek, milyonlarca oyu Meclis dışı bırakarak demokratik hukuk devleti olunmaz” diye konuştu. KESK Başkanı Sami Evren, AKP’nin Anayasa’yı değiştirme niyetinin olmamasının kaosu derinleştirdiğine vurgu yaptı. DTP Kapatılamaz İnisiyatifi Sözcüsü Zeynep Tanbay ise “Biz Meclis’e Meclis demeyiz, Meclis’te DTP olmayınca...” diye konuştu.
DESTEK VERENLER
Basın toplantısına, aralarında EMEP, SDP, Halkevleri, DSİP, THİV, ÖDP, 78’liler Girişimi yöneticileri, Şair Sennur Sezer, Yazar Adnan Özyalçıner’in de bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Öte yandan, KESK Tunceli Şubeler Platformu, düzenlediği basın açıklamasıyla DTP’nin kapatılmasını protesto etti.
(İstanbul/EVRENSEL)

KENDİMİZ İÇİN DTP’YE SAHİP ÇIKMALIYIZ
Gazeteci-Yazar Aydın Çubukçu, DTP’nin kapatılmasından sonra Türkiye’nin büyük bir facianın içine doğru sürüklenmeye başladığını belirterek, protestolara yönelik silahlı saldırıları hatırlattı. “DTP’nin kapatılmasına bütün yurttaşlar, bütün ülke kendi haklarını savunmak, kendi özgürlüklerine sahip çıkmak isteyen herkes karşı olmak zorundadır. Türk ya da Kürt, Alevi ya da Sünni, herkesin hak ve özgürlükleri savunmak üzere, kendilerini savunmak üzere bir araya gelmeleri gerekiyor; yoksa gidişat gerçekten savaş isteyenlerin, katliam isteyenlerin, halkları birbirine kırdırmak isteyenlerin istediği yöndedir” dedi.
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Mecliste istifa günü

SONRAKİ HABER

K.Ü. öğrencilerinden Erdem için yürüyüş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...