17 Aralık 2009 00:00

Çocukları kahraman babalarını anlatıyor

21 Haziran 2009 Pazar akşamı Esenyurt- Rıfat Ilgaz Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı etkinliği Dr. Canan Kaftancıoğlu aynı adla kitaplaştırdı.

Paylaş

21 Haziran 2009 Pazar akşamı Esenyurt- Rıfat Ilgaz Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleştirilen “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı etkinliği Dr. Canan Kaftancıoğlu aynı adla kitaplaştırdı.
Yazar, TRT program yapımcısı Ümit Kaftancıoğlu’nun gelini. O, kayınbabası katledildiğinde küçük bir çocuktu, ötekileri gibi. Canan Kaftancıoğlu’nun aynı durumda olanların seslerini belgeleştirdiği “Benim Babam Bir Kahramandı “ etkinliğinin geceye katılamayanlara da ulaşmasını sağlamış.
Her çocuk için babası bir kahramandır. Ancak kimi babalar sadece çocuklarının kahramanı değil, halkının da kahramanı oluyor. ”Benim Babam Bir Kahramandı” sembol bir etkinlik olarak babalarını yitiren çocukların değil, kardeşlerin, gelinlerin, annelerin de etkinliği olmuştu… Çocuk sahibi olmadan yaşamı sonlandırılanlar da bir yerde anımsatılmıştı. “Benim babam bir kahramandı” siyasi cinayetlerle aramızdan kopartılan aydınlarımızın sesi soluğu oldu.
Yapıt üç bölümden oluşuyor. Birinci bölümde ağırlıklı olarak ‘70’li yıllardan ‘90’lı yıllara uzanan dilimdeki siyasi cinayetlere kurban gidenler anlatılıyor. Burada anılan adlar şunlardır: Orhan Yavuz, Doğan Öz, Bedrettin Cömert, Bedri Karafakioğlu, Abdi İpekçi, Cevat Yurdakul, Cavit Orhan Tütengil, Ümit Doğanay, Ümit Kaftancıoğlu, Sevinç Özgüner, Kemal Türkler, Battal Özdemir ve İlhan Erdost.
İkinci bölümü ise ‘90’lardan günümüze uzanan zaman dilimindeki siyasi cinayetler değerlendiriliyor. Yazarın Amerika’nın Irak işgali sonrasındaki siyasi cinayet sayısındaki artışa dikkat çekmesi önemli.
Orhan Tüleylioğlu’nun “Neden Ölürüldüler?” adlı yapıtından yapılan alıntılarla tamamlanan bu bölümde aramızdan kopartılanlardan yapıtta yer alan adlar arasında Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok, Musa Anter, Uğur Mumcu, Onat Kutlar, Yasemin Cebenoyan, Metin Göktepe, Ahmet Taner Kışlalı, Necip Hablemitoğlu, Hrant Dink, Nesimi Çimen, Muhlis Akarsu, Asım Bezirci, Metin Altıok, Behçet Aysan, Asaf Koçak, Hasret Gültekin ve Ahmet Kaya geçmektedir.
Üçüncü bölümde ise “kahramanlarımızın” çocuklarının babaları ile ilgili duyguları anlatılıyor; yurtsever olan çocuklarının yüreklerinin de babalarının ki gibi ülkelerinin bağımsızlığı ve mutluluğu için attığını duyumsuyoruz, söyledikleri her tümcede.
KARANLIĞIN ÜSTÜNE YÜRÜMEK
Yapıtta yer alan babaların tamamı siyasi bir cinayete kurban gitmiş insanlar. Çoğunluğunu yazar ve gazetecilerin oluşturması da dikkat çekici. Karanlık, halkı aydınlatan yazar, gazeteci ve bilim insanlarını hedef seçiyor öncelikle.
Yapıtta, kız kardeşinin anlattığı Metin Göktepe dışındakiler çocuklarınca anılmış. Ağlayıp sızlamadıkları gibi acıların paylaşımından öte bir ileti veriyorlar bize. Kendileri adına bir istekler dizgesi olmaktan çok, ortak bir vicdan olma yolunda atılmış adım da diyebiliriz, bu iletiye: Yeni siyasi cinayetler olmasın, ülkemiz karanlığa gömülmesin, gelin karanlığın üzerine birlikte yürüyelim…
BELLEK KUTUSU
Benim Babam Bir Kahramandı bir yanıyla da bellek kutusu özelliğini taşımaktadır. Çünkü yapıtta, siyasi cinayetlerin perde arkaları bilinen kaynaklara dayanarak anlatılıyor. Ama bu yaşananlar unutulduğu, tozlu arşivlerde kaldığı için sürprizler de içeriyor. Bunların dışında da öldürülen “kahramanlarımızın” ilginç yaşam öyküleri okura cinayetlerin nedenleri konusunda daha iyi düşünce üretmelerini de sağlıyor.
Necdet Bulut’un 1970’li yıllarda ODTܒde bilgisayar merkezini kurduğunu, önemli bir bilgisayar projesi üzerinde çalıştığını, Savcı Doğan Öz’ün idam cezasının kaldırılması için bir bildiriye imza attığından hakkında soruşturma açıldığını…
FAİLLER BELLİ
Benim babam bir kahramandı cinayetlerin perde arkasını kaynaklara dayanarak veriyor. Faili belli olmadığı söylenen cinayetler de bile, öyle ip uçları var ki, okur failin belli olduğunu görüyor. Gizli saklı da değil, faillerin adına ve zamanına varıncaya değin verilmiş bilgiler. Sözü edilen faillerden kimileri yaşıyor, önemli siyasi oluşumların içinde yer alanlar bile var.
Doğan Öz’ün 1978 yılında öldürülmeden önce geride bıraktığı bir dosyadan kızı Bengi Heval Öz’ün aktardıkları katilleri imliyor.
“…Böylece ABD ve çok uluslu ortaklıklar Ortadoğu sorununu büyük ölçüde çözmek amacını gütmektedirler. Bize göre bu sonuca ulaşmada CIA, AID, İran ve İsrail gizli haber alma örgütleri, kontrgerilla gibi gizli örgütler yönlendirmekte olup bu örgütler I. Ve II. MC ile devlet aygıtını geniş ölçüde kendi amaçlarına uygun biçimde dönüştürerek demokrasi düşmanı akımları iktidar etmeyi öngörmüşlerdir.” (s.95)
Canan Kaftancıoğlu’nun hazırladığı “Benim Babam Bir Kahramandı” adlı çalışma yakın tarihimize ışık tutmanın yanında bir uyarı görevi de görüyor. Toplumun bellek yitimini önleme yolunda atılmış önemli bir adım, bu yapıt.
*Çocuklar Babalarını anlatıyor… “Benim Babam Bir Kahramandı” Hazırlayan: Canan Kaftancıoğlu, 2009,
Yalın Ses Yayınları
Mustafa Aslan
ÖNCEKİ HABER

Çizgilerle Che

SONRAKİ HABER

Mobilya fabrikasında çalışan İşçi Erol Karaş’ın sol kolu makineye sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa