17 Aralık 2009 00:00

İran’dan füze denemesi

İRAN, İsrail dahil Ortadoğu ülkelerinin çoğunu vurabileceği düşünülen en gelişmiş füzelerinden Siccil-2’yi, başarıyla denediğini duyurdu.

Paylaş

İRAN, İsrail dahil Ortadoğu ülkelerinin çoğunu vurabileceği düşünülen en gelişmiş füzelerinden Siccil-2’yi, başarıyla denediğini duyurdu.
İran’da yaklaşık üç ay önce füze savunma tatbikatı yapılmıştı
Siccil-2 füzesinin menzilinin en az 2000 kilometre olduğu sanılıyor.
İran Devlet Televizyonu, katı yakıtla çalışan ve karadan karaya atılan füzenin, geliştirilmiş yeni bir versiyonunun denendiğini açıkladı. Siccil-1 füzesini 12 Kasım 2008’de ilk kez deneyen İran, bu füzenin daha gelişmiş versiyonu olan “Siccil-2” füzesini de 20 Mayıs 2009’da fırlatmıştı.
İran’ın Şahap-3 füzelerinin menzilinin de yaklaşık 2 bin kilometre olduğu biliniyor.Ülkede Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri, 27 Eylül’de başlayan füze savunma tatbikatının ikinci gününde, Şahap-3 ve Siccil-1 füzelerinin başarıyla fırlatıldığını duyurmuştu.
BROWN TEPKİ GÖSTERDİ
İngiltere Başbakanı Gordon Brown, İran’ın füze denemesinin “ciddi bir kaygı unsuru” olduğunu öne sürdü. Brown ayrıca, füze denemesinin İran’a daha sert yaptırımlar uygulanmasına yönelik çabaların artmasına neden olacağını savundu.
(DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Filistin liderinin görevine süresiz uzatma

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...