17 Aralık 2009 00:00

Baz istasyonları neyi baz alıyor?

Hemen hemen her gün medyada baz istasyonlarıyla ilgili haberlere rastlamak olanaklı.

Paylaş

Hemen hemen her gün medyada baz istasyonlarıyla ilgili haberlere rastlamak olanaklı. Özellikle büyük kentlerin kenar mahallelerinde, gecekondu bölgelerinde kurulan ve haklı olarak halkın tepkisini çeken baz istasyonları çeşitli olaylara da neden oluyor. Komşular arasında geçimsizliğe, istasyonu kuran görevlilerle kavgaya, zaman zaman polisle çatışmaya kadar varıyor.
Yapılan araştırmalar, bilimsel çalışmalar baz istasyonlarının yaydığı elektro manyetik dalgaların insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yarattığı, kansere kadar varan hastalıklara yol açtığı yönündedir. GSM şirketleri aksini söylese de baz istasyonlarının kurulduğu yerlerde hastalıkların ve kanserden ölümlerin arttığı gözlenmiştir. Bunun en somut örneği Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin 2003/16434 esas ve2004/971 sayılı kararıdır. 4. Hukuk Dairesi, 3-4 kişinin ölümüne, bir çok kişinin hastalanmasına neden olan baz istasyonlarını Yargıtay binasından sökülmesine karar vermiş, uygulanmasını sağlamıştır. Yine Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ankara'da bir yurttaşın oturduğu sokakta kurulan baz istasyonunun sağlığa zarar verdiği gerekçesiyle kaldırılması isteğiyle Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtığı dava Yargıtay 4.Hukuk Dairesi'ne ulaşmış; 4.Hukuk Dairesi baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskun alanlarda yarattığı radyasyondan dolayı, bu alanlarda uzun süreli radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine karar verdi.
Dava konusu baz istasyonunun uzun zaman diliminde zarar doğurabileceği ifade edilen kararda, "Çevredekiler için gelecek ve uzun zaman diliminde büyük endişe, psikolojik yapısında tedirginlik ve ümitsizlik yaratarak, kişilerin çalışmasını ve sağlık değerlerini olumsuz etkileyecek ve zararlı sonuç doğuracaktır. Bir istasyon, yönetmeliğe uygun çalıştırılsa dahi zarar veriyorsa, yönetmeliğe uygun olduğundan söz edilerek zarar verenin sorumluluktan kurtulması mümkün değildir" denildi. Daire, yargıcın yönetmeliğe değil, yasaya, genel hukuk kurallarına ve bu bağlamda sorumluluk hukukunun ilkelerine göre karar vermek zorunda olduğuna işaret ederek, baz istasyonunun yerleşim yerlerinden daha uzak ve uygun bir yere taşınmasının gerekli olduğuna hükmetti.
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararını bozarak, davacının zarar gördüğünün kabul edilerek, baz istasyonun kaldırılmasına karar verilmesi gerektiğini belirtti.
Son olarak Buca Yeşilbağlar Mahallesi'nde kaçak olduğu söylenen 4 katlı binanın çatısına kurulan baz istasyonunun kaldırılması için eylem düzenleyen mahalle halkının çağrısına İzmir İHD şubesi adına katıldık. Eylemlerinin 10. haftası olduğunu, baz istasyonu kaldırılana kadar mücadele edeceklerini belirttiler.
Şu anda Türkiye'nin bir çok yerinde baz istasyonlarına karşı benzeri eylemler yapılıyor. Yarın ve yarından sonraki gazetelerde de benzeri haberleri okuyacağız kesinlikle. Baz istasyonları ile ilgili yasa ve yönetmelik olduğunu biliyoruz. Ancak hiçbir yasa ya da yönetmelik insan sağlığının üstünde olamaz, temel insan haklarına aykırı olamaz.
Yetkililere; hükümete, ulaştırma bakanlığına, sağlık bakanlığına, TBMM üyelerine soruyoruz. Sizler için halkın sağlığı mı önemli, yabancı ve işbirlikçi şirketlerin kârları mı? Altın şirketlerinin işine benzemesin! Bir kaç yüz kilo altın için Türkiye'nin doğası katlediliyor da!...
Sigarayı kapalı olan her alanda yasakladınız.Gerekçeniz hazırdı: "Temiz ve dumansız hava sahası." Halk sağlığı için. Halkın da geniş desteğini aldınız. Şimdi de aynı gerekçeyle "Halkın sağlığı için temiz ve radyasyonsuz bir hava sahası"nın önlemlerini alma zamanı gelmedi mi? Yoksa GSM şirketlerinin tatlı kârları mı engel oluyor! Göreceğiz bakalım: Baz istasyonları için neyi baz alacaksınız?
İSMAİL GERÇEK İHD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi
ÖNCEKİ HABER

Gama Reklam’da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa