17 Aralık 2009 05:00

İran’dan füze denemesi

İRAN, İsrail dahil Ortadoğu ülkelerinin çoğunu vurabileceği düşünülen en gelişmiş füzelerinden Siccil-2’yi, başarıyla denediğini duyurdu.

Paylaş

İRAN, İsrail dahil Ortadoğu ülkelerinin çoğunu vurabileceği düşünülen en gelişmiş füzelerinden Siccil-2’yi, başarıyla denediğini duyurdu.
İran’da yaklaşık üç ay önce füze savunma tatbikatı yapılmıştı
Siccil-2 füzesinin menzilinin en az 2000 kilometre olduğu sanılıyor.
İran Devlet Televizyonu, katı yakıtla çalışan ve karadan karaya atılan füzenin, geliştirilmiş yeni bir versiyonunun denendiğini açıkladı. Siccil-1 füzesini 12 Kasım 2008’de ilk kez deneyen İran, bu füzenin daha gelişmiş versiyonu olan “Siccil-2” füzesini de 20 Mayıs 2009’da fırlatmıştı.
İran’ın Şahap-3 füzelerinin menzilinin de yaklaşık 2 bin kilometre olduğu biliniyor.Ülkede Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, 27 Eylül’de başlayan füze savunma tatbikatının ikinci gününde, Şahap-3 ve Siccil-1 füzelerinin başarıyla fırlatıldığını duyurmuştu.
BROWN TEPKİ GÖSTERDİ
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İran’ın füze denemesinin “ciddi bir kaygı unsuru” olduğunu öne sürdü. Brown ayrıca, füze denemesinin İran’a daha sert yaptırımlar uygulanmasına yönelik çabaların artmasına neden olacağını savundu.
(DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Filistin liderinin görevine süresiz uzatma

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa