17 Aralık 2009 00:00

Okuyucu da burada, Oğuz Atay!

TUTUNAMAYANLAR’IN yazarı Oğuz Atay, Korkuyu Beklerken kitabında bir araya getirdiği öykülerden Demiryolu Hikayecileri’nin sonunda sormuştu...

Paylaş

TUTUNAMAYANLAR’IN yazarı Oğuz Atay, Korkuyu Beklerken kitabında bir araya getirdiği öykülerden Demiryolu Hikayecileri’nin sonunda sormuştu: “Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” İşte bu soruya yanıt vermeye Oğuz Atay okurları, edebiyatçılar, öğretim üyeleri, “Oğuz Atay İçin” kitabında usta yazar hakkındaki görüşlerini bir araya getirdi.
Oğuz Atay İçin, aslında bir sempozyum kitabı. Oğuz Atay için 2007’nin Aralık ayında düzenlenen sempozyumun ev sahiplerinden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim üyesi Handan İnci, kitabın hazırlayıcılarından biri. Diğeri, Elif Türker ise, yine sempozyumun düzenlenmesinde bulunmuş, Bilkent Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi. Kitap, sempozyuma katılan konuşmacıların konuşmalarının yazı haline getirilmiş hallerini, oturumların çözümlemelerini içeriyor.
Oğuz Atay İçin, İletişim Yayınları tarafından yayınlanan Oğuz Atay üzerine ikinci kitap. Bundan önce, 2007 yılında, yine Handan İnci tarafından hazırlanan kapsamlı “Oğuz Atay’a Armağan” kitabı, hem sempozyum fikrinin de ortaya çıkmasına neden olmuş, hem de Oğuz Atay üzerine yazılmış çok kapsamlı çalışmaları bir araya getirmişti. Oğuz Atay İçin ise, denebilir ki, bunun bir özeti gibi.
Kitabın en önemli kısımlarından biri de, sondaki kısa radyo konuşması. 1974’te TRT’de Nursel Duruel’in Oğuz Atay’la yaptığı röportajda, Atay kendi yazarlığını şu cümlelerle ifade ediyor: “İlk romanım Tutunamayanlar oldukça kalın bir romandı ve ben bu romanı nasıl yayımlayacağımı düşünürken 1970 TRT Roman Yarışması’na katılarak bir başarı ödülü aldığım için bir bakıma mutfaktan geçmeden edebiyat dünyasına girmeyi başardım. Ondan sonra, bir yıl kadar sonra gene oldukça kalın bir roman sayılabilecek Tehlikeli Oyunlar romanını yazdım ve gene edebiyat gelişimi bakımından biraz aykırı görünebilecek üçüncü kitabım da bir hikaye kitabı oldu.”
Söyleşinin sonunda ise Atay, “Bundan sonraki romanlarımı da Türk toplumunun daha geniş hem zaman bakımından hem toplum katları bakımından daha geniş alanlarında sürdürmeyi düşünüyorum” diyor.
Halit Refiğ’den Murathan Mungan’a, Semih Gümüş’ten küçük İskender’e, Ahmet Oktay’dan Murat Belge’ye birçok kalemin Oğuz Atay yorumları Oğuz Atay İçin’de.
Oğuz Atay İçin
Hazırlayanlar: Handan
İnci, Elif Türker
İletişim Yayınları
Edebiyat Eleştirisi
296 sayfa
(KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Çocukları kahraman babalarını anlatıyor

SONRAKİ HABER

Asansör boşluğuna düşüp hayatını kaybeden işçi saatler sonra bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa